Celtis australis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Celtis australis
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 3.1)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Şube: Spermatophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Rosales
Familya: Cannabaceae
Cins: Celtis
Tür: C. australis
İkili adlandırma
Celtis australis
L., Sp. Pl.: 1043 (1753).
Dağılımı

Yaygın olarak Avrupa ısırgan ağacı, Akdeniz hackberry, lote ağacı, lodogno, boboler (Istria'da) veya honeyberry[1] olarak bilinen Celtis australis, Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Küçük Asya'ya özgü yaprak döken bir ağaçtır. Ağaç 1796'da İngiltere'ye getirilmiştir.[2]

Esmer renkteki gövde, düzgün bir kabuğa sahip olup, genç dalları ince ve bükülebildiğinden aşağı doğru sarkmaktadır. Gövde üzerinde sarmal durumda bulunan, oldukça uzun bir sapa sahiptir. Yaprakların üst yüzüne göre daha açık yeşil olan alt yüzlerinde tüyler bulunmaktadır.

Yeşilimsi sarı renkteki uzun saplı çiçekler ya erdişidir, tek olarak bulunurlar veya dişi organın gelişmeden kalması sonucu erkek eşeylidir ve yalancı şemsiye tipinde çiçek durumları teşkil eder. Çiçekler tomurcuk halindeyken kiremit gibi birbirini örten, oval biçiminde dip taraflarında bitişik, tüylü 5-6 tane taç yaprak ile örtülmüştür. Meyveler olgunlaştıkça uzun saplı, nohut büyüklüğünde az etli, siyahımsı kahverenginde eriksi meyvelere dönüşür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ H., Bailey, L. (1976). Hortus third a concise dictionary of plants cultivated in the United States and Canada. Macmillan. OCLC 709580531. 
  2. ^ Hillier, Harold G. (1977). Hilliers' manual of trees & shrubs. 4th ed. Newton Abbot: David and Charles. ISBN 0-7153-7460-5. OCLC 5076257. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]