Yaprak döken bitkiler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yaz, Sonbahar ve Kış mevsimlerinde yaprak döken ormanlar

Yaprak döken bitkiler, ağaçlar, çalılar ve çok yıllık otsu bitkiler dahil olmak üzere yılın bir bölümünde tüm yapraklarını kaybeden bitkiler. Yaprak kaybı, ılıman veya kutup iklimlerinde sonbahar ve kışla aynı zamana denk gelir,[1][daha iyi kaynak gerekli] ancak tropikal, subtropikal ve kurak bölgeler dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerinde bitkiler yapraklarını yağışın az olduğu kuru sezonda dökerler.

Yaprak dökmeyen bitkiler, yapraklarını farklı zamanlarda dökerek yıl boyunca yapraklı ve yeşil bir görünüme sahiptirler ve yaprak dökenlere zıtlık oluştururlar.[2] Arada bulunan bitkiler yarı yaprak döken olarak adlandırılabilir; bu bitkiler yeni büyüme başladığında eski yapraklarını kaybederler.[3]

Pek çok yaprak döken bitki, tozlaşmanın etkinliğini artırdığı için yapraksız oldukları dönemde çiçek açar. Yaprakların olmaması, rüzgarla tozlaşan bitkiler için polenin rüzgarda seyahatini iyileştirir ve böcekle tozlanan bitkilerde çiçeklerin böceklere görünürlüğünü arttırır. Bu strateji risksiz değildir, çünkü çiçekler dondan zarar görebilir veya kurak bölgelerde bitki üzerinde su stresi ile sonuçlanabilir.

İşlev[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaprak dökmenin, her dem yeşil olmaya kıyasla avantajları ve dezavantajları vardır. Yaprak döken bitkiler suyu korumak veya kışın hava koşullarından daha iyi korunmak için yapraklarını dökerler, ancak bu bir sonraki uygun büyüme mevsiminde yeni yapraklar üretmek zorunda olmaları anlamına gelir ve yaprak dökmeyenlerin buna kaynak harcamasına gerek yoktur. Buna karşın yaprak dökmeyen bitkiler kış aylarında daha fazla su kaybına uğrarlar ve özellikle küçük olduklarında daha fazla av baskısı yaşayabilirler. Yaprak döken ağaçlar, yapraksız olduklarında buz fırtınalarında çok daha az dal ve gövde kırılması yaşarlar ve soğuk kış günlerinde sıvı su mevcudiyetindeki azalma nedeniyle su kaybını azaltılır.[4] Kışın yaprak kaybetmek böceklerin neden olduğu zararı da azaltabilir; yaprakları onarmak ve işlevsel tutmak, döküp yeniden büyütmekten daha maliyetli olabilir.[5]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Reference article : "Deciduous" in Wikipedia". sciencedaily.com. 25 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2020. 
  2. ^ "Evergreen Shrubs and Trees for Pennsylvania" (PDF). psu.edu. 2007. 6 Eylül 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 23 Mart 2020. 
  3. ^ "Glossary of Botanical Terms" (PDF). The Illinois - North Carolina Collaborative Environment for Botanical Resources: Openkey Project. s. 22. 22 Mayıs 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 23 Mart 2020. 
  4. ^ Lemon (1961). "Forest ecology of ice storms". Bulletin of the Torrey Botanical Club. Bulletin of the Torrey Botanical Club. 88 (1): 21. doi:10.2307/2482410. 
  5. ^ Labandeira (1994). "Ninety-seven million years of angiosperm-insect association: paleobiological insights into the meaning of coevolution". Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 91 (25): 12278-12282. doi:10.1073/pnas.91.25.12278. PMC 45420 $2. PMID 11607501. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]