Celilabad Rayonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Celilabad
Azerbaijan-Jalilabad.png
Kırmızı: Celilabad Rayonunun Azerbaycan'daki konumu.
Bilgiler
İdarî merkez: Celilabad
Alan: 1441 (km2)
Nüfus: 174.000[1]
Nüfus yoğunluğu: 91 (kişi/km2)
Nakliyat vasıtası kodu: 15
Telefon kodu: 114
Posta kodu (Merkezi PŞ): AZ 1500
Başkan: Namiq Zeynalov
Web sitesi:

Celilabad Rayonu (Azerice: Cəlilabad rayonu, 1964'e kadar Astraxanbazar Rayonu / Астраханбазар Рајону), Azerbaycanın rayonlarından biridir. İdarî merkezi Celilabad şehridir.

Celilabad Rayonu (1967 yılına kadar Astraxanbazar) 1930 yılında kurulmuştur. İran ile batıda ortak sınırı vardır.

Veriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüzölçümü - 1441 km² .
Nüfusu (yoğunluk) - 174.000 - 91 kişi/km².
Önemli şehir ve köyleri - Celilabad şehri, Qamışlıgöl, Günəşli,Adnalı, Alar, Novoqolovka, Seyidbazar, Üçtəpə, Bəyxanlı, Ləkin, Göytəpə,Privolnoye/>

Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazeteler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Yeni Gün" gazetesi
  • "Munasibet" gazetesi

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Celilabad Rayonu Azerbaycan'ın en eski insan toplumlarının yaşadığı arazilerdir.Tarihi araştırmalar sonucu bu arazilerde en eski insanlara ait tapınakların olduğu yerler dikkkat çekiyor.Tarihte ilk at burada yaşayan insan toplumları tarafında evcilleştirilmiştir.Arapların Azerbaycan'a hücumundan sonra Həməşərə şehri dağılmış ve sonrakı devirlerde Hasıllı şehri önem kazanmıştır. Astrahanpazar (Astraxanbazar) şehri eyaletin merkezi haline getirilmiştir.

Celilabad Rayonu, 8 Ağustos 1930 tarihinde kurulmuş olup 1967 yılına kadar Astraxanbazar olarak adlandırılmıştır. Rayon kuzeyden Biləsuvar, doğudan Neftçala, güneyden Masallı, güneybatıdan Yardımlı rayonları, güneyden ise İran ile komşudur.

İktisat[değiştir | kaynağı değiştir]

Rayonun en önemli geçim kaynağı üzümcülüktür. Ekonomisinde tahılcılık ve hayvancılık da önemli bir yer tutar. Ayrıca meyve yetiştirilmektedir.

Mimarlık Abideleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Rayonda 50 kadar arkeolojik site ve eser mevcuttur. Bunlardan eneolit devrine ait Alikömtepe ve Mişarçay yerleşim yerleri ve günümüzden 6 yüzyıl öncesine ait Qurudərə yerleşim yeri, Tunç Çağı'na ait Yedditəpə höyükleri, Muğan ve Bəcirəvan şehrinin kalıntıları, Qazan köşkü, Bəcirəvan höyükleri, ayrıca Pirhəsən, Pirəxəncər, Zərdüşt gibi tarihi eserleri sayılabilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Rayonun merkezi Celilabad şehri, Bakü-Astara otoyolunun 210. kilometresindedir. Rayonun arazisi kısmen düz, kısmen hafif dağlıktır, bazı yerler deniz seviyesinin altındadır. Yarı kurak iklim egemendir. Ortalama sıcaklık kışın 1-3 C°, yazın 25-30 C°'dir. Yıllık yağış miktarı 400–600 mm dolayındadır. Rayon arazisinden Bolqarçay, Mişarçay, İncəçay, Göytepeçay gibi ırmaklar geçer. Rayonun 14,7 bin hektarlık arazisi orman ile kaplıdır. Bölge tavşan, yaban domuzu, porsuk, kurt, tilki, çakal, kunduz vs., kuşlardan kartal, karga, ördek, kaz, leylek, gibi hayvanların yaşama alanıdır. Bunlarla yanasi 2 şehir - Celilabad ve Goytepe, 1 Kasaba - Alar , en büyük köyleri Privolnoye,Üçtepe ve b.dır.

Eğitim kurumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Celilabad Müellimler Üniversitesi, Müellimler Kolleji,Texniki Yaradıcılıq merkezi Rayone ekoloji terbiye ve tecrubecilik merkezi sahmat mektebi ve b. yüksek okulları vardır.Bunların dışında en yüksek göstericili okulları 8 saylı texniki ve humanitar temayüllü lisey - mekteb ve 1 saylı tebiet ve humanitar temayüllü lisey mektebdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]