Can Kahraman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Can Kahraman
Doğum 14 Eylül 1966 (1966-09-14) (55 yaşında)
Meslek Oyuncu
Etkin yıllar 1987-günümüz

Can Kahraman (d. 14 Eylül 1966, Ağrı), Türk oyuncudur.

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Can Kahraman, babası Hikmet Bey'in 1966 senesinde yedek subay olarak askerliğini yaptığı Ağrı'da dünyaya gelmiştir. Asıl memleketleri Ordu-Mesudiye olan ailenin, üç çocuğundan en küçüğüdür. İlk ve ortaokul eğitimini Ankara'da gören Kahraman, lise yıllarında tiyatroya ilgi duymaya başlamıştır. İlk sahne deneyimini Ankara Kurtuluş Lisesi okul tiyatrosunda gerçekleştirdikten sonra sırasıyla; Kutluay Şakar Tiyatrosu, Çakıltaşı Çocuk Tiyatrosu, Kaktüs Kabare Çocuk Tiyatrosu, Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatrosu ve Çağdaş Sahne Tiyatro Topluluğu gibi oluşumlarda yer almıştır.

1985 senesinde Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Yüksekokuluna kayıt yaptırdıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tiyatro Topluluğu'na katılmıştır. Asıl tiyatro tutkusuyla burada tanıştığını düşünen sanatçı, topluluktaki eğitmenlerinin de desteğiyle öğrenimini yarıda bırakarak tiyatro eğitimi almaya karar vermiştir. Profesyonel oyunculuk hayatına 1987 yılında kazandığı Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Tiyatro Ana Sanat Dalı Oyunculuk Bölümü aracılığı ile başlayan Kahraman, üniversite yılları içerisinde birçok oyunda görev alarak 1992 senesinde bu okuldan mezun olmuştur.

Üniversite hayatından sonra bir süre İzmir'de yaşayan oyuncu, 1992-1995 yılları arasında kurucularından olduğu Tiyatro Oluşum'da yöneticilik ve oyunculuk kadrolarında çalışmıştır. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediye Tiyatrosu ve İzmir Devlet Tiyatrosu'nda konuk oyuncu olarak da görev yapan sanatçı, bir süre sonra İstanbul'a yerleşmiştir.

1997-2002 yılları arasında bir aile olarak tanımladığı Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM) Oyuncuları arasına katılan sanatçı; bu bünyede gerçekleştirilen Yazıldıysa Bozulmaz, Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü? gibi sevilen tiyatro oyunlarının yanı sıra, Türk televizyon tarihinde teknik ve estetik bağlamda bir ilkin gerçekleştirildiği Bir Demet Tiyatro adlı projede de yer almıştır.

2002 senesinden sonra sinema ve televizyon sektöründeki çalışmalarıyla da dikkat çeken sanatçı, 2003-2004 sezonunda kurucusu olduğu İkinci Tiyatro'da yöneticilik ve oyunculuk yapmıştır.

Oyunculuk, tiyatro yönetmenliği ve yöneticiliği gibi görevlerin yanı sıra, sanatçının yapımcılığını üstlendiği önemli bir proje de mevcuttur: 2006-2012 yılları arasında Can Kahraman, ZORLU Çocuk Tiyatrosu'nun sosyal sorumluluk projesi kapsamında yapımcı olarak Türkiye'nin bütün illerinde ücretsiz çocuk oyunu sergilenmesine vasıta olmuş ve yüz binlerce çocuğun tiyatro ile tanışmasına aracı olmuştur.

2016 yılında Yunus Emre Gümüş'ün yazdığı Özen Yula'nın yönettiği Vahide Perçin, Yasemin Conka ve Açelya Topaloğlu'nun rol aldığı Kadınlar, Filler ve Saireler oyununun yapımcılığını üstlendi.

Rol aldığı tiyatro oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönettiği bazı oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Rol aldığı televizyon projeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]