İçeriğe atla

Cambridge dükü

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Cambridge Dükü, (2021 (2021) itibarıyla) Birleşik Krallık'ta şu anda mevcut sekiz kraliyet dükünden biri, Britanya kraliyet ailesindeki belirli bir soyluluk rütbesi ünvanıdır. Ünvan adını Cambridge, İngiltere’den alır. Britanya kraliyet ailesinde birkaç kez verilmiştir. Primogenitür yoluyla ünvan sahibinin erkek varislerine geçer ve ünvan sahibinin eşi Cambridge Düşesi ünvanını taşır.

İlk olarak 1660'ta yaratılan Cambridge Dükü ünvanı, daha önce kullanılan Cambridge Kontu ünvanının yerini aldı. Unvan, en son Kraliçe II. Elizabeth tarafından 29 Nisan 2011'de Catherine Middleton ile evlenmesi üzerine torunu Prens William'a verilmiştir. Tarihte birkaç farklı sahibi olmuştur.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Unvanın şu andaki sahibi Prens William ve eşi Catherine (Fotoğraf 2018’de İngiliz Milletler Topluluğu yemeğinde)

Unvan ilk olarak 1660'ta Kral II. Charles tarafından (Monarşinin Restorasyonu'ndan hemen sonra) York Dükü'nün (daha sonra Kral II. James olacak) ilk oğlu olan en büyük yeğeni bebek Charles Stuart'a (1660-1661) verildi. Ancak altı aylıkken öldüğü için asla resmen Cambridge Dükü oluşturulmadı. Düklüğün resmi olarak tanınan ilk sahibi, York Dükü'nün ikinci oğlu olan ve 1667'de erken ölen en büyük yeğeni James Stuart'tır. Ünvan 1664’de II. Charles tarafından verilmiştir. Üç yaşında erken ölünce ünvan sona ermiştir. Bu ünvan daha sonra o yıl yine Kral II. Charles tarafından hayatta kalan en büyük yeğeni, York Dükü'nün üçüncü oğlu Edgar Stuart'a verildi. Ancak o da erken öldü. York Dükü'nün 4. oğlu Charles (ikinci eşinden en büyük oğlu) da 1677'de Cambridge Dükü olarak adlandırıldı, ancak yaklaşık bir aylıkken, resmen yaratılmış bir dük olacak kadar uzun yaşamadan öldü.

Ünvan, Kraliçe Anne tarafından 1706'da yeniden yaratıldı ve bu ünvan George Augustus'a (daha sonra Kral II. George olacak), Hanover Elektörü'nün (daha sonra Kral George I), uzak bir kuzeni (her ikisi de Kral I. James'in soyundan geliyor) verildi. Ünvan oluşturulduğunda George Augustus, büyükannesi Sophia ve babasından sonra tahtta üçüncü sıradaydı. 1727'de Kral II. George olarak tahta çıktığında, düklük taçla birleşti.[1]

Ünvan, Birleşik Krallık asillik sisteminde yeniden yaratıldı ve 1801'de Kral III. George tarafından yedinci oğlu Prens Adolphus'a (1774-1850) verildi, o zamanlar 27 yaşındaydı. 1850'deki ölümünün ardından ünvan tek oğlu Cambridge 2. Dükü Prens George tarafından miras alındı. Ancak onun evliliği 1772 Kraliyet Evlilik Yasasını ihlal ettiği için üç oğlu tarafından miras alınamadı. Böylece 1904'te 2. Dük'ün ölümü üzerine ünvan tekrar ortadan kalktı.[2]

29 Nisan 2011'de Kraliçe Elizabeth’in Cambridge Dükü ünvanını torunu Prens William’a verdiği açıklandı. Prens ayrıca Strathearn Kontu ve Baron Carrickfergus ünvanlarının da sahibi oldu.[1] Bu ünvanların her biri Birleşik Krallık’ı oluşturan İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda bölgelerini temsil eder.

Gelecekteki dükler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğer Prens William kral olmadan ölürse, oğulları dükalığı aşağıdaki sıraya göre miras alır:

  1. Prens George (2013)
  2. Prens Louis (2018)

Eğer Prens William kral olursa, dükalık dahil tüm ünvanları taç ile birleşir ve kraliyete geri döner.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Announcement of Titles: Statement issued by the press secretary to The Queen". The Royal Household. 29 Nisan 2011. 30 Nisan 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2012.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "titles" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  2. ^ "Could William and Kate be the next Duke and Duchess of Cambridge?". The Telegraph. 16 Kasım 2010. 20 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2012.