Gloucester dükü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Prens Richard, şu andaki Gloucester Dükü

Gloucester Dükü (/ˈɡlɒstər/) genelde Birleşik Krallık hükümdarlarının oğullarına verilen bir soyluluk unvanıdır. (Gloucester’dan gelir). İlk dört verilişi İngiltere asilleri, son verilişi Birleşik Krallık asilleri içindir.

Unvanın ilk sahibi III. Edward’ın on üçüncü çocuğu olan Thomas of Woodstock içindir. Ölümü ile unvan sonra ermiş, daha sonra ikinci kez IV. Hemry’nin dördüncü oğlu Humphrey, Gloucester Dükü’ne verilmiştir.

Unvanın üçüncü verilişi Kral IV. Edward’ın kardeşi III. Richard için olmuştur, Richard’ın kendisi kral olunca unvanı krallığa geri dönmüştür. Richard’ın ölümünden sonra unvan uğursuz olarak anılmaya başlanmıştır çünkü unvanın ilk üç sahibi unvanı devredecekleri varisleri olmadan ölmüştür. 150 yıl kadar kimseye verilmeyen unvan I. Charles’ın oğlu, Henry Stuart’a verilmiş ve onun ölümüyle yine sonlanmıştır.

Prens William, Gloucester Dükü, gelecekteki Büyük Britanya Kraliçesi Anne’in oğludur ve tüm hayatı boyunca "Gloucester Dükü" olarak anılmıştır. (1689–1700) Ancak unvan resmî olarak kendisine verilmemiştir ve Prens 11 yaşında ölmüştür. Frederick, Galler Prensi, 1718-1726 yılları arasında "Gloucester Dükü" unvanını alsa da daha sonra Edinburgh Dükü unvanını almıştır.

Unvanın dana sonraki sahibi ise Kral III. George’un kardeşi Prens William Henry, Gloucester ve Edinburgh Dükü’dür ve iki dükalık birlikte verilmiştir.

Unvanın beşinci ve en son sahibi Kral V. George’un üçüncü oğlu Prens Henry, Gloucester Dükü’ydü. Henry'nin ölümü ile birlikte dükalık tek oğlu Prens Richard, Gloucester Dükü’ne geçti ve unvanın şu andaki sahibi odur. Unvanın varisi Alexander Windsor, Ulster Kontu’dur ve dükalık ona geçtiğinde artık kraliyet unvanı olmayacak, normal bir soyluluk unvanı olacaktır.

Veliaht sıralaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Gloucester Dükleri

Şablon:Birleşik Krallık dükalıkları