Cahit Uçuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cahit Uçuk
Doğum Cahide Üçok
17 Ağustos 1911(1911-08-17)
Selanik, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 7 Kasım 2004 (93 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Takma ad Cahit Uçuk
Meslek Yazar
İkamet İstanbul
Vatandaşlık Türkiye
Tür Hikaye, roman
Önemli ödülleri Hans Christian Andersen Armağanı

Cahit Uçuk asıl adı Cahide Üçok, (d. 17 Ağustos 1911, Selanik[1] - ö. 7 Kasım 2004 İstanbul) Türk hikaye ve roman yazarı.

Babası son Osmanlı Meclis-i Mebusanında Siverek Milletvekili ve Kaymakam olan İbrahim Vehbi Üçok ve annesi aslen Selanik'li olan Hadiye hanımdır. Üçok, ailesinin ilk çocuğudur. Adına Cahit denilmesinin nedeni ise; babasının Hüseyin Cahit Yalçın ile olan yakın dostluğu ve ona karşı olan sevgisi nedeniyleydi. Çocukluğunda babasının görevinden dolayı, üçbuçuk yılını Hekimhan'da geçirmiş daha sonra ise Alanya'ya taşınmışlardır. Cahit, çocukluğunda caz şarkıları söylemeyi de çok seviyordu.[2]

Birçok denemeler yapan Cahit'in ilk masalı, 1935 yılında Nâzım Hikmet'in çıkardığı Yarım Ay isimli dergide yayımlandı. Öncesinde şiirde yazan Cahit hanım, bundan sonra tamamen hikâye ve roman yazımına yöneldi. Eserlerinde çoğunlukla kadın hakları ve kadının toplumdaki yeri konularını işleyip, zaman zaman mistik temaları da işlemiştir.

Cahit Uçuk, gerek romanlarının konuları, gerekse sıcak ve rahat anlatımı ile tanınan ve her zaman sevilerek okunan bir yazardı. Babıali'de ve Anadolu'da yayımlanan günlük gazete ve dergilere, piyes, masal, hikâye ve roman tefrikaları yazmıştır.

Sayıları her yıl artan roman ve hikâye kitaplarından başka, çok sevdiği çocuklar için de romanlar, öyküler, masallar, manzum masallar yazdı. Ona en güzel armağanı da, çocuklar için yazdıkları getirmiştir. Dünyanın ünlü çocuk klasikleri İkizler serisinin yirmi sekizinci kitabı olan Türk İkizleri ile Hans Christian Andersen armağanını kazanmış, bu kitabı, İngilizce dahil olmak üzere birkaç dünya diline çevrilmiştir.

Cahit Uçuk, yazar Mahmut Yesari ile kısa bir evlilik yapmıştır. Daha sonra Galatasaraylı futbolcu Cici Necdet ile on yıl süren ikinci bir evliliği olmuştur. Uçuk, hayatı boyunca dört defa evlilik yapmıştır.[3]

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın yazarlarından Cahit Uçuk, 7 Kasım 2004'te İstanbul Bebek’teki evinde 93 yaşında öldü. Zincirlikuyu Mezarlığı'nda yatıyor.

Başlıca yapıtları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ "Cahit Uçuk". biyografya.com. 29 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. .(Türkçe)
  2. ^ "Tarihten portreler - Cahit Uçuk Hanım". milliyet.com.tr. Erişim tarihi: 26 Nisan 2012. .(Türkçe)
  3. ^ "Cahit Uçuk'un aşkları". radikal.com.tr. 10 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2012. .(Türkçe)
Genel