Hans Christian Andersen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hans Christian Andersen
Hans Christian Andersen, 1869 yılında.
Hans Christian Andersen, 1869 yılında.
Doğum Reinaldo Arenas Fuentes
2 Nisan 1805(1805-04-02)
Odense, Danimarka
Ölüm 4 Ağustos 1875 (70 yaşında)
Kopenhag, Danimarka
Vatandaşlık Danimarka
Milliyet Danimarkalı
Etnik köken Dan
Meslek Şair, oyun yazarı, roman yazarı, öykü yazarı
Dönem 1819 - 1872
Tür Çocuk edebiyatı, gezi yazısı, biyografi
İlk eseri The Angel
Önemli eserleri Yalnızca Bir Çalgı, Thumbelina, Kibritçi Kız, Uçan Sandık, Çıplak Kral

Önemli ödülleri Prometheus Şeref Kürsüsü Ödülü [kaynak belirtilmeli]

İmza
Hans Christian Andersen imzası

Hans Christian Andersen (2 Nisan 1805 - 4 Ağustos 1875), Danimarkalı masal, oyun, roman, şiir, gezi kitabı ve biyografi yazarı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

2 Nisan 1805'te bir ayakkabıcının tek oğlu olarak dünyaya geldi. 11 yaşındayken babasının ölmesi üzerine okulu bıraktı ve annesiyle birlikte temizlikçi ve çamaşırcı olarak çalışmaya başladı. 1819'da tiyatro oyuncusu olmak ümidiyle gittiği Kopenhag'da başarılı olmadı ve 1828'de Kopenhag Üniversitesi'ne girdi.

1829'da ilk önemli yapıtı sayılan "Holmen Kanalından Amager Adasının Doğu Ucuna Bir Yürüyüş"'ü yayımladı. Almanya, Fransa, İtalya, Türkiye ve İngiltere'ye geziler yaptı ve yolculuklarından gezi kitaplarına birçok malzeme çıkardı. Oyun yazarlığındaki başarısız girişimlerinden sonra köleliğin kötülüklerini anlattığı "Mulatten" (1840) ile dikkat çekti. "Doğaçlamacı" (Improvisatoren, 1835) ve "İki Barones" (De to Baronnesser, 1847) romanlarından en tanınmışlarıdır.

Asıl başarısını "Kibritçi Kız", "Küçük Claus ve Büyük Claus" ve "Güzel Prenses ve Bezelye" gibi masalları içeren "Çocuk Masalları" (1835) kitabıyla yakaladı. Masallarının bazılarında iyiliğin ve güzelliğin zaferine olan iyimser bir inanç açığa vurulurken; bazıları da oldukça kötümser ve acıklıydı ve kendi yaşamından güçlü izler taşıyordu.

1872'ye kadar masal yazmayı sürdüren Andersen 4 Ağustos 1875'te Kopenhag'da hayata veda etti.

Kendine özgü masal anlatma yöntemiyle çocuk edebiyatına gerçek bir yenilik getirdi. Gündelik dilin deyimlerini ve kalıplarını kullandı. Masallarının çoğu Türkçe'ye de çevrildi.

Başlıca eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]