Brezilya Ulusal Marşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hino Nacional Brasileiro
Türkçe: Brezilya Ulusal Marşı

 Brezilya
Ulusal Marşı

GüfteOsório Duque-Estrada, 1909
BesteFrancisco Manuel da Silva, 1831
Kabul tarihi1831
Ses örneği
noicon

Brezilya Ulusal Marşı (Portekizce: Hino Nacional Brasileiro), Francisco Manuel da Silva tarafından 1822 yılında en az iki farklı türde sözle bestelenmiş ve devlet başkanı Epitácio Pessoa'nın imzaladığı 1922 tarihli bir kararnameyle son halini almıştır.[1] Marşın sözleri Joaquim Osório Duque Estrada'ya ait olup 1909 yılında yazılmıştır.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1822'de Francisco Manuel da Silva tarafından bestelenen marşın ezgisi romantik İtalyan müziğini andırmaktadır. Aynı yılın 7 Eylül'ünde Portekiz İmparatorluğu'ndan kazanılan bağımsızlık ve I. Pedro'nun 1831'de tahttan indirilmesini izleyen dönemde popüler olan şarkı II. Pedro döneminde yeniden yorumlanmış ve ulusal marş olarak kabul edilmeye başlamıştır.

1889'da cumhuriyetin kurulmasının ardından açılan yarışmayı Leopoldo Miguez kazanmış, ancak yeni marşa duyulan tepkiler üzerine devlet başkanı Deodoro da Fonseca, Francisco Manuel da Silva'nın bestesini ulusal marş olarak ilan ederken Miguez'in çalışmasını Cumhuriyet Marşı olarak kabul etmiştir. Cumhuriyetin yüzüncü kuruluş yıldönümü kutlamalarında Joaquim Osório Duque Estrada'nın sözleri kabul edilmiş ve ülke çapında farklı sözlerle söylenen marş bugünkü halini almıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Pereira, Anthony W. (2020). Modern Brazil : a very short introduction (1. bas.). Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0198812081. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]