Brezilya Ulusal Gözlemevi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Brezilya Ulusal Gözlemevi (PortekizceObservatório Nacional ON), Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde bulunan bir ulusal gözlemevidir.[1]

Gözlemevi 15 Ekim 1827 tarihinde I. Pedro tarafından kurulmuş ve ülkenin en eski bilimsel kurumlarından birisidir. Kuruluş amacı navigasyon eğitimi vermek ve Brezilya'nın coğrafyası üzerine yapılan araştırmaları yönlendirmekti. Günümüzde Brezilya Yasal Zamanı ile ilgili araştırma ve çalışmalardan sorumlu olan kurum, astronomi, astrofizik ve jeofizik ile ilgili araştırmaları yürütmekte, eğitim vermekte ve teknolojik hizmetler sunmaktadır. Bu alanlarda yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Brezilya'da astronomik gözlemlerin başlangıcı sömürge zamanlarına kadar uzanır. Peder Serafim Leite göre, Cizvitler 1730 yılında Rio de Janeiro'da Morro do Castelo (Kale tepesin)de, bir okulda bir gözlemevi kurmuştur.

1780 yılında, aynı yerde, Portekiz astronomlar Sanches d'Orta ve Oliveira Barbosa bir gözlemevi kurarak astronomi, metroloji ve manyetizma konularında düzenli gözlemler yapmaya başlamişlardır.

1808 yılında Portekiz mahkemesinin Brezilya ya transferi [2] ile bu gözlemevi Kraliyet Askeri Akademisi'ne bağlanmıştır.

27 Eylül 1827 günü, İmparatorluk Genel Yasama Kurulu, hükümete bir Astronomik Gözlemevi oluşturmak için yetki vermiştir.

15 Ekim 1827'de İmparator I. D. Pedro gözlemevinin kuruluşunu emretmiştir.

Askeri Okulun bir kulesinde kurulan gözlemevini başlangıçta, matematik profesörü Pedro de Alcântara Bellegarde yönetmiştir.

1845 yılında,Savaş Bakanı Francisco Jeronimo Coelho, estitütüyü Rio de Janeiro Imperial Gözlemevi olarak yeniden yapılandırmiştir.

1846 yılında, Profesör Soulier Sauve, gözlemevini Fortaleza da Conceição taşıyıp, ilk yönetmenliğini yayımlamiştir.

1846 ve 1850 yılları arasında gözlemevi müdürü olan Soulier, gözlemevini 1920'ye kadar kalacağı Morro do Castelo da eski bir kilise binasına taşımıştır.

1850 yılında Soulier in ölümünden sonra, Askeri Okulu öğretmeni,Yarbay Mühendisi Antonio Manoel de Mello, müdürlük görevini almış ve 1865 yılına kadar görevde kalmıştır. Yerine Binbaşı Antonio Joaquim Cruvelo d'Avila seçilmiştir.

Aynı yıl, Gözlemevi, Askeri Okulu ayrılarak kurulan Merkez Okulu na bağlanmiş ve 1871 yılına kadar bu durumda kalmiştir.

Rio de Janeiro İmparatorluk Gözlemevi Yönetim Kurulunu oluştururken,Fransız bilim adamı Emmanuel Liais yöneticiliğe seçilmiş ve 1881 yılına kadar iki dönem yöntici olarak kalmıştır.

1871 ile 1874 yılları arasında, görevi Maria Camilo Ferreira Armond ve Viscount Meadows devralmıştır.

1871-1827 yılları arasında, Gözlemevi özellikle kara ve deniz askeri okullarının öğrencilerinin eğitimi üzerinde yoğunlaşmıştır.

1871 yılında, askeri şemsiye kaldırılmış ve gözlemevi topluma hizmete yönelik olarak yeniden meteoroloji, astronomi, jeofizik ve zaman ölçümü ve zaman belirlenmesi alanlarında araştırmalarına geri dönmüştür.

1881 yılında Belçikalı astronom ve askeri mühendis Louis Cruls Liais yöneticilik görevini almış 1908 kadar bu görevde kalmıştır.

1888 yılında, Parlamento Fazenda Imperial de Santa Cruz da yeni Gözlemevi inşaatı başlatmak için hibeyi onaylamiştir, ancak Cumhuriyetin ilanını takip eden yıl içinde gözlemevi, Savaş Bakanlığı'na bağlanmış ve adı Observatório do Rio de Janeiro olarak değiştirilmiş ve adına Coğrafik Hizmetler eklenmiştir. Bu dönemde Santa Cruz a taşınılmaktan vazgeçilmiştir.

1908 yılında, Cruls ölümünden sonra, astronom Henry Charles Morize yöneticiliği devralmıştır.

1909 yılında, Tarım Bakanlığının 18 Kasım 7672 Kararnamesi ile, Meteoroloji ve Astronomi Müdürlüğü de gözlemevine bağlanmıştır ve Observatory of Rio de Janeiro kurumu kapatılmıştır.

28 Eylül 1913 tarihinde, Rio de Janeiro da San Gennaro tepesinde Ulusal Gözlemevinin temelinin atılması kararı imzalanmıştır

1915 yılında, günümüze kadar gözlemevi yapısına entegre olarak çalışan bir manyetik istasyon, Observatório Magnético de Vassouras, Rio de Janeiro yakınında kurulmuştur.

1921 yılında, Meteoroloji Müdürlüğü iki enstitüye ayrılmıştır: Meteoroloji Müdürlüğü olarak adlandırılan ve meteoroloji çalışmalarına adamış bir birim ve National Observatory adı altında kalan astronomi, jeofizik ve meteoroloji birimleri. O yıl, Gözlemevi Albert Einstein tarafından ziyaret edilmiştir.

1922'de, ON Morro do Castelo'dan bugünkü yeri olan São Cristóvão'daki Morro de São Januário'ya taşınmıştır. Bu taşınma ile Gözlemevi tesisleri için Liais tarafından elli yıl önce başlatılan bir istekte sonlanmış oldu.

1930 yılında, Gözlemevi, yeni oluşturulan Eğitim ve Kültür Bakanlığı (MEC) nın parçası haline geldi.

1955 yılında, Amazon Nehri ağzında Tatuoca adasında manyetizma üzerine araştırma yapan gözlemevi kurarak faaliyetlerini genişletti.

1972 yılında, FINEP, Brasópolis, Minas Gerais de, bir astrofizik gözlem istasyonu kurulması için proje onayladı.

22 Nisan 1980, one-cassegrain coudé (birincil ayna çapı) 1,60 metre caplı reflector çalışmaya başladı.

1981 yılının Şubat ayında, ON müdürü Dr JA de Freitas Pacheco, adı Brezilya Astrofizik Gözlemevi (AAM) olan bir site açtı.

13 Mart 1985 günü, birim ON den ayrılarak günümüzdeki Astrofizik Ulusal Laboratuvarı (LNA) na dönüştü.

2003 yılında ON yerleşkesinde, Carlos Lacombe Binasında, yeni Saat Hizmetleri birimi açıldı. Mayıs 2004'te, ON başka bir hizmete, Carimbo do Tempo (Zaman Damgası)na başlamıştır.

Kurumsal bağ[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluş yıllarını askeri himaye altında geçiren Gözlemevi, 1890-1909 yılları arasında Savaş Bakanlığı bünyesinde kaldı ve ardından Tarım Bakanlığı Astronomi ve Meteoroloji Kuruluna dahil oldu.

1921 yılında, bir enstitü oldu ve 1930 yılından 1976 yılına kadar yeni oluşturulan Eğitim ve Kültür Bakanlığı (MEC) nın parçası haline geldi. Daha sonra Bilimsel ve Teknolojik Kalkınma Ulusal Konseyi (CNPq) transfer oldu.

2000 yılında da, Gözlemevi, Bilim ve Teknoloji Bakanlığına bağlandı.

Özgörev[değiştir | kaynağı değiştir]

Yirminci yüzyıl boyunca, ON aşağıdaki alanlarda bilgi ve araştırmada Brezilya'da bir öncü kurum oldu:

Sürekli Astronomik araştırmaları yürütme,
Ülke topraklarında jeofizik araştırmalar,
sismoloji konusunda altyapı olşturma ve araşırmalar, Brezilya Yasal Zaman dilimleri ilegili araştırmalar (Kanun No 2.784, 5 Kasım 1913 tarihli, ve 18 Haziran 1913 tarihli 10.546 sayılı düzenleme).

Müze[değiştir | kaynağı değiştir]

1982 yılında, Ulusal Araştırma Konseyi, ON tarafından öncülüğü yapılan astronomi, jeofizik, meteoroloji, metroloji, fizik ve kimya araştırmaların tarihsel gelişimi sergilemek için bir proje başlattı. 1985 yılında, bu proje Astronomi ve İlgili Bilimler (MATT), Müzesi'nin kurulmasına yol açtı. Yerleşke alanında yer alan Müzede teleskoplar, kubbeler ve yüzlerce araçlar dahil olmak üzere tüm tarihsel kayıtlar koruma altına alındı. Bu koleksiyon IPHAN ve INEPAC tarafında tanınmaktadır.

Yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

1862-1870 yılları arasında yayımlanmış olan Astronomik Ephemeris devamı olarak basılan ve en eski dergilerinden biri olan Gözlemevi Yıllığı'nın ilk cildi 1885 yılında yayımlandı.

Yıllık o zamandan beri kesintisiz yayınlanmaktadır. 1886 yılında Brezilya'nın ilk özgün bilim dergisi Journal of the Observatory yayın hayatına başladi, ancak baskısı 1891 yılında durduruldu.

Önemli çalışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulusal Gözlemevi küresel ölçekte bilimsel çalışmalara katılmakta ve kendi uzmanlık alanlarında bilgi katkısında bulunmaktadır. Bu çalışmalar arasında 1882 yılında Saint Thomas İstasyonu Adası, Batı Hint Adaları, üzerinde Güneş'in önünden Venüs gezegeninin geçişi sırasında, güneş paralaksının belirlenmesi çalışmaları öne çıkmaktadır.

Ulusal Gözlemevi, on dokuzuncu yüzyılda, Cruls başkanlığında Orta Brezilya'ya düzenlenen "Sınırların Belirlenmesi ve Brezilya seferi" ni düzenleyen kurumlardan biriydi.

1892 ile 1896 arasında yapılan çalışmar ile bir yıl sonrasında gelecekteki başkent Brasilia nın yeri belirlenmişti.

1919 yılında Sobral (Ceará) tam güneş tutulmasını belgelenmiş olan, İngiliz seferini düzenledi, çalışmaya Amerikan araştırmacılarda katıldı.

Bu olgu, Prens Adası( Ilha Príncipe)nda da gözlemlendi ve Güneş'in kütlesinin neden olduğu güçlü çekim alanı nedeniyle gökyüzü arka planı içinde yıldız ışığının uğradığı sapmayı kontrol ederek Einstein'ın görelilik teorisini kanıtlamak için kullanıldı. ON Şu anda Güney Amerika'da işlevini sürdüren en eski astronomik merkezdir, Ulusal Gözlemevi'nden araştırmacılar galaksileri haritalamaya çalışmaktadırlar ve aynı zamanda da bu gök cisimlerinin düşük ışığına duyarlı dedektörleri geliştirmektedirler.

Jeofizik[değiştir | kaynağı değiştir]

Jeofizik alanındaki güncel araştırmalar, Brezilya topraklarındaki jeolojik çalışmalarla bağlantılı olarak yürütülmekte ve

Katı yer jeofiziği,
Arama jeofiziği
Uygulamalı jeofizik

dallarında odaklanmıştır.

Jeofizik ile ilgili teknik ve bilimsel faaliyetler, Vassouros (RJ) ve Tatuoca (Amazon Nehri'nin ağız) istasyonlarında yapılan sürekli jeofizik gözlemlerin yanı sıra Brezilya jeomanyetik Ağı Temel Brezilya Gravimetrik ağı ve Rio de Janeiro Sismoloji İstasyonuna da destek vermektedir. Düzenli olarak 110 ağ istasyonu ve jeomanyetik Rasathanelerde yapılan jeomanyetik alanın değişimi ilgili ölçümler ile Brezilya da jeomanyetik alanın zamansal evrimi ve morfolojisi çalışmalarına destek olmaktadır. Ek olarak manyetik veriler mineral araşmaları ve haritalama çalışmaları için bir altlık olarak kullanılmaktadır.

Uygulamalı ve arama jeofiziği çalışmaları ile maden aramaları, yeraltısuyu ve petrol, navigasyon, uzay araştırmaları ve özellikle araştırma ekvator bölgesinde electrojet ve Güney Atlantik manyetik belirti bölgelesinin araştırılması yapılmaktadır. Temel Brezilya Gravimetrik Ağı ülkeye yayılan 520 ölçüm noktasından oluşmuştur ve geoid araştırmalarına altlık oluşturmaktadır. Bu veriler ayrıca mineral araşmaları ve haritalama çalışmaları için bir altlık olarak kullanılmaktadır.

Zaman Hizmet Birimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Zaman Hizmet Birimi, yarım yüzyılı aşkın bir süredir Brezilya Yasal Zamanını en yüksek teknik hassasiyet ile belirlenmesi, korunması ve yayınlanmasından sorumludur, sadece ülke çapında değil aynı zamanda da yurt dışınada hizmet vermektedir. ON, kendi atomik saatleri ile eşitlenebilme için internet erişim sağlamaktadır. Radyo yayını yoluyla zaman sinyallerinin dağıtımı için proje çalışması vardır. 30 m dalga boyu, 10.000 kHz frekanslı ve AM modunda saat sinyallerin iletilmektedir.

Öğretim[değiştir | kaynağı değiştir]

ON de Federal Eğitim Konseyi tarafından akredite edilmiş Lisans Üstü Eğitim Programı vardır. Astronomi, Astrofizik ve Jeofizik alanlarında Yüksek Lisans ve Doktora ya yönelik eğitim verilmektedir. Şu ana kadar 170'den fazla tez tamamlanmıştır.

1996 yılında, Astronomi ve Astrofiziğin farklı alanlarına yönelik özel kurslar başlamıştır. Bu kurslar çerçevesinde yüksek lisans öğrencilerine eğitimilerini tamamlamak, doktorasını tamalayanlara doktora sonrası çalışmalar ile bilgilerini güncellemek ve misafir araştırmacılar ile etkileşim olanağı sağlanmıştır.

ON de 1997 yılından bu yana Astronomi, Astrofizik ve Jeofizik konularında çeşitli düzeylerde yaz okulları düzenlenmektedir. 2003 yılından bu yana, Astronomi ve Astrofizik konularında uzaktan eğitim verilmeyede başlanmıştır.

1826 yılında Askeri Okulun küçük bir bölümünde başlayan kütüphane, bu gün yaklaşık 18.000 kitap, 400 süreli yayın, tez, ile astronomi, jeofizik ile ilgili bilim alanlarında öğrencilere ve araştırmacılara bilgi kaynaği sağlamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]