Bosna-Hersek'te turizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bosna-Hersek'te turizm, hızlı büyüme içinde olan bir sektördür.

Bosna-Hersek, kış turizmi, ekoturizm, spa turizmi, kültürel ve dini turizm ve deniz turizmi gibi farklı alanlarda önemli bir gelişme potansiyeline sahip bir ülkedir.[1] 1992 yılındaki savaşa kadar olan dönemde, ülkede turizm alanında güçlü ulaşım altyapısıyla desteklenen pek çok tesis kurulmuştur. Ancak 1980'li yıllarda oluşturulan turizm ve rekreasyona yönelik alt ve üst yapı yatırımlarının önemli bir bölümü 1992–1995 yılları arasında yaşanan savaşta zarar görmüştür. Savaştan sonraki dönemde turizm, ülke ekonomisi için stratejik bir gelişme alanı olarak görülmeye başlanmıştır.

Turizm türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kış turizmi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kış aylarında; kaliteli ve devamlı yağan kar yağışı Bosna-Hersek dağlarında kış turizmi için uygun iklim koşulları oluşturmaktadır. 1984 Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapan Bosna Hersek'te Saraybosna yakınlarındaki Bjelasnika, İgman ve Jahorina dağları bu olimpiyatlara ev sahipliği yapan önemli kış sporları merkezleridir.

Kültürel ve dini turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Bosna-Hersek zengin tarihi ve kültürel mirası nedeniyle turistler için cazibe merkezidir. Eski manastır ve kiliselerden Osmanlı mimarisini yansıtan köprü ve camilere kadar Bosna-Hersek ortaçağının özellikleri çok iyi bir şekilde korunmuştur. Bunların yanında Avusturya-Macaristan döneminden kalmış mimari eserler de bulunmaktadır. Başkent Saraybosna, Balkanlar'daki kültürel şehirlerin en önemlilerinden biri olarak kabul görür;Saraybosna Film Festivali, MESS Uluslararası Tiyatro Festivali ve Caz Festivaline ev sahipliği yapar [1] Mostar şehri ve Mostar Köprüsü de ülkenin önemli kültürel değerlerindendir.

Üç Semavi dinin kutsal saydığı yerler ve eserler sahip olan Bosna-Hersek, "Avrupa'nın Kudüs'ü olarak anılmaktadır; inanca dayalı ziyaretlerin Bosna Hersek'e sağlayacağı turizm gelirlerini arttırması umulmaktadır.[1]

Termal turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Bosna-Hersek jeotermal kaynak zenginliği ve potansiyeli açısından Balkanlarda ilk üç ülke arasında yer almakta olup, Avrupa'da ilk 10 sıradadır.[1] Önemli termal merkezler şunlardır: Vilina Vilas (Višegrad), Sanska llidza (Sanski Most), Dvorovi (Bijeljina), Slatina ve Laktasi (Banja Luka), Fojnica, Banja Vrucica (Teslic), Gata (Bihać), Guber (Srebrenitsa), Kiseljak (Saraybosna), Gradačac ve Mljecanica (Dubica).

Deniz turizmi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bosna-Hersek'in Adriyatik Denizi'ndeki yaklaşık 25 km uzunluğundaki sahili senede 240 güneşlidir. Neum şehri, ülkenin denize olan kapısını oluşturur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d "Bosna Hersek Sektör Raporları:Turizm Sektörü" (PDF). http://www.kalkinma.com.tr. Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Müdürlüğü, Ocak 2010. Erişim tarihi: 21 Nisan 2017.  |website= dış bağlantı (yardım)