Fransa'da turizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Calanques de Marsilya

Fransa 2007 yılı istatistiklerine göre 81.9 milyon turist almıştır. Ayrıca, Fransız turizmi 2006 yılına göre %3.8 artmıştır. Bu istatistiksel bilgiler Fransa'yı dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesi konumuna getirmiştir. 2009 yılındaki istatistiklere göre ise Fransa'da bulunan yerli ve yabancı turistlerin toplam turizm harcaması 36 milyar €'dur ki bu tutar Fransa'nın Gayrisafi Yurt içi Hasılasının yaklaşık %6,5'una tekabül etmektedir.[1]

Fransa, dağlarından Akdeniz kıyılarına kadar birçok değişik turizm alanına sahiptir. Ayrıca, tarihi alanlar yönünden zengindir. Ülkede turizm gelirleri toplam gelirlerin %6'sını oluşturmakla beraber bu gelirin %4'ü yerli turistlerden, %2'si yabancı turistlerden elde edilmektedir.

Ülkenin başkenti olan Paris; Louvre Müzesi, Orsay Müzesi, Eyfel Kulesi, Zafer Takı ve Disneyland gibi turistik alanlara sahiptir.

Fransa'nın doğu kısmında, Alpler bölgesindeki kayak tesislerinde kış sporları yapılabilmektedir. Tüm şehirlerde konaklanabilecek tesisler bulunmaktadır. Korsika adası da ülkenin önde gelen turizm merkezlerindendir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2013.