Ekoturizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Svalbard'da ekoturizm

Ekoturizm çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten, doğal alanlara karşı duyarlı bir seyahattir.

Turizm pazarında, doğaya dayalı turizm olarak tarif edilen ekoturizm, sürdürülebilir kalkınma aracı olarak görülmektedir. Uluslararası Ekoturizm Topluluğu TIES (The International Ecotourism Society) ekoturizmi şöyle tarif etmektedir: "Ekoturizm genellikle küçük gruplar halinde yapılır. Konaklama ve yeme içme türü hizmetler çoğunlukla yerel düzeydeki küçük ve orta ölçekli firmalar tarafından verilir."

Uluslar arası Doğa Koruma Birliği’nin tanımına göre ekoturizm, doğayı ve kültürel kaynakları anlayarak korumayı destekleyen, düşük ziyaretçi etkisi olan ve yerel halka sosyo-ekonomik fayda sağlayan, bozulmamış doğal alanlara çevresel açıdan sorumlu seyahat ve ziyarettir(Kurdoğlu, 2001, s: 4). Uluslar arası Ekoturizm Topluluğu TIES (The International Ecotourism Society); “ekoturizm, çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten, doğal alanlara karşı duyarlı seyahattir” olarak tanımlamıştır.

Ekoturizm kavramında, yeşil turizm, alternatif turizm, doğa turizm, yabanıl turizm, macera turizmi, kültürel turizm gibi terimler kullanılmaktadır.

Ekoturizm, genellikle küçük gruplar halinde, ailelerin işlettiği küçük tesislerde, geleneksel mimarinin ve yerel kaynakların kullanımını hedef almaktadır. Ekoturizm amacına uygun gerçekleştirildiği takdirde, hassas ekosistemlerin korunması ve bu bölgelerin içersinde ve çevresinde yaşayan nüfusun sosyo-ekonomik gelişmesi için kaynak yaratabilen bir araçtır. Önemli ekoturizm potansiyeli olan dağlık ve ormanlık bölgelerdeki köylerde yaşayan halkın yoksulluğu göz önüne alındığında , ekoturizmin sosyal sınıflar arasındaki dengesizliği azaltabilecek bir etken olduğu anlaşılabilir (Altıparmak, 2002, s: 276).

Sürdürülebilir ekoturizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Yöreye ziyarete gelen kişi ya da grupların çevreye ya da yerel halka kalıcı bir katkısının söz konusu olduğu turizm şeklidir. Bu katkı genellikle ülke genelinde veya yörede faaliyette olan sivil toplum kuruluşlarının aracılığıyla yapılmaktadır. Türkiye'de Buğday Derneği www.bugday.org/tatuta/ Ta Tu Ta Projesi sürdürülebilir ekoturizme bir örnektir. Bu projede ekolojik tarım yapılan çiftlikleri değişik uluslardan gönüllüler ziyaret etmekte ve oradaki ihtiyaca göre katkıda bulunmaktadırlar.

Türkiye'de sürdürülebilir ekoturizm kavramının çocuklar için ilk uygulaması özel çevre koruma bölgesi olan Dalyan'da Dalyan, Ortaca yapılmış, yöreyi DalyanKIDS doğa tatilleri programı www.dalyankids.com ile ziyarete gelen şehir çocukları yöre çocukları ile bir araya getirilerek, nesli tükenmekte olan canlı türleri ile ilgili atölye çalışmaları yapmışlar ve çalışmaları Dalyan Turizm, Kültür ve Çevre Koruma Derneği www.dalyandernek.org aracılığıyla değerlendirilerek civardaki ilköğretim okullarında çevre eğitimi için kullanılmaktadır.

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]