Bok choy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
?
Bok choy
(Brassica rapa subsp. chinensis)
Bok choy
Soy tür Brassica rapa
Melezlik soy
Kültivar grubu Chinensis
Kültivar
Köken Çin[1]

Bok choy (Brassica rapa subsp. chinensis), yemek olarak kullanılan bir Çin lahanası türüdür. Bok choy çeşitleri baş oluşturmaz ve bunun yerine hardal yeşilliğini anımsatan bir küme oluşturan daha hafif soğanlı diplere sahip yeşil yapraklara sahiptir. Ispanak ve kestane arasında bir tada sahiptir, ancak hafif biberli bir alt ton ile biraz daha tatlıdır. Yeşil yapraklar, beyaz soğandan daha güçlü bir tada sahiptir.[2]

Bok choy çeşitleri güney Çin, Doğu Asya ve Güneydoğu Asya'da popülerdir. Kışa dayanıklı oldukları için Kuzey Avrupa'da giderek daha fazla yetiştirilmektedir. Günümüzde Brassica rapa türünün bir alt türü olarak kabul edilen bu grup, orijinal olarak Carl Linnaeus tarafından Brassica chinensis adı altında kendi türü olarak sınıflandırıldı. Bunlar, yaygın olarak hardal, turpgiller veya lahana ailesi olarak da bilinen Brassicaceae veya Cruciferae ailesinin bir üyesidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sanderson, Helen; Renfrew, Jane M. (2005). Prance, Ghillean; Nesbitt, Mark (Ed.). The Cultural History of Plants. Routledge. s. 115. ISBN 0415927463. 
  2. ^ "What Does Pak Choi Taste Like?". Thrive Cuisine. 2 Mart 2019. 22 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2023.