Boğazköy, İnegöl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Boğazköy
—  Köy  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe İnegöl
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 494
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16700
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Boğazköy, İnegöl'e bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallemizin adı 1521 tarihli tahrirat defterinde geçmektedir.O tarihteki İnegö'ün en büyük vakıf köyüdür.Çelebi mehmedin vakıf köyüdür.O tarihte 90 hane müslüman 30 hane hiristiyan 6 hane de kesimci yani vergi memuru yaşamaktaymış.Köyün adıda Koca su deresinin boğazdan geçerek seyretmesinden almıştır.Köyümüz 1958 yılına kadar yenişehir'e bağlıyken 1959 yılından itibaren İnegöl'e bağlanmıştır.12/11/2012 tarihinde 6360 sayılı Büyükşehir yasası yürürlüğe girdikten sonra İnegöl ilçesine bağlı bir mahalle statüsü kazanmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilecik iline 57 km Eskişehir iline 118 km Bursa iline 45 km, İnegöl kent merkezine 12 km uzaklıktadır.Köyün arazisi yüzde 70'i taban arazidir ve her türlü tarıma elverişlidir.1991 yılında temeli atılan ve yapımı hala sürmekte olan sulama ve elektrik üretimi amaçlı olan boğazköy barajı vardır.25 aralık 2010,da baraj kapakları kapatılıp su tutulmaya başlanmıştır."Bilgi ekleme 15 ocak 2011"

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karasal İklim etki alanı içerisindedir. Kışları sert ve kar yağışının yanında don olayları da görülmektedir. Yaz mevsimi ise sıcak ve kurak geçmektedir.baraj göleti olduktan sonra inegölün baraja uzak köylerinde don olayı ve dolu olmasına karşın boğazköy ve yakın köylerde rastlanmamıştır

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri


2007 650
2000 602
1997 900

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün içerisindeki tüm yollar 10 cm sıcak asfalt olup kaldırım kenarlıkları ve yaya yolları parke taş döşenmiştir.Boğazköy internet alt yapısı Türk Telekom A.Ş. tarafından sağlanmakta ve servis hizmetleri TTNET A.Ş. tarafından verilmektedir. 2009 yılından itibaren köye iki katlı ilköğretim okulu, futbol sahası,yeni otobus, köy traktörü, çöp toplama romorku, yangın tankı, elektrik direkleri aydınlatmaları ve telleri yenilendi,köyümüze kaynak suyu kazandırıldı,köyümüze internet gelmesi, yeni voleybol sahası ve basketbol sahasının yapılması, yeni depo yapılması baraj duvarı üzerinde çelik bariyerlerin yapılması, yeni petrol lojman ve buzahane yapılması için altyapı projelerinin yapımı,imar çalışmalarının devam etmesi,100 dönümlük mesire alanı kazandırıldı,köyün ağaçlandırılması çevre düzeninin yapılması gibi değişiklikler yapıldı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]