Turgutalp, İnegöl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Turgutalp
—  Mahalle  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe İnegöl
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İklim türü Marmara iklimi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 355
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16700
İnternet sitesi: [2]

Turgutalp, Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Turgutalp mahallesi inegöl'ün güneyinde ve Uludağ'ın kuzey cephesinde orta bölümde yer alır.Arazisi çok engebelidir.İnegöl İnegöl ovasına inen akarsular kuzey güney doğrultusunda derin vadiler oluşturmuştur.Bitki örtüsü ve akarsuları itibarıyla yöre çok zengindir.Başta kestane ve ceviz olmak üzere her çeşit meyve ağacı bulunmaktadır.Bu itibarla halkın geçim kaynağı meyveciliktir.Yakın çevresinde Kayapınar,Sule,Elma çayırı,Fevziye ve çiftlik köyleri yer alır.İnegöl e uzaklığı 15 Km dir.Turgutalp mahallesi yerli köylerindendir.Kuruluşu Osmanlı devletinin kuruluşuna kadar uzanır.Köy adını Osman Gazi adına İnegöl'ü fetheden Turgut Alp'ten almıştır. Turgut Alp İnegöl'ü 13. Yüzyılın sonlarında fetheden kişidir. Köy de bu tarihlerde kurulmuştur. 15. Yüzyıl kayıtlarında Genci ismiyle geçer.Genci İran - Azerbaycan da bir şehir ismidir.Daha sonraki devirlerde bu isim yerine köy IŞIK adını almıştır.Ancak bu isim köy halkı tarafından benimsenmemiş ve genci adı kullanılmaya tekrar başlanmıştır.Son olarak köy heyetının gündeme getirmesiyle Köy de türbesi bulunan Turgutalp Bey'in ismi verilmiştir.Osmanlı geleneği gereği Turgutalp bey e dirlik olarak verilen köy statejik olarak iyi bir yerde olduğundan komutan buraya yerleşmiş ve ikamet yeri olarak kullanmıştır.Köy halkı halen Turgut Alp Bey'e derin bir bağlılık hissetmektedir.(kaynak:COĞRAFYADAN VATANA İNEGÖL VE ALPERENLER)

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa il merkezine 57 km, İnegöl ilçesine 15 km uzaklıktadır.Akdere ve Ulupınar derelerinin arasında yer alır.Arazi yapısı eğimli olup Uludağ eteklerinde iki tarafı vadi olan bir konumdadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 355
1997 450

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede,taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi , kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Dönem dönem halk eğitim merkezine bağlı beceri kursları düzenlenmektedir. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]