Turgutalp, İnegöl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Turgutalp
—  Köy  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe İnegöl
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 355
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu
Posta kodu 16700
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Turgutalp, Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Turgutalp köyü inegöl'ün güneyinde ve Uludağ'ın kuzey cephesinde orta bölümde yer alır.Arazisi çok engebelidir.İnegöl İnegöl ovasına inen akarsular kuzey güney doğrultusunda derin vadiler oluşturmuştur.Bitki örtüsü ve akarsuları itibariyle yöre çok zengindir.Başta kestane ve ceviz olmak üzere her çeşit meyve ağacı bulunmaktadır.Bu itibarla halkın geçim kaynağı meyveciliktir.Yakın çevresinde Kayapınar,Sule,Elma çayırı,Fevziye ve çiftlik köyleri yer alır.İnegöl e uzaklığı 15 Km dir.Turgutalp köyü yerli köylerindendir.Kuruluşu Osmanlı devletinin kuruluşuna kadar uzanır.Köy adını Osman Gazi adına İnegöl'ü fetheden Turgut Alp'ten almıştır. Turgut Alp İnegöl'ü 13. Yüzyılın sonlarında fetheden kişidir. Köy de bu tarihlerde kurulmuştur. 15. Yüzyıl kayıtlarında Genci ismiyle geçer.Genci İran - Azerbaycan da bir şehir ismidir.Daha sonraki devirlerde bu isim yerine köy IŞIK adını almıştır.Ancak bu isim köy halkı tarafından benimsenmemiş ve genci adı kullanılmaya tekrar başlanmıştır.Son olarak köy heyetının gündeme getirmesiyle Köy de türbesi bulunan Turgutalp Bey'in ismi verilmiştir.Osmanlı geleneği gereği Turgutalp bey e dirlik olarak verilen köy statejik olarak iyi bir yerde olduğundan komutan buraya yerleşmiş ve ikamet yeri olarak kullanmıştır.Köy halkı halen Turgut Alp Bey'e derin bir bağlılık hissetmektedir.(kaynak:COĞRAFYADAN VATANA İNEGÖL VE ALPERENLER)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı; Anadoluya ilk gelen oguz boyu soyundan Osmanlı imparatorluğu kurucusu Osman bey'in silah arkadaşı Turgut Alp bey'in kurduğu ve yerleştiği köydür. Türk gelenek ve göreneklerine göre yaşam sürdürmektedirler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 57 km, İnegöl ilçesine 15 km uzaklıktadır.Akdere ve Ulupınar derelerinin arasında yer alır.Arazi yapısı eğimli olup Uludağ eteklerinde iki tarafı vadi olan bir konumdadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 355
1997 450

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Son yıllarda köy arazilerini sulamak için kurulan sistem ile sulanabilir arazi alanı artmış ve meyvecilik gelişmiştir.Özellikle Armut ve Kiraz üretiminde yüksek verim ve kalite sağlanmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde,taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi, kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Dönem dönem halk eğitim merkezine bağlı beceri kursları düzenlenmektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]