Deydinler, İnegöl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Deydinler
—  Köy  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe İnegöl
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Rakım 110 m (361 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.071
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu
Posta kodu 16400
İnternet sitesi: http://www.deydinlerkoyu.com
YerelNET sayfası

Deydinler, Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir köydür.

İnegöl ilçesi merkez bucağına bağlı bir köydür. Deydinler Köyü Marmara bölgesinin güney doğusunda yer almaktadır. Deydinler köyü İlçenin hemen güneyinde, İnegöl’e 3.7 km uzaklıkta olup ulaşımı kolaydır. Şehir merkezinden gelecekler için Mahmudiye mahallesinden güney doğu ya doğru gidildiğinde Muzaffer Samda İ.Ö.O’nun önünden devam edilerek Bedre köprüsü geçildikten sonra sağ a devam edilir. Bursa istikametinden gelenler için Avarlar kavşağından Ertuğrul gazi bulvarına girilip yine Muzaffer Samda okulunun önünden devam edilir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Deydinler köyü tarihi konusunda kesin bir araştırma yapılmamıştır. Köyün ilk Osmanlı köylerinden biri olduğu bilinmektedir, köyün isminin nereden geldiği konusun da da çeşitli rivayetler vardır; bunlardan en çok anlatılan, şimdiki Hamza bey köyünün olduğu yerde yaşayan Rum tekfuru, Deydinler de yaşayan beyin kızını oğluna ister vermeyince köyü cezalandırmak için Hamza bey köyü içersinden geçen Akça su deresinin önünü keserek köyü su altında bırakmak ister ve her gün karşı tepeden bakarak dey di deyecek derken köyün adı Deydinler kalır rivayet bu. Deydinler kelimesinin Türkçe anlamı ‘sanki’dir. Başka bir rivayete göre ise: Bedre köyün hakimi Bedre’nin kızını, Boğazköy’deki Rum tekfuru istemiş. Bedre vermeyince, Boğazköy tekfuru suyu Deliktaş’ta kesmiş. Sonra da suyu birden salınca İnegöl’ü sel basmış, Deydinler’e su deymiş. İşte İnegöl yakınlarındaki suyun deydiği yerdeki bu köye Deydinler denilmiş. 1487 yılı tahrirat defterinde Aşağı ve Yukarı Deydinler olarak 2 köy görülmektedir. Köylülerin bazıları ellici, bazıları da kesimci imiş.Köy, padişahların has mülküdür. Bu tarihteki belgelerden, köyde Ermeni ve Yahudilerin yaşadığı anlaşılmaktadır. Yukarı Deydinler köyü atmacacı imiş. XVIII-XX. Yüzyıl başına kadar Ertuğrul Sancağı’na bağlı olup, 1926 yılında İnegöl’le birlikte Bursa’ya bağlanmıştır. Köyde yaşayanların tamamına yakını tarım ile uğraşmaktadır, son yıllarda genç nüfus’un bir kısmı İnegöl’deki fabrikalarda çalışmaktadır. Deydinler köyünde 8 yıllık ilk öğretim okulu bulunmaktadır ve komşu köylerden taşımalı sistem ile öğrenciler eğitim görmektedirler. Tanıtım ve Yeri: Bursa ili, İnegöl ilçesine bağlı olan Deydinler köyü ova üzerine kurulmuş bir köydür. Köy geniş düzlüklerden oluşmaktadır. Deydinler köyünün İnegöl’e uzaklığı 3,7 km, Bursa’ya uzaklığı 49 km kadardır. Köyümüzün yol durumuna gelince köy yollarının tamamına yakını asfalt sayılmaktadır. Köyün kuruluş tipi ‘toplu köy’ olarak adlandırılmaktadır. Deydinler köyü geniş ve verimli bir arazi üzerinde kurulduğu için geçmişten günümüze köyde yaşayan insanların büyük kısmı tarımla uğraşmaktadır. Köy arazisinin tamamında tarım yapılabilmektedir.

İklimi[değiştir | kaynağı değiştir]

İnegöl Marmara bölgesinde bulunmasına rağmen Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklim tipi arasında değişikliğe uğramış bir karakterde iklim tipi görülür. Yıllık ortalama sıcaklık 12 °C, en sıcak ay ortalaması 22 °C ile Temmuz, en soğuk ay ortalaması 2º ile Ocak ayıdır. En yüksek sıcaklık Ağustos ayında 41 °C, en düşük sıcaklık –22 °C Ocak Ayı’nda kaydedilmiştir. Nüfusu: Köy 210 hane olup son nüfus sayımında 1100 nüfusa sahiptir. Köyde 8 yıllık İlköğretim okulu bulunmaktadır,komşu köylerden taşımalı sistemle öğrencilerde eğitim görmektedirler. Ayrıca köyde 20 öğretmen bulunmaktadır. Köyün tamamı okuryazardır. Deydinler köyünde yaşanan nüfus hareketleri tek yönlü değildir. Köyden kente olduğu gibi kentten köye doğru bir hareket de söz konusudur. Köyde eskiden kente göç etmiş aileler zamanla köye geri dönüş yapmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2011 1044
2007 996
2000 855
1997 812

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde 17 derslik ilköğretim okulu vardır.Köyün içme suyu şebekesi kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. yazları sıcak kışları ise soğuk geçer.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 49, İnegöl ilçesine 3,7 Km. uzaklıktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüzde kullanılan bazı kelime ve deyimler; Bages: avanak,salak; Berenarı: şöyle böyle; Cıbıl: çıplak; Eza: kibrit;Gali: artık; ileş:leş Teğen: sincap ;pontul:pantalon ;yımarta:yumurta ;domata:domates ;bakır:kova potin: kundura ayakkabı. Entari: gömlek. Nacak: balta Aynaşmak: girişmek,bitirmeye çalışmak ; ünne: çağır ; ıccak: sıcak

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak son 30 yıldan beri meyvecilik üzerine yoğunlaşma vardır.Başta Şeftali olmak üzere elma ve armut yetişmektedir.Meyve kalitesi bakımından inegöl ve çevresinde ilk sırada yer alır.2008 yılı hasat sonunda 6750 ton şeftali 3000 ton kiraz 12300 ton armut 9370 ton elma üretimi elde edilmiştir. Fakat meyve ve süt fiyatlarının düşük fiyatta olması çiftçinin gelirini oldukça düşürmüştür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]