Süpürtü, İnegöl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Süpürtü
—  Köy  —
[[Dosya:kod|250px|none|]]
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe İnegöl
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2013)[1]
 - Toplam 612
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu
Posta kodu 16700
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Süpürtü, Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Süpürtü Köyü İnegöl'e 12 km. uzaklıkta olup tarihi 1487 yılında Hamza adlı biri bu köyü kullanmaktaymış.Bu şahıs Yeresücü Mehmet Efendi'nin tımarıymış.İsminin köylüler tarafından süpürmekten geldiği söylenir ancak Rumca adı Siborti olup daha sonra Süpürtü olarak değiştirilmiştir.Bir diğer kaynağa göre de Su Pürdü yani suyun fışkırdığı yer manasına da gelmektedir.Köye Osmanlı'nın doğuş yıllarında Domaniç yöresinden gelen Sipahiler yerleştirilmiştir.Şuanda da Ispalar olarak bilinen lakap köy içinde kullanılmaktadır.Daha önce Ertuğrul Sancağına bağlı olup 1926 yılında İnegöl ile birlikte Bursa'ya bağlanmıştır.İnegöl yöresinde oynanan çiftetellininde doğuş yeri olarak bilinmektedir.İsminin bir rivayete göre Sporde (Latince spor yapılan yer)'den geldiği söylenir.Köyün altında yer alan büyük çayırlık alanın fetih yıllarından önce Bizans askerlerinin talim alanı olduğu düşünülmektedir.Bu dönemde köyün üst taraflarında yer alan Kolcahisar Kalesi kuşatıldığında köyün ilk oluşumuda başlamıştır.Kolcahisar'ın Osmanlı'nın ilk zaptettiği Bizans kalesi olduğu düşünüldüğünde Osmanlı'nın Bizans topraklarındaki ilk yerleşim yeri Süpürtü Köyü'dür.Köyün ilk kuruluş yeri koca mezarlık denilen düzlük bölgedir.Sel ve sonucunda bataklık haline gelen bölge yaşanması zor olduğundan şimdiki yamaca yerleşim yapılmıştır.Koca mezarlık denilen yerde kimlerin yattığının bilinmemesine rağmen mezar taşları hala ayaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 57 km, İnegöl ilçesine 12,5 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, ekvatoral iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2013 612
2000 462
1997 580 2015 687

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy halkının büyük bölümü Cp piliç kesimhane ve küçükçalık tekstil fabrikalarında çalışmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

== Dış