Kurşunlu, İnegöl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Kurşunlu. Bursa'nın İnegöl ilçesine bağlı bir beldedir. Nüfusu 5000 Kişi dolayında olan Kurşunlu Kasabası İnegöl'e yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Kasabanın başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olup, ayrıca Kurşunlu Kasabası sınırları içinde Çilek Genç Odası, Çilek Mobilya Freşa Maden Suyu Fabrikaları ve "Uludağ Mermer Fabrikası" bulunmaktadır. Kurşunlu Kasabası, İnegöl ilçesinin ilk beldelerinden biridir. tarihi 1290 lı yıllara dayanmaktadır. İnegöl kent müzesi kayıtlarında ilk ismi derbent olarak geçmektedir. İpek Yolu üzerinde olan bu belde Osmanlı Devletinin ilk yıllarında 80 hane olarak kurulmuş ve ipek yolundan geçen kervanların korunması ile görevli derbentçi köyü idi.

Her Yıl geleneksel olarak düzenlenen Bakmaca Şenlikleri Kurşunlu Kasabasında yapılmaktadır. Beldenin en önemli tarım ürünleri içinde Çilek, Taze Fasulye, Kiraz ve Yeşil Biber bulunmaktadır.

Özellikle Kurşunlu Çileği çok meşhurdur. Kurşunlu Beldesi 2014 yılı itibari ile inegöl belediyesine bağlı MAHALLE olmuştur.

Bakmaca Şenlikleri, ya da Bakmaca Dede Şenlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bakmaca Şenlikleri veya halk arasında yaygın olarak bilinen adıyla'Bakmaca Dede Şenlikleri, her yıl ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde iki defa olmak üzere Kurşunlu beldesinde düzenlenen yerel şenliğe verilen isimdir. Bakmaca dedenin mezarı şenliğin yapıldığı alanda bulunmaktadır. bakmaca dedenin osmanlı dönemlerinde orada şehit olmuş bir asker ya da bir din adamı olduğu düşünülmektedir.

Hıdrellez'de ve Kasım ayı içerisinde yılda iki defa olmak üzere yapılan şenliklere yöre halkı ve çevre illerden gelen misafirlerin katıldığı bir etkinlik şeklinde düzenlenmektedir. Etkinliğe planlanan sanatçıların katılması ile birlikte bu çerçevede reklamları yapılmakta ve yoğun ilgi ile gösteri seyir imkanı bulmaktadır. Etkinlik kapsamında genellikle yöresel yemeklerden, misafirlere ikramlar yapılmakta veya etkinliğe gelen seyirciler kendi yemeklerini yanlarında getirerek, burada tüketmektedirler. Etkinlik, her yıl düzenli olarak iki defa; Kocakonak köy yolu üzerinde, İnegöl ilçesine, bağlı Özlüce köyüne yakın mesafede bulunan, geniş kır alanında yapılmaktadır.

Şenliğin tarihi yüzyıllar öncesine dayanmakta olup, günümüze kadar yapılmaya devam edilmiştir.[1] [2] Özellikle yaz mevsimi öncesi ve sonrasında yapılan etkinlik halk arasında da büyük bir ilgi ile karşılanmaktadır.[1] Etkinliğin hazırlıkları kapsamında, özellikle yerel medya [3] başta olmak üzere ülke genelindeki tüm medya organları kullanılarak duyurular yapılmaktadır. Şenlik, hafta sonunda Bakmaca Dede Türbesi adı verilen türbenin ziyareti ile başlamaktadır.

Ünlü sanatçıların da, davet edildiği ve katıldığı etkinlik, bu kapsamda özellikle yöre halkı arasında ünlenmiştir.[4] Hem yörenin tanıtılması hem de Kurşunlu beldesinde çıkan maden suyunun reklamı amacıyla, şenliğe katılım gösteren sanatçılara teşekkür plaketleri verilmektedir.[2] Etkinlik yerel bazda olması nedeniyle, ülke genelinde ses bulmasa da; özellikle yerel medya şenliği başlangıç öncesinden, sonrasına kadar sürekli olarak takip etmektedir.

Konumu ve coğrafi özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurşunlu Beldesi, İnegöl'e 20 km, Bursa'ya yaklaşık 60 km uzaklıkta bulunmaktadır. Belde sulak, yeşil ve ormanlarla kaplıdır. Eskiden, Bursa-Eskişehir-Ankara Yolu Kurşunlu'dan geçmekte iken daha sonra, Büyük Ana Yolun yapılmasıyla belde iç kesimde kalmış ve eski önemini yitirmiştir.

Günümüzde, İnegöl-Pazaryeri yolu Kurşunlu Beldesinden geçmektedir.

Günümüzde Kurşunlu Beldesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Kurşunlu Beldesinde, Kurşunlu Merkez Camisi ve Kurşunlu Yıldırım Camisi isminde iki Cami, 3 Adet İlköğretim Okulu, Kurşunlu Sağlık Ocağı ve Kurşunlu Jandarma Komutanlığı Bulunmaktadır.
  • Kurşunlu Beldesinde PTT Acenteliği vardır. Ayrıca Belde'de Kahvehane sayısı fazladır.
  • Kurşunlu Beldesi Halkı Genelde Sünni'dir, Ancak Alevi vatandaşların nüfusu da Beldede epey fazladır. Alevi vatandaşlar osmanlı döneminde türkmenistan horosan bölgesinden göçmüşlerdir. türkmen alevileridir.
  • Kurşunlu Beldesinin Nüfusu Yaklaşık 5000 Kişi civarındadır. Belde Kınık Maden Suyu Fabrikasına'da yakın bir mesafede bulunmaktadır.
  • Sabah saatlerinden Gece vakitlerine kadar bir saatte bir , İnegöl-Kurşunlu arasında Belediye otobüsü seferleri yapılmaktadır. Kurşunlu Belediye Otobüsleri, İnegöl Kent Merkezinde "Doğu Garajı" olarak bilinen Garajdan kalkmaktadır.
  • Kurşunlu Beldesinin en meşhur yerleri arasında Ören Alanı olarak bilinen Piknik Alanı, Kurşunlu Göleti ve Belediye Meydanında bulunan "Kurşunlu Belediyesi Parkı" sayılabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]