Bluff (Büyük Kaçış bölümü)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"Bluff"
Büyük Kaçış bölümü
Prison Break 1x18.jpg
Bölüm no. 1. sezon
18. bölüm
Yönetmen Jace Alexander
Senarist Nick Santora & Karyn Usher
Yayın tarihi 17 Nisan, 2006

Bluff, Prison Break dizisinin onsekizinci bölümüdür. Senaryosunu Nick Santora & Karyn Usher ve yönetmenliğini ise Jace Alexander üstlenmiştir. İlk olarak 17 Nisan, 2006 tarihinde Amerika'da gösterilmiştir. Türkiye'de ise 29 Ağustos, 2006 tarihinde CNBC-e kanalında ilk olarak gösterilmiştir.

Bölüm Özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Michael psikiyatri koğuşuna nakledilmiştir, hemen Haywire'ı bulur fakat Haywire onu hatırlamaz. Doktorların verdiği ilaçlar yüzünden hafızası onu hatırlamasına engel oluyor. Michael Haywire'ın hafızasını canladırmaya çalışır. Onun haritayı tekarar hatırlaması gerekmektedir, Michael Haywire'ı boş bir odaya iter ve parmaklarını onu ağzına sokar, Haywire kusarak hapları çıkartır. Sonra Michael Haywire'a dövmesini gösterir.

Lincoln'e Veronica'dan telefon gelir, Veronica ona L.J'in cinayete teşebbüs ve annesi ve üveybabasını öldürmekten tutuklandığını söyler.L.J. Veronica ile işbirliği yapmaya razı olmaz,Lincoln Veronica'ya oğlunu görebilmesi için dilekçe vermesini rica eder. Veronica ona bunu yapcağını ama L.J. görmek için onu dışarı çıkartacakları hiç sanmadığını söyler.

Haywire düzenli olarak aldığı hapları kusmaya başlar, Michael'ı ve dövmesini hatırlar. Michael'a nasıl kandırıldığınıda hatırladığını söyler. Haywire dövmeyi bir kağıda tekrar çizer ama Michael'a vermeden önce bu yolun nereye çıktığını öğrenmek ister. Michael ona kaçışın psikiyatri koğuşunun bodrum katından başlıyacağını söyler. Haywire çizdiği şekli Michael'a verir. Gece olunca, Haywire dövmenin bir kopyasını daha çıkarmıştır, odasından kaçmaya çalışır. Birkaç dakika sonra bodrumun kapısını açar ve alarm çalmauya başlar. Haywire şaşırmış bir şekilde etrafına bakınırken Michael'ın onu bir kez daha kandırdığını anlar. Michael onun bu durumunu odasından gülümseyerek seyreder.

Yüzbaşı Bellick and C.O. Geary , Michael ve Sucre yokken hücrelerini açık arttırmayla satmayı düşünür. İlgilenenlerden biri tuvaletin su sızdırdığını söyler. Geary 24 saat içinde tamir edileceğini garanti eder. T-Bag duyduklarını hemen diğerlerine anlatır. C-Note hücrenin 250 dolara açık arttırmayla satıldığını duyunca rahatlar, Geary'nin yanına gidip iki katını teklif eder. Onun planı mal sattığı adamlardan parasını tahsil etmektir fakat başarısız olur.

Dinlenme yerinde T-Bag parayı mutfak oyunlarından (kumar) kazanabileceğini ima eder. İsteksizce C-Note ve T-Bag takımı kart oyunu hile ile kazanmayı planlar. T-Bag kart dağıtımı sırasında C-Note'un kağıdını yanlışla açık atar. Masa kuralına göre T-Bag tekrar dağıtmayacak ve C-Note'a yeni bir kard vermelidir. C-Note blöf yaparak oyunu kazanır. Bu riskli kazançtan sonra C-Note Geary'ye istediği 500 doları verir. Geary başka birinin daha fazla pra önerdiğini ve hücrenin fiyatının arttığını C-Note'a söyler. C-Note Westmoreland'da başala çarelerinin kalmadığını ve cep saatini vermesi gerektiğini söyler. Westmoreland isteksizce üzerinde çok hatırası olan saatini verir. C-Note saatide Geary'e verir, Geary hücrenin zaten 700 dolara satıldığını söyler ve gider.

Dr. Tancredi Michael'ı ziyerete gider, Michael onunla konuşmak ister. Michael ona buraya ait olmadığını artık iyi olduğunu söyler. Sara'da ona eğer müdüre sırtındaki yanığın nasıl olduğunu anlatmazsa, müdürün onu tekrar hücreye kapatacağını ve onun tekar buraya geleceğini söyler.

Sucre ve Lincoln anlaşıp güzel bir plan yapar. Michael Müdür Pope'a sırtını yakan gardiyanın Geary olduğunu söyler. Pope hemen gidip Geary'nin dolabını kontrol eder. Aramanın sonunda Geary'nin dolabından bir miktar para ve Westmoreland'ın saatini bulur ve Geary'nin üniformasını kolunu yanık olduğunu fark eder. Michael'a daha fazla soru sorulmaz. Michael psikiyatri koğuşundan tekrar hücresine gönderilir, giderken Westmoreland'ın yanına uğrar saatini iade eder ve bunu Pope'un gönderdiğini söyler.

Telefon dükkânında Nick'in yanına bir adam yaklaşır. Adam Nick'e Burrows dosyası ve Veronica'yı izlemesi konusundaki anlaşmasını hatırlatır. Daha sonra Nick gizli bir telefon görüşmesi yapar telefondaki kişiye Veronica'nın onunla birlikte dairesinde olduğunu söyler.

Kellerman Brinker'in işten çıkarması ile ilgili başkan yardımcısı Reynolds'la buluşur. Onlar Lincoln Burrows'un ortadan kaldırılması konusunda anlaşırlar. Lincoln'nün oğlu L.J. ile görüşmesine özel bir izin çıkar. Müdür Pope bu zamana kadar böyle bir şeye izin verilmediğini belirtir. Ayrıca Lincoln'e silahlı muhafılarla beraber gideceğini söyler.

Lincoln L.J.'yi görmek için mahkûm nakil minibüsü ile yola çıkar. İdam mahkûmu olduğundan etrarfı seyretmenin tadını çıkartır. Büyük bir çekici kamyon mahkûmu taşıyan minibüse çarpar ve devirir. Çarpışma sonrası minibüs ağır hasar alır. Kamyon hızla yoluna devam edip oradan uzaklaşır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]