Beyaz tahta kalemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
M
Caran d'Ache kalemi
Highlighter fosforlu kalem
Sharpie kalemleri
Marker

Bir marker kalem, beyaz tahta kalemi, işaretleme kalemi, keçeli kalem, eskiz kalemi veya koki, kendi mürekkepine sahip bir kalemdir. Bülten tahtası ve beyaz tahtalarda kullanılır. Kaynak ve keçe gibi gözenekli, sıkıştırılmış elyaftan yapılmış bir uçludur.[1] Flo-Master gibi, kalıcı bir işaretleyici bir kap (cam, alüminyum veya plastik) ve emici bir malzeme çekirdeğinden oluşur. Bu doldurma, mürekkep için bir taşıyıcı görevi görür. İşaretleyicinin üst kısmı, daha önce sert keçe malzemeden yapılmış olan ucu ve işaretleyicinin kurumasını önleyen bir kapağı içerir. 1990'ların başına kadar mürekkep için kullanılan en yaygın çözücüler toluen ve ksilendi.[2] Bu iki madde hem zararlıdır hem de çok kuvvetli bir koku ile karakterizedir. Bugün, mürekkep genellikle alkoller (örneğin 1-propanol, 1-bütanol, diaseton alkol ve kresoller) bazında yapılır. Markerler su geçirmez, kuru silme, ıslak silme (örneğin saydamlık işaretleri) veya kalıcı olabilir.

Kalıcı kalem[değiştir | kaynağı değiştir]

Kalıcı kalemler cam, plastik, ahşap, metal ve taş gibi yüzeyler üzerine yazabilen gözenekli kalemlerdir. Bununla birlikte, bu tür kalemler tarafından yapılan işaretler, teflon, polipropilen gibi bazı plastiklerde kalıcı değildir ve kolayca silinebilir. Mürekkep genellikle sürtünme ve suya dayanıklıdır ve uzun yıllar sürebilir. Bununla birlikte, yüzeye ve kullanılan işaretleyiciye bağlı olarak, işaretler genellikle sert bir ovalama veya aseton gibi kimyasal maddelerle temizlenebilir.[3]

Fosforlu kalem[değiştir | kaynağı değiştir]

Fosforlu kalemler, yazıyı okunabilir halde bırakırken, mevcut yazıyı vurgulamak ve gizlemek için kullanılan bir işaretleyici türüdür. Genellikle renk kodlamasına izin vermek ve ayrıca alıcıları cezbetmek için neon renklerde üretilirler.

Beyaz tahta kalemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı yerlerdeki bir beyaz tahta kalemi veya kuru silme kalemi, tepegöz projektörleriyle, beyaz tahtalarıyla geçici yazı yazmak için gözenekli olmayan bir yazı yüzeyinde, kaygan (veya mat) bir gözenekli yazı yüzeyinde kullanılmak üzere yapılmış silinebilir bir mürekkep kullanır. Kullanıcının, silgi, nemli bir bez, doku, mendil, bebek mendili veya diğer kolay temizlenebilir veya atılabilir ürünler kullanarak işaretleri kolayca silebileceği şekilde tasarlanmıştır.[4] Genel olarak, insanlar bunu yapmak için kumaş kullanırlar, ancak diğerleri kâğıt, giyim eşyası gibi eşyaları kullanır, hatta bazıları temizlemek için çıplak ellerini kullanır. Silinebilir mürekkep, kalıcı markörlerde kullanıldığı gibi ksilen ve / veya tolüenin toksik kimyasal bileşimlerini içermez, bu da eğlence amaçlı bir ilaç olarak kullanılma riski daha düşüktür.

Islak mendil markörleri, tepe projektörlerinde, tabelalarda, beyaz tahtalarda ve diğer gözenekli olmayan yüzeylerde kullanılan başka bir versiyondur.

Güvenlik markeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hırsızlık durumunda değerli eşyaların işaretlenmesi için flüoresans, fakat başka şekilde görünmeyen mürekkepleri olan özel "güvenlik" işaretleri kullanılır. Çalınan, ancak kurtarılan öğenin sahibi, yazıyı görünür kılmak için morötesi ışık kullanılarak belirlenebilir.

Seçim mürekkebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Seçim mürekkebi (seçilemeyen bir boya ve genellikle gümüş nitrat gibi ışığa duyarlı fotosensitivite madde) olan işaretleme kalemleri, çift oylama gibi seçim hilesini önlemek için seçimlerde seçmenlerin parmağını ve özellikle de manikürünü işaretlemek için kullanılır. Leke bir veya iki hafta boyunca görünür halde kalır ve ayrıca gelişmekte olan dünya topluluklarında ve mülteci kamplarında aşılama yapılmasına yardımcı olmak için de kullanılabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2019. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2019. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2019. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2019.