Fosforlu kalem

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Fosforlu kalem bir yazı metnini canlı, optik saydam ve yarı saydam bir renkle işaretleyerek dikkat çekmede kullanılan bir kalem türüdür.

En çok kullanılan fosforlu kalem, piranin ile renklendirilen floresans sarı renkli fosforlu bir kalemdir. Diğer renkler için rhodaminler (Rhodamine 6GD, Rhodamine B) gibi farklı bileşikler kullanılır.[1]


Fosforlu kalem, siyah veya opak mürekkep yerine saydam floresans mürekkepli keçeli bir kalemdir.

İlk fosforlu kalem 1963'te Dr. Frank Honn tarafından icat edildi ve HI-LITER markası kullanılarak Carter's Ink Company tarafından üretildi.[2] 1975 yılında Carter's Ink Şirketi'ni satın alan Avery Dennison Şirketi artık bu markanın sahibidir.

Sarı fosforlu kalem

Schwan-Stabilo, 1971'den beri keçeli yazma araçları üretmektedir. 2003 yılında şirket adını Stabilo International olarak değiştirdi.[3]

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok fosforlu kalem parlak, çoğunlukla floresan ve canlı renklerdedir. Floresan olduğundan, kalem mürekkep siyah ışık altında parlar. En yaygın fosforlu kalem rengi sarıdır, ama turuncu, kırmızı, pembe, mor, mavi ve yeşil renkleri de vardır. Bazı sarı fosforlu kalemler çıplak gözle yeşilimsi görünebilir.

Fotokopi çekildiğinde, kopyada gölge istenmeyen yerlerde sarı renk tercih edilir. Ancak, farklı renk vurgulayıcıların eşzamanlı olarak kullanılması, sistematik olarak bilgiyi daha düzenli, okunaklı ve yüksek kontrastlı yapabilir.[4]

Fosforlu kalemlerin geri çekilebilir keçe uçlu veya keçe uç karşısında silgili gibi farklı çeşitleri de vardır. Trilighter modeli ise her köşesinde farklı renkte ucu olan üçgen şekilli fosforlu kalemdir. Yağlı pastel boya ve mum pastel boya benzeri bir kaliteye sahip bazı kalemlerde vardır.

"Kuru fosforlu kalemler", keçe uç yerine ince bant şerit süren bir uygulayıcısı vardır. Standart kalemlerin aksine kolayca silinebilirler. Bunlar, bazen ince etli üreme organlarını vurgulamada faydalı "kuru işaret vurgulayıcılardan" farklıdırlar.

"Jel fosforlu kalemler", keçeli uç yerine jel çubukludur. Jel, diğer fosforlu kalemlerin mürekkepleri gibi kağıttan sızmaz veya kalemde kurumaz.

"Sıvı Fosforlu kalemler" inde çeşitli renkleri vadır ve vurgulama sırasında bir sayfaya daha fazla mürekkep sürdükleri için, sıvı olmayan türlere göre sözcükleri daha çok vurgular. Ayrıca sıvı fosforlu kalemlerle sayfaya daha fazla vurgulama mürekkebi sürülmesi, vurgulama mürekkebinin zamanla solmaya karşı daha dirençli yapar.

"Pastel fosforlu kalemlerde floresan boya yerine pastel boyalar kullanılır.

Yazılımda kullanılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Fosforlu kalem tarzında bilgisayar kodunda işaretlenmiş hatalar

Bazı kelime işlemci yazılımı, bazı terminalleri'nde ters video'ya benzer bir teknik kullanarak vurgulamayı taklit edebilir. Bazı sözdizimi vurgulama biçimleri, metinde parlak veya pastel bir arka planla vurgulayıcı kalem tarzında da görüntülenebilir. Bazı web tarayıcı eklenti'leri ayrıca kullanıcıların web sitelerinde ve çevrimiçi PDF'lerde dijital vurgu oluşturmaya olanak sağlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2019. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2019. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2019. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2019.