Berklee College of Music

Vikipedi, özgür ansiklopedi
5.47.254.215 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 22.37, 7 Eylül 2016 tarihli sürüm (→‎Mezunları: Eksik bilgi)

Koordinatlar: 42°20′48″K 71°05′19″B / 42.34669°N 71.088705°W / 42.34669; -71.088705

Berklee

Berklee College of Music, 1945 yılında Boston, Massachusetts'te kurulmuş bağımsız müzik konservatuvarı. Kayıtlı 4000 öğrencisi bulunmaktadır.[1] Akreditasyonlu dört senelik bir lisans programına sahip olan okul komposizyon, çağdaş bestecilik ve yapımcılık, film müziği, caz kompozisyon, müzik yönetimi, müzik eğitimi, yapımcılık ve mühendislik, müzik sentezleme, müzik terapisi, performans, profesyonel müzik ve şarkı yazımı alanlarında mezun vermektedir.

Tarihi

Berklee "Schillinger House of Music" adıyla Lawrence Berk tarafından kuruldu. Amaç, matematiksel proseslere dayanan bir armoni ve kompozisyon metodu olan Schillinger Metodu'na göre eğitim vermekti. Metot adını Berk'ün de öğretmeni olan Joseph Schillinger'dan almaktadır. 1954 yılında eğitim programının genişletilmesiyle birlikte Berk okulun adını, oğlu Lee Berk'ten alacak şekilde, Berklee School of Music olarak değiştirdi.1973 yılında akreditasyonun alınmasıyla birlikte okulun adı tekrar değişerek Berklee College of Music oldu. 2003 yılında okulun çevrimiçi hizmet veren bölümü Berkleemusic açıldı.[2]

Okulun kurulduğu yıllarda hemen hemen tüm müzik okulları öncelikle klasik müziğe odaklanmaktaydı. Berklee'nin amacı ise diğer okullarda olmayan çağdaş müzik (daha özelinde caz) üzerine eğitim vererek öğrencilerini müzik kariyerlerine hazırlamaktı. Film müziği, şarkı yazarlığı, müzik terapisi zamanla aynı doğrultuda programa alınmıştır.

Mezunları

Okulda bir konser

Berklee'de eğitim almış birçok başarılı müzisyen bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, yapımcı Quincy Jones; piyanistler Bruce Hornsby, Keith Jarrett, Hiromi Uehara ve Diana Krall; gitaristler John Petrucci, Steve Vai, Rivers Cuomo, Ian Thornley, Kevin Eubanks, Pete Huttlinger, Shane Gibson, Adam Dutkiewicz, Killswitch Engage'den Joel Stroetzel, John Mayer (ikinci dönem sırasında okuldan ayrıldı) ve John Scofield; baterist Abe Laboriel Jr (2009'da Eric Clapton ve Paul McCartney ile tura katıldı); basçı ve klavyeci Matt Wachter; basçı John Myung ve baterist Mike Portnoy (Dream Theater kurucuları); baterist Joey Kramer; şarkı yazarları Aimee Mann, Paula Cole, Bruce Cockburn, Gavin DeGraw, Tracy Bonham ve Melissa Etheridge; film müziği bestecileri Alan Silvestri ve Howard Shore olarak sayılabilir. Ayrıca Türkiye'den Ahmet Ertegün, Ozan Çolakoğlu,Emin Fındıkoğlu, Hasan Cihat Örter, Neşet Ruacan, Kamil Özler, Aydın Esen, Rene Macaroğlu, Ahmet Güvenç (Kurtalan Ekspresin basisti)... de mezunları arasındadır.

Notlar

  1. ^ "College Board At A Glance". 27 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2008-01-30. 
  2. ^ "Berklee Today: The State of the College". 25 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2006-12-20. 

Dış bağlantılar