Mike Portnoy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mike Portnoy
Mike Portnoy 2016 yılında Twisted Sister grubu ile beraber.
Genel bilgiler
Doğum adı Michael Stephen Portnoy
Doğum 20 Nisan 1967(1967-04-20)
Long Beach, New York, ABD
Tarzlar Progresif metal, Heavy metal, Hard rock, Progresif rock
Meslekler Besteci, müzisyen
Çalgılar Davul, Perküsyon
Etkin yıllar 1984–günümüz
İlişkili hareketler Dream Theater, Liquid Tension Experiment, Avenged Sevenfold, Twisted Sister
Resmî site mikeportnoy.com
Mike Portnoy

Michael Stephen Portnoy (d. 20 Nisan 1967), Amerikalı baterist, progressive metal grubu Dream Theater'ın eski üyesidir.

Üstün yeteneği ve teknik becerisi ile 'Modern Drummer magazine' tarafından verilen 23 adet ödülü vardır. John Petrucci ile Dream Theater'ın son 5 albümünü çıkarmıştır. Portnoy, grubun 'Awake' adlı albümü çıkışı sonrası ayrılan klavyecileri Kevin Moore'dan beri, Dream Theater'ın güftelerinin önemli bir bölümünü yazmıştır. O (Neil Peart'ten sonra) 'Modern Drummer's Hall of Fame'e giren en genç ikinci bateristtir. Küçük yaşlarda müzik tutkunu babası sayesinde müzik zevki oluşmaya başlamıştır. Davul çalmayı kendi kendisine öğrenmekle beraber Berklee School of Music'te genel teorik müzik eğitimi görmüştür. Daha sonra John Petrucci ve John Myung ile birlikte tarihin en büyük progressive-metal gruplarından biri olan Dream Theater'ı kurmuştur. 8 yıl üst üste Modern Drummer Magazine tarafından en iyi progressive davulcu ödülüne layık görülmüştür. Kendi tarzı ve aksak ritimlerdeki başarısı ile günümüzdeki yaşayan en başarılı rock davulcusu olarak anılır. Dream theater'ın dışında çeşitli yan projeler de yapmaktadır.

Dream Theater ve öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mike portnoy 20 nisan, 1967'de New York'ta doğmuş ve yetişmiştir. Jordan Rudess tarafından yapılan foruma göre, Mike etnik yönden Yahudiymiş ama dindar bir musevi değilmiş. Babası yerel bir radyo istasyonunda Dj olarak çalışmıştır, özellikle erken yaşta başlayan müziğe karşı ilgisi bu sayede daha da artmıştır. Portnoy'un önemle vurguladığı nokta, babasının LP koleksiyonuna ulaşabilmesi olmuştur.

Her ne kadar kendi kendini yetiştiren bir baterist olduğunu iddia etse de, müzik teorilerini lisedeki sınıfından almıştır.

Bu süre zarfı boyunca yerel gruplarda çalmıştır, bunlardan ikisi (Rising Power ve Inner Sanctum) bir solo albüm kayıt edip, piyasaya sürmüştür. O Inner Sanctum'dan ayrıldıktan sonra (son lise grubu) müzik teorisi öğrenmek için Boston'da ki 'Berklee College of Music'e katılmıştır. Ardından 'Berklee College of Music'den hemen ayrılmıştır. Orada,John Petrucci ve John Myung ile tanışmıştır. Bu dehalar ile birlikte kurdukları, başlangıçta adı Majesty olan grubun ismi daha sonra Dream Theater olarak değişerek nihai halini almıştır.

Ayrıca Avenged Sevenfold'un Nightmare albümünde çalmıştır.

Dream Theater sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

9 Eylül 2010 tarihinde kendi resmi sitesinden yaptığı açıklamada Dream Theater'a ara verdiğini ve Avenged Sevenfold grubunda, grup kendisine kalıcı üye bulana dek davul çalacağını ancak grubun kalıcı üyesi olmayacağını söylemiştir. The Winery Dogs adlı grupta çalmaktadır.

Etkilendikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Davulcular
Portnoy 'Chaos in Motion'da etkilendiği büyük davulcuların isimleri zikretmiştir. Bazıları:Neil Peart, John Bonham, Terry Bozzio, Bill Bruford, Phil Collins, Vinnie Colaiuta, Peter Criss, Nick Mason, Keith Moon, Carl Palmer, Vinnie Paul, Simon Phillips ve Ringo Starr.
Gruplar
Jane's Addiction, The Beatles, Between the Buried and Me, Emerson, Lake&Palmer, Genesis, Jellyfish, King Crimson, KISS, Led Zeppelin, Iron Maiden, Metallica, Muse, Umphrey's McGee, Megadeth, Meshuggah, Opeth, Pantera, Phish, Deep Purple, Radiohead, Rush, Queen, Tool, The Who, U2, Yes ve gitarist/besteci Frank Zappa.