Berklee College of Music

Koordinatlar: 42°20′48″N 71°05′19″W / 42.34669°K 71.088705°B / 42.34669; -71.088705
Vikipedi, özgür ansiklopedi


Berklee

Berklee College of Music, 1945 yılında Boston, Massachusetts'te kurulmuş bağımsız müzik konservatuvarı. Kayıtlı 4000 öğrencisi bulunmaktadır.[1] Akreditasyonlu dört senelik bir lisans programına sahip olan okul komposizyon, çağdaş bestecilik ve yapımcılık, film müziği, caz kompozisyon, müzik yönetimi, müzik eğitimi, yapımcılık ve mühendislik, müzik sentezleme, müzik terapisi, performans, profesyonel müzik ve şarkı yazımı alanlarında mezun vermektedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Berklee "Schillinger House of Music" adıyla Lawrence Berk tarafından kuruldu. Amaç, matematiksel proseslere dayanan bir armoni ve kompozisyon metodu olan Schillinger Metodu'na göre eğitim vermekti. Metot adını Berk'ün de öğretmeni olan Joseph Schillinger'dan almaktadır. 1954 yılında eğitim programının genişletilmesiyle birlikte Berk okulun adını, oğlu Lee Berk'ten alacak şekilde, Berklee School of Music olarak değiştirdi.1973 yılında akreditasyonun alınmasıyla birlikte okulun adı tekrar değişerek Berklee College of Music oldu. 2003 yılında okulun çevrimiçi hizmet veren bölümü Berkleemusic açıldı.[2]

Okulun kurulduğu yıllarda hemen hemen tüm müzik okulları öncelikle klasik müziğe odaklanmaktaydı. Berklee'nin amacı ise diğer okullarda olmayan çağdaş müzik (daha özelinde caz) üzerine eğitim vererek öğrencilerini müzik kariyerlerine hazırlamaktı. Film müziği, şarkı yazarlığı, müzik terapisi zamanla aynı doğrultuda programa alınmıştır.

Mezunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulda bir konser

Berklee'de eğitim almış birçok başarılı müzisyen bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, yapımcı Quincy Jones; piyanistler Bruce Hornsby, Keith Jarrett, Hiromi Uehara ve Diana Krall; gitaristler John Petrucci, Steve Vai, Rivers Cuomo, Ian Thornley, Kevin Eubanks, Pete Huttlinger, Shane Gibson, Adam Dutkiewicz, Killswitch Engage'den Joel Stroetzel, John Mayer (ikinci dönem sırasında okuldan ayrıldı) ve John Scofield; baterist Abe Laboriel Jr (2009'da Eric Clapton ve Paul McCartney ile tura katıldı); basçı ve klavyeci Matt Wachter; basçı John Myung ve baterist Mike Portnoy (Dream Theater kurucuları); baterist Joey Kramer; şarkı yazarları Aimee Mann, Paula Cole, Bruce Cockburn, Gavin DeGraw, Tracy Bonham ve Melissa Etheridge; film müziği bestecileri Alan Silvestri ve Howard Shore olarak sayılabilir. Ayrıca Türkiye'den Hasan Cihat Örter, Lil Zey, Ozan Çolakoğlu, Emin Fındıkoğlu, Neşet Ruacan, Kamil Özler, Aydın Esen, Ahmet Güvenç (Kurtalan Ekspres'in basisti) de mezunları arasındadır. Ahmet Ertegün, Berklee tarafından 1991 yılında onursal doktoraya layık görülmüştür.[kaynak belirtilmeli]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "College Board At A Glance". 27 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2008. 
  2. ^ "Berklee Today: The State of the College". 25 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2006. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]