Beringia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Son buzul çağı sonrasında Bering Boğazı çevresindeki buzulların erimesiyle kara bağlantısı ortadan kalkar.
Beringia'daki 21.000 öncesinden 1000 yıl öncesine kadar gerçekleşen gelişmeyi gösteren animasyon.

Beringia, 10-12 bin yıl öncesine kadar var olmuş Kuzey Amerika'yı Asya'ya bağlayan ve insanların ilk kez Amerika kıtasına varmalarını mümkün eden kara bağlantısıydı.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Beringia bugün Bering denizinin kuzeyinde bulunan Bering Boğazı'nın olduğu bölgedeydi. Yani Alaska (ABD) ile Sibirya'nın (Rusya) arasındaydı.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

10.000 yıl öncesine kadar (bazı daha modern araştırmalara göre 11.000 veya 12.000 yıl da olabilir) son buzul çağının sona ermesi ile denizler epey alçalmış ve böylece Kuzey Amerika ile Asya'yı bağlayan Beringia denizin üstünde kalmıştır.

Deniz seviyesinin 125 m alçalması ile 40–50 km genişliğinde ve yaklaşık 85 km uzunluğunda bir kara parçası ortaya çıkmıştır. Bu karanın üstünde yeşil kırlar gelişti. İnsanlar bu kara parçasına Asya'dan göç ile yayılıp üzerinde yaşamaya başladılar. Zamanla buradan Amerika'ya doğru yayıldılar.

Uzun süre tüm Amerika yerlilerinin bu kara bağlantısı üzerinden Amerika'ya ulaştıkları kabul ediliyordu ancak daha yeni araştırmalara göre 40.000 öncesine kadar da Amerika'da yaşayan insanlar olduğu tespit edilmiştir.

Henüz tüm dünya bilimcileri tarafından kabul edilmemiş New Jersey Rutgers Üniversitesi'nce yapılan başka bir araştırmaya göre bütün Amerika yerlileri 14.000 - 12.000 zamanlarında yaşamış olan 70 insandan türemiştir.