Bebek bezi fetişizmi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bebek bezi fetişizmi, bir tür giysi fetiş veya paraphilic infantilism. Bebek bezi fetişi olan bir kişi, bebek bezinden ve / veya kullanımından zevk alır. DSM-IV'e göre çocuk bezi giymeyi bir aşağılama biçimi olarak zorlamak bazen cinsel mazoşizmde karşılaşılan bir davranıştır.[1] Ancak bebek bezi fetişizmi ile ilgili herhangi bir atıf DSM-5'te kaldırılmıştır. Eylül 2015 itibarıyla, Huffington Post Arts & Culture, toplum içinde bilgilendirici olarak kabul edilen bebek bezi fetişleri hakkında bir röportaj yayınladı. Bu giyim fetişi karanlık olsa da, bebek bezi fetişistleri özel olarak veya fetişe ortak bir ilgi (cinsel eylemler) paylaşan bir ortakla davranırlar.[2][3]

Davranış ve cazibe[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]

Bebek bezi severler ilgi odağı olarak büyük farklılıklar gösterir. Tekil veya arketipik davranış yoktur; bu nedenle, çok çeşitli düşünce kalıpları ve davranışları mevcuttur, ancak hepsi bir tür baskıdan zararsız ve etkili bir tahliye olma eğilimindedir.

Çocuk bezi giyerek, bebek bezi fetişist genellikle rahatlatıcı bir duygu yaşar. Diğer bebek bezi fetişistleri, sadece bir bebek bezi giyiyor, bu hantal duygu ve buruşuk gürültü ile ilgili, Fetişistlere bir tür erotik zevk veya cinsel uyarılmaya neden olmak için yeterlidir.

Ancak, çoğu çocuk bezi fantezilerini (yani çocuk bezi giyme) muhtemelen yoldan geçenlerin fark etmeyeceği bir şekilde uygulayın. Bazı bebek bezi kullanıcıları bezlerini sınırlı bir süre için giyerlerken, diğerleri 24 saatlik, yedi günlük bir programda giymeyi tercih eder.

Bazıları çocuk bezlerini "ıslatmak" (idrara çıkartmak), diğerleri çocuk bezlerini "karıştırmak" (dışkılama) veya her ikisini de uyandırmaktadır. Bazıları çocuk bezlerini hiç (giymenin ötesinde), uyarılma veya mesane ve bağırsak hareketleri için kullanmaz.[4] Diğerleri, bacakların arasına suya veya diğer sıvılara batırıldığında jelin yumuşacık hissini sever.

Parafilik çocukçuluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Bebek bezi fetişistleri ve bebek bezi sevenler (DL'ler) her ikisi de çocuk bezi giydiği için yetişkin bebeklerle sıklıkla ilişkilidir, ancak ilki çocuksu davranışlarda bulunmazken, yetişkin bebeklerin (AB'ler) ayırt edici özelliği budur. Bebek bezi severlerin çoğunluğu herhangi bir çocuk aktivitesine girmez ve sadece çocuk bezi ile ilgilenir. Bununla birlikte, bazı bireylerde, kendilerini sadece yetişkin bir bebek veya bebek bezi sevgilisi olarak göremediğinden, bir çakışma meydana gelebilir. Bu nedenle yetişkin bebekler ve bebek bezi severler topluca kendilerini AB / DL olarak adlandırırlar. "Bebek" baskı bezleri ve lastik pantolon yetişkin boyutlarında satılmaktadır.

Kauçuk fetişizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı kauçuk ve plastik fetişistler çocuk bezi ve kauçuk pantolon için bir afiniteye sahiptir. Tek kullanımlık çocuk bezi durumunda, bu cazibe kırışık plastik sırtlarına olacaktır. Bez çocuk bezi durumunda, üzerlerine giyilen pantolonun lateks veya PVC'ye doğru olacaktır.

Omorashi[değiştir | kaynağı değiştir]

Omorashi (オモラシ / おもらし / お漏らし) Esasen Japon fetiş alt kültürüdür, Katılımcıların tam mesane veya cinsel çekicilikten tam mesane hissi yaşayan başka birine uyarılma deneyimi. Bu tür fetişistler için, Doruk genellikle umutsuz birey mesane kontrolünü kaybettiğinde yaşanan rahatlama ve utanç anı ile çakışır. Omorashi fandomunun bazı alt kümeleri çocuk bezi kullanıyor, Bu durumda omorashi omutsu olarak adlandırılır, or less commonly, Omorashi oshime, Her ikisin de 'bebek beziyle kendini ıslatmak' olarak tercüme edilir.

Güney Kore'de Görüntüleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Güney Kore halkı genellikle çocuk bezlerini olumsuz bir şekilde görüyor. Açıklanan bir Naver kafe (Yahoo! Grup servisi), bebek bezi fetişizmi için ayrılmış olan Güney Kore medya organları bunu genel halka olumsuz olarak gösterdiğinden Eylül 2010 civarında kapatıldı.[5][6][7] Bir başka olay, bir Güney Koreli kız grubunun, Girl's Day'in, büyük boy çocuk bezleri, çocuk bezi modası olarak adlandırılan kostümler giymekle suçlanmasıyla meydana geldi.[8] 9 Haziran 2012 tarihinde, Kore hip hop sanatçısı Yang Dong-geun Cumartesi Gecesi Canlı Kore'de erkekler için yetişkin bezleri için komik bir ticari parodi ile gösterildi.[9]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Giyim fetişizmi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ American Psychiatric Association (2000). [[Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders]]. IV-TR (İngilizce). American Psychiatric Pub. ss. pg 572. ISBN 0-89042-025-4. 25 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2020.  URL–vikibağı karışıklığı (yardım)
  2. ^ "This Is What Living With An Adult Diaper Fetish Is Like". Huffingtonpost.com. 10 Eylül 2015. 7 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2017 – Huff Post vasıtasıyla. 
  3. ^ "What An Adult-Baby-Diaper-Lover Relationship Is Really Like" (İngilizce). 8 Mart 2018. 12 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2018. 
  4. ^ Malitz (1966). "Another report on the wearing of diapers and rubber pants by an adult male". The American Journal of Psychiatry. 122 (12): 1435-7. doi:10.1176/ajp.122.12.1435. PMID 5929499. 
  5. ^ Oh (오) (11 Eylül 2010). "Arşivlenmiş kopya". 서울신문NTN (Korece). 1 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2011. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 매일경제 (Korece). 11 Eylül 2010. 28 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2011. 
  7. ^ "Arşivlenmiş kopya". Hankyung.com (Korece). 11 Eylül 2010. 28 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2011. 
  8. ^ Pyo (표) (30 Mayıs 2011). "Arşivlenmiş kopya". TV Report (Korece). 28 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mart 2012. 
  9. ^ Lee (이) (10 Haziran 2012). "'SNL코리아2' 양동근, 남성용 기저귀 패러디 논란". 스포츠한국 (Korece). 26 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ağustos 2012.