Ürolagni

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ürolagni veya diğer adıyla ürofili; idrar ve işeme eyleminden haz almaya dayanan bir parafilidir. İdrar banyosu ve altın banyo olarak da bilinir.[1][2][3]

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Ürolagni terimi, Yunanca "ouron" (idrar) ve "lagneia" (şehvet) kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkmıştır.[3][4] Altın banyo tabiri ise birini cinsel açıdan uyarmak amacıyla üzerine işemeyi karşılayan bir argodur. İdrarın sarı renginden dolayı bu isimle anılır.

Yaygın türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Altın banyo: Bir kişinin doğrudan başka birinin vücuduna işemesidir.
 • Kıyafete işeme: Bir kişinin giyinik kimse üzerine işemesidir. Bu eylemde; işeyen, üzerine işenilen veya sadece izleyen taraflar bu durumdan haz alırlar. Kıyafetlerin idrarı emmesi ve bunun vücutta yarattığı sıcaklık hissi kişide rahatlamaya ve cinsel açıdan üzerine işeyen kişiye ilgi duymasına yol açar. Kişinin üzerindeki kıyafetler ise ayakkabı, bot, deri, iç çamaşırı, üniforma gibi giyim fetişizmleri doğrultusunda seçilebilir.
 • Teşhircilik: İdrar banyosu yapan kişiler, bunun diğer insanlar tarafından görülmesini isteyebilirler. Bu doğrultuda parklar veya alışveriş merkezleri gibi kamusal alanlarda kendi vücutlarını ve idrarla ıslanmış kıyafetlerini teşhir etmeyi severler.
 • İnsan pisuvarı: BDSM uygulamaları çerçevesinde bazı insanlar insan pisuvarı olarak kullanılmayı veya birini bu şekilde kullanmayı arzularlar. Bu noktada boyun eğen konumundaki bireyin sabit ve ağzı açık şekilde durması, dominant kişinin ise onun yüzüne, saçlarına ve vücuduna işemesi beklenir. Ayrıca dominant erkek penisini pasifin ağzına yerleştirerek işeyebilir ve idrarının yutulmasını bekler. Görece daha az yaygın olan bir diğer yöntem ise baskın erkeğin anal veya vajinal seks esnasında partnerinin içine işemesidir.
 • Omorashi: Bu tür ürolagni eylemlerinde ise taraflardan biri mesanesi dolup acilen tuvalete gitmek zorunda kalana kadar idrarını tutmaya zorlanır. Sıkışan kişi mesanesinin boşaltım sistemine yaptığı baskıdan haz alırken, onu izleyen ve zorlayan kişiler ise bireyin kıvranışlarından, vücudunun girdiği şekillerden keyif alır.
 • Röntgencilik: Kişinin kamuya açık kalabalık tuvaletlerde veya boşaltım yapılabilecek tenha mekanlarda gizlice pusuya yatarak veya buralara gizli kameralar yerleştirip illegal şekilde video kaydı yaparak işeyen insanları izlemekten keyif almasıdır.

Popüler olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Ricky Martin: Porto Rikolı şarkıcı Blender dergisine verdiği bir röportajda partnerlerinin üzerine işeyip altın banyo yaptırmaktan keyif aldığını itiraf etti.[5][6]
 • Ashley MacIsaac: Kanadalı keman virtüözü ve şarkıcı, farklı yıllarda yaptığı açıklamalarda erkek arkadaşının idrar içmeyi sevdiğini ve başka erkekler onun üzerine işerken onu izlemekten keyif aldığını açıkladı.[7]
 • Chuck Berry: Bir kadının üzerine işerken görüldüğü seks kaydıyla ünlenen Amerikalı müzisyen, sonraki yıllarda sahibi olduğu bir restoranın tuvaletine gizli kameralar yerleştirip kadınları gizlice kayda aldığı gerekçesiyle onlarca kişi tarafından dava edildi.[8][9]
 • Patrice O'Neal: Sadece altın banyo yaptırmak amacıyla yurt dışı seyahatlere çıktığı bilinen Amerikalı komedyen, diyabet hastası olduğunu kız arkadaşının ona idrarının şekerli olduğunu itiraf etmesiyle keşfetti.[10][11]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "MerckEngage® - Healthy Living Tips and Health Information". 24 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2016. 
 2. ^ Balon R (2016). Practical Guide to Paraphilia and Paraphilic Disorders. Springer. s. 188. ISBN 3319426508. 
 3. ^ a b Laws DR, O'Donohue WT (2012). Sexual Deviance: Theory, Assessment, and Treatment. Guilford Press. ss. 395, 403. ISBN 1462506690. 
 4. ^ Colman, Andrew M. (2006). A Dictionary of Psychology. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-280632-1. Erişim tarihi: 8 Ocak 2009. 
 5. ^ "Ricky Martin outraged over controversy caused by his 'golden shower' comment". Singapore: Agence France-Presse / Yahoo! Singapore Pte. Ltd. 14 Ocak 2006. 25 Ocak 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2013. Latin crooner Ricky Martin has expressed outrage over controversy that emerged after he told a leading US music magazine he enjoyed "golden showers" -- the act of urinating on another person. ... "I love giving the golden shower," he told Blender magazine earlier. 
 6. ^ "Ricky Martin Criticised Over "Giving The Golden Shower"". Contactmusic.com. 10 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2016. 
 7. ^ Montreal Mirror report 22 Eylül 2003 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 8. ^ Gilmore, Mikal (7 Nisan 2017). "Chuck Berry: Farewell to the Father of Rock". rollingstone.com. 8 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 9. ^ "The Complicated Truth About Chuck Berry". mtv.com. 20 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 10. ^ https://www.youtube.com/watch?v=GIYFR1zBIZ0 23 Temmuz 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Patrice O'Neal: Elephant in the Room on YouTube
 11. ^ http://www.jonahweiner.com/RS_Patrice_Jonah_Weiner.html 11 Ocak 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Patrice O'Neal: Death of a Stand-Up by Jonah Weiner