Girl's Day

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Girl's Day (걸스데이)
2017'de Girl's Day
Soldan sağa: Sojin, Minah, Hyeri ve Yura
Genel bilgiler
Başladığı yerGüney Kore
TarzlarK-Pop
Etkin yıllar2010-günümüz
Müzik şirketiDreamT Entertainment
Üyeler
Eski üyeler
  • Jihae
  • Jisun
  • Jiin

Girl's Day (걸스데이), 2010'da Wellmade Yedang'a bağlı DreamT Entertainment altında çıkış yapan Güney Koreli bir kız grubudur. Grup, Sojin, Minah, Yura ve Hyeri sahne adlarıyla 4 üyeden oluşur. Orijinal fan isimleri Dai5y'di, ancak grup bu ismi keşfettiklerinde 5 kişi olduklarından dolayı '5'i değiştirip 's' harfini koydular.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Ön Debut[değiştir | kaynağı değiştir]

Dream T, resmi blog oluşturup, debut yaptırmadan önce, Girl's Day'e promosyon yaptırmaya başladı. Her üye ve grup için Twitter hesapları ve YouTube kanalları vardı. Hayranlar tarafından yapılan bir forum da, şirket tarafından resmi uluslararası forum olarak ilan edildi. Ayrıca grup, halkın ilgisini çekmek için Seul ticaret ve eğlence bölgelerinde flash mob düzenledi.

2010: Debut, Üye Değişikliği, "Nothing Lasts Forever"[değiştir | kaynağı değiştir]

7 Temmuzda, grup, şarkıları "Tilt My Head" için ilk kliplerini yayınladılar .İki gün sonra ise debut mini albümlerini Girl's Day Party 1'de yayınlandı. Haziran 21'de, albümlerine ilgili devam ettirmek için yaz hakkında olan "How About Me" adlı şarkısı için ikinci kliplerini yayınladılar.12 7 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ay sonra, debutlarından 2 ay sonra, üyelerden Ji Sun ve Ji In gruptan kendi ilgi alanlarına yönelmek için ayrıldığını açıklandı.Sonra ise, gruba Yura ve Hyeri eklendi.29 ekimde, yeni üyerlerle beraber baş şarkıyı içeren "Nothing Lasts Forever" (잘해줘봐야-Jalhaejwo Bwaya),Girl's Day Party 2, ilk dijital tek albüm yayınlandı.10 Aralık 2010'da, erkek grubu U-KISS ile ilk televizyon programlarına katıldılar. Hit televizyon programı olan We Got Married'in bir yan ürünü olan, We Are Dating'e katıldılar, ilk sezon her grubun üç üyesi eşleştirildi.

2011: "Twinkle Twinkle", Everyday, "Dont Flirt"[değiştir | kaynağı değiştir]

"Twinkle Twinkle" (반짝반짝-Banjjak Banjjak) şarkısı, 16 Mart 2011'de yayınlandı.17 Mayıs da, Girl's Day, Tayvan'da U-KISS ve Super Junior M ile ilk yurt dışı konserini gerçekleştirdiler.Konser, [I Love You Taiwan - We Are Friends Concert (사랑해(莎朗嘿) 台灣! We are friends 演唱會) ] Seni Seviyorum Tayvan Konseri'ydi. Konser Taipei Uluslararası Kongre Merkezi'nde Tayvan Ofisi ve Kore Turizm Organizasyonu tarafından düzenlendi. Girl's Day'in ikinci mini albümü, Everyday, 7 Temmuz'da yayınlandı. Baş şarkının yanında,"Hug Me Once" (한번만 안아줘-Hanbeonman Anajwo), ayrıca albüm "Young Love" adlı bir

şarkıyı da içeriyordu ve grubun özel dijital şarkıları, "Nothing Lasts Forever", "Twinkle Twinkle".Yura ve Hyeri'nin bulunduğu yayınlanan fiziksel albümde, yayınlanmadan önce sadece dijital şarkılara katıldıkları ilk zamandı. Albüm kapağı fotoğrafında, üyeler albüm konsepti olan, düğün kıyafetleri giyiyorlardı."Hug Me Once" için klip, Metaoloz tarafından yönetildi ve interaktif oyun deneyimi karakterize edildi."Hug Me Once" için promosyonlar 8 Temmuz'da KBS'in programı Music Bank ile başladı ve, 6 Ağustos, Music Core programı ile son buldu.

Eylül de, Girl's Day Party #4 adlı albümü, baş şarkı olarak da "Don't Flirt" (너, 한눈 팔지마! Neo, Hannun Paljima!)'ü yayınladı."Don't Flirt" şarkısı Gang Jeon Hyong ve Nam Kisang tarafından yazılıp, düzenlendi,"Twinkle Twinkle" ve "Hug Me Once"ın yapımcılarıyla aynı.

2012: Everyday 2, Jihae'nin 7 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ayrılığı, "Don't Forget Me"[değiştir | kaynağı değiştir]

2012'de Girl's Day

Girl's Day, 17 Nisan 2012'de 3. mini albümleri olan Everyday 2'yi yayınladı. Albüm baş şarkıyla beraber, "Oh! My God", "Don't Flirt", "Two of Us" (둘이서 Duriseo) ve "Telepathy" adlı şarkıları da içeriyordu, ikinci şarkı Sojin tarafından yazıldı ve düzenlendi. "Oh! My God" için promosyonlar 19 Nisan da Mnet'in M! Countdown programında başladı.17 7 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Ekim de, Dream T, Jihae'nin kişisel sebeplerden dolayı gruptan ayrıldığını açıkladı. Girl's Day'in kalan dört üyesi 26 Ekim de, beşinci dijital şarkıları, Girl's Day Party #5'den "Don't Forget Me" şarkısı ile geri döndüler. Şarkının klibi, Hyeri baş rolünde, drama-hikâye özelliğindeydi. Aynı gün, Girl's Day Music Bank'te şarkılarının ilk performanslarını sergilediler.

2013: "Expectation","Female President"[değiştir | kaynağı değiştir]

2013'te bir fan buluşmasında

20 Şubat da, Girl's Day, "White Day" şarkısını yayınladı.14 Mart da, Expectation albümü yayınladı, Beyaz Günü ile aynı güne denk geldi. Klibin ismi, albümle aynı olan "Expectation"du, bu klipte parlayan üye Yura'ydı.Şarkı başarı sağladı ve, 3 7 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Gaon Chart K-Pop Ödülleri'nde Uzun Zamanlı Şarkı Ödülü'ne layık görüldü.Girl's Day, Expectation -albümünü- "Female President" ile ikinci şarkı olarak 24 Haziran'da yeniden yayınladı.7 Temmuz da, grup 7 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. bir müzik programında çıkışlarından beri ilk kez ödül kazandı, ancak Asiana Hava Yolları Uçuşu 214 kazasında can kayıplarına olan saygı sebebiyle ertelenen programdan ödülü alma gibi bir şansları olamadı."Female President"de aynı zamandı Billboard Kore'nin yapmış olduğu 2013 Top 20 K-Pop Şarkıları listesinde de adını yazdırmayı başardı.10 Ekim de, Girl's Day, Sojin'in yazıp, bestelemiş olduğu "Let's Go" şarkısını yayınladı, şarkı gelecek sınavlar için genç yetişkinleri sıkı çalışmaya teşvik etmekti.

2014: Everyday 3, Everyday 4, "I Miss You" ve popülerliğe yükseliş[değiştir | kaynağı değiştir]

Albüm, "G.D.P" (Intro), "Something", "Whistle" (휘파람) ve "Show You" şarkılarını içeriyordu, bütün şarkılar ve düzenlemeler Duble Sidekick tarafından yapıldı. Klip, "Something" isimli şarkı içindi, bir günü geçmeden -klip- 1 milyon izleyiciye ulaştı.Something, sıralamalarda en yüksek şarkı oldu ve Billboard'ın Kore K-Pop Hot 100 ve the Gaon Digital Chart'ta 2 numaraya ulaştı. Aynı zamanda, ayda bir düzenlenen Gaon Digital Chart(1-31 Ocak)'ta 1. numaraya yükseldi ve K-Pop Hot 100'ün Top 10'unda 8 hafta kaldı."Something" için promosyonlar 3 Ocak da, KBS'in Music Bank programında başladı, şarkı beş müzik programı ödülünü de kazanmaya devam etti.2014'ten sonra, "Something", Mnet Asya Müzik Ödülleri'nde Kadın Gruplar Tarafından En İyi Dans Performansı ödülünü kazandı. Temmuz da, Everyday 4 albümü ile Darling yayınladı ve Duble Sidekick yine yapımcılarıydı. Ayrıca albüm, "Summer Party" (Intro), "Look At Me" ve "Timing" şarkılarını da bulunduruyordu.15 Ekim de, Girl's Day ballad şarkı olan "I Miss You"yu yayınladı.26 Kasım da, Girl's Day, Japonya'da derleme albüm olan "Best Album"ü çıkardı.

2015'te bir Phoenix Festival'inden

2015-günümüz: "Hello Bubble", "Ring My Bell", One Fine Day, Japonca Çıkış[değiştir | kaynağı değiştir]

Girl's Day üyesi Minah, 15 Mart 2015'te solo şarkısı, "I Am A Woman Too"yu yayınladı.

12 Mayıs 2015'te, Girl's Day, Mise-en-scène işbirliğinde proje şarkısı olan "Hello Bubble" çıkardı, bu onaylı bir saç bakım markasıdır. Girl's Day, 7 Haziran, 2015'te, Japonya, Okinawa'da MBC Music işbirliğinde, Girl's Day One Fine Day adında yeni bir varyete program çekmeye başladı.'One Fine Day' 3 Ağustos 2015'te yayınlanmaya başlandı. Girl's Day 2. full albümleri olan Love albümlerini, "Ring My Bell" adlı şarkılarıyla birlikte 6 Temmuz 2015'te yayınladı. Albüm de, "With Me", "Come Slowly", "Macaron" ve "Top Girl" adlı şarkılar yer alıyordu. Albümün yayınlanmasının hemen ardından, Güney Koreli popüler internet yayını olan Choikoon TV'ye konuk oldular. Ancak 7 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. yayındaki izlenimleri, yayının izleyicileri tarafından pek beğenilmedi ve üyelerin yayın sahibine saygılı davranmadıklarını öne sürdü.Davranışlarından dolayı ağır eleştiriler aldılar ve halka bir açıklama sunmak için yayına tekrar çıktılar. Tartışmaların ardından, 24 Temmuz da Girl's Day albümleri için yapılan promosyonların 3 hafta gibi bir süre sonra son bulacağını söyledi. Girl's Day, 30 Kasım da, Girl's Day 2015 Autumn Party ile Japonya'da çıkış yaptılar. Albüm, "Darling", "Twinkle Twinkle" ve "Ring My Bell"in Japonca versiyonlarını bulunduruyordu, "Darling" hedef promosyon şarkıydı ve 17 Eylül de Japonca versiyonu için klip yayınlandı. Girl's Day, 1 Kasım 2015'te Taipei ve Tayvan da bir -albüm için- tanıtım günü düzenlediler. Katılan 2000 fan için, hit şarkılarından 12'sini sergilediler. temsilcilere göre, Tayvan, ilki Japonya olmak üzere, Girl's Day'in 2. genişlemeyi hedeflediği ülke.

Ayrıca üyelerden Hyeri'de, Reply 1988 adlı bir dizi de Sung Duk Sun adlı bir karakteri oynayarak, kariyerini daha da popülerleştirdi.

Gönüllü Yapılan Hayır İşleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Girl's Day, bir kampanya için onursal elçi olarak, Plan Kore tarafından yapılan 2013'te "Çünkü Ben Bir Kızım" kampanyasına atandılar.Plan Kore, uluslararası arası çocukları destekleme grubudur ve kampanyanın amacı gelişmekte olan ülkelerde sık sık ayrımcılığa uğrayan kızları güçlendirmektir. Bu tür kızlar genellikle, eğitim ve yasal koruma konusunda kısıtlanmış kızlardır.

Girl's Day'in ilk yardımı 2013 ağustosunda Tayland, Chiang Rai'ye giderek oldu. Sadece 16 yaşında evlenip bir oğlan dünyaya getirdikten sonra kocası tarafından terk edilen bir kızla özel bir görüşmeleri oldu.Ona aile sıcaklığı hissettirebilmek için üyeler onunla fotoğraf çekildi ve kontrol için onu yerel bir hastaneye götürdüler. Daha sonra, kadınların ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olan bir eğitim merkezine gönüllü olarak gittiler. Ayrıca, Girl's 7 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Day, ilk solo konserlerinin bütün gelirini Plan Kore'ye bağışladı. Paralar, Taylandlı kızların doğum kaydı kampanyası için kullanıldı.

17 Ağustos 2014'te, kızların doğum kaydı kampanyasına katılmak için Tayland'a geri döndüler, böylece kızlar için insan hakları etkinliklerinde aktif bir rol oynayabilirlerdi. Üyeler, doğum kaydı olmadan, ailelerini ziyaret edemeden ve okula hayatları boyunca yakın bir adım bile atamadan yaşayan 4 kızla tanıştı. Sonra, kızların doğum kaydına katıldılar. Girl's Day, tekrar Plan Kore'nin gelişmekte olan ülkelerine gönüllü olarak onursal elçi seçildi, bu seferki Kamboçya'daydı. Üyeler 17 Şubat 2016'da ülkeyi ziyaret ettiler ve yoksul çocukları güçlendirmeye yardım etmek için okulda gönüllü olarak çalıştılar. Hayatında hiç müzik ve resim dersi görmemiş, çalışamamış çocuklar için okula müzik ve resim eşyaları aldılar.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Konserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Güney Kore[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2014: Summer Party

Japonya[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2012: Girl's Day Party in Zepp
  • 2014: Winter Party
  • 2015: Autumn Party

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Televizyon programları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Program Kanal Not
2011 Kira Kira Slim Mnet Japonya Belgesel, 26 Bölüm
2014 Human Documentary MBC Belgesel
Picnic Live MBC Music Program
2015 One Fine Day Dizi, 9 Bölüm (8 + 1 Özel)

Ödülleri ve adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]