Batı eyaletleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hkn-bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 02.57, 13 Temmuz 2016 tarihli sürüm (Bot: Batı ABD'nin eyaletleri, Batı Amerika Birleşik Devletleri'nin eyaletleri kategorisiyle değiştiriliyor)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bölgenin sınırları kaynaktan kaynağa değişiklik gösterir. United States Census Bureau'ya göre Batı eyaletleri 13 eyaleti içerir. Bunlar Alaska, Arizona, California, Colorado, Hawaii, Idaho, Montana, Nevada, New Mexico, Oregon, Utah, Washington ve Wyoming eyaletleridir. Bölge (koyu kırmızı) Pasifik ve Mountain (dağ) eyaletleri olarak ikiye bölünmüştür. Açık kırmızı olarak gösterilen bölge ise Sınır Hudutu (Frontier Strip) olarak anılır. Bu bölge kimi zaman Ortabatı eyaletleri ve Güney eyaletleri olarak anılmasına karşın, bazen halen batı olarak anılır.

Batı eyaletleri (İngilizce Western United States ya da sadece kısaca Batı) ABD'nin en batısında bulunan eyaletleri tanımlamak için kullanılan deyim. Avrupalıların ABD'deki yerleşimleri doğudan batıya doğru ilerlediği için deyim zaman içinde evrimleşmiştir. 1800'lere kadar Apalaş Dağları ülkenin en batı ucu sayılıyordu. Sonra sınır batıya doğru ilerledi ve Mississipi Nehri'ne vardı ve birçok kişi için Mississipi'nin ötesi Batı anlamına geldi. Günümüzde Rocky Dağları ve Büyük Havza ile Birleşik Devletler'in Batı Kıyılarına kadar olan eyaletler Batı eyaletleri olarak tanımlanır.

Batı bölgesi büyük oranda kurak ve yarı kurak ova ve platolarla kaplıdır.

Kaynakça