Bariyoniks

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Baryonyx
Fosil dağılımı: Erken Kretase, 130-125 milyon yıl önce
Londra Doğal Tarih Müzesi'ndeki Baryonyx iskeleti.
Londra Doğal Tarih Müzesi'ndeki Baryonyx iskeleti.
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Sauropsida
Üst takım: Dinosauria
Takım: Saurischia
Alt takım: Theropoda
Familya: Spinosauridae
Alt familya: Baryonychinae
Cins: '''''Baryonyx'''''
Charig & Milner, 1986
Tür: B. walkeri Charig & Milner, 1986 (tür)
Baryonyx walkeri restoration

Baryonyx (Ağır pençe) Erken Kretase'de yaşamış (130-125 milyon yıl önce) ve yakın zamanda keşfedilmiş bir dinozor cinsidir(1986).

Fiziksel görünüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Ortalama 11 metre uzunluğunda, 2 ton ağırlığında ve 4 metre boyunda Spinosauride ailesine dahil edilen bipedal (iki ayağı üzerinde) bir theropod cinsidir.

Crocodylus porosus (AM LH622-2a)
Baryonix skull 43553

Erken Kretase devrinde Avrupa'da yaşamıştır. Dahil olduğu ailenin üyelerinin tamamı gibi Baryonyx de uzun kollara ve pençelere ve timsah benzeri bir çeneye sahiptir. Baryonyx kuvvetle muhtemel ince uzun çenesi ve orak gibi el pençelerini kullanarak sığ sularda balık diyetiyle besleniyordu. İster boyutu ister diyeti ve habitatı olsun modern boz ayıların nişini doldurmaktaydı diyebiliriz.

Genel manada su kıyısı bir habitatta balıkla beslendiğine dair yoğun kanıtlar bulunsa da çıkarılan bir Baryonyx fosilinin kaburga boşluğunda sindirilmemiş İguanodon kalıntıları bulundu, daha zengin herbivor dinozorları da kapsayan bir besin ağı olduğunu göstermektedir. Tıpkı modern timsahlar gibi ince, sığ, uzun çenelere ve hassas bir burna sahiptir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Blount and Crowley, Maggie and Kittiy (2008). Strange spinosaurs. New York: A Dorling Kindersley Book. ss. 114-115. ISBN 978-0-7566-3836-8.