Bölgesel kuruluş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Neredeyse tüm ülkeleri kendi kıtalarında gruplandıran kuruluşlar. Türkiye, hem Avrupa Konseyi (AK) hem de Asya İşbirliği Diyaloğu (AİD) üyesidir. Ayrıca bakınız: uluslararası kuruluş.
Birbiriyle örtüşmeyen üyeliklere sahip birkaç küçük bölgesel kuruluş.
Birbiriyle örtüşmeyen birkaç büyük ittifak. Pastel renkler gözlemci/ortak veya aday ülkeleri göstermektedir.

Bölgesel kuruluşlar (BK'ler), bölgesel örgütler (BÖ'ler) veya bölgesel organizasyonlar (BO'lar) uluslararası üyeliğe sahip oldukları ve operasyonel olarak tek bir ulus devleti aşan jeopolitik varlıkları kapsadıkları için bir anlamda uluslararası kuruluşlardır (UK'ler). Bununla birlikte, üyelikleri, kıtalar gibi tanımlanmış ve benzersiz bir coğrafyaya veya ekonomik bloklar gibi jeopolitiğe özgü sınırlar ve sınırlamalarla karakterize edilir. Kısıtlayıcı bir coğrafi veya jeopolitik sınır dahilindeki devletler veya oluşumlar arasında işbirliğini ve siyasi ve ekonomik entegrasyonu veya diyaloğu teşvik etmek için kurulmuşlardır. Her ikisi de İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden bu yana teşvik edilen ortak kalkınma ve tarih modellerini ve küreselleşmenin doğasında var olan parçalanmayı yansıtmaktadır, bu nedenle kurumsal özellikleri gevşek işbirliğinden resmi bölgesel entegrasyona kadar çeşitlilik göstermektedir.[1] BK'lerin çoğu Birleşmiş Milletler gibi köklü çok taraflı kuruluşlarla birlikte çalışma eğilimindedir.[2] Birçok durumda bölgesel bir kuruluş basitçe uluslararası bir kuruluş olarak anılırken, diğer birçok durumda belirli bir üyeliğin daha sınırlı kapsamını vurgulamak için bölgesel kuruluş terimini kullanmak mantıklıdır.

BK'lere örnek olarak Afrika Birliği (AB), Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN), Arap Birliği (AB), Karayip Topluluğu (CARICOM), Avrupa Konseyi (AK), Avrasya Ekonomik Birliği (AEB), Avrupa Birliği (AB), Güney Asya Bölgesel İşbirliği Teşkilatı (SAARC), Şanghay İşbirliği Örgütü, Asya-Afrika Hukuki Danışma Örgütü (AALCO), Akdeniz için Birlik (AiB), Güney Amerika Uluslar Birliği (GAUB) verilebilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Spandler, Kilian (2018). Regional Organizations in International Society: ASEAN, the EU and the Politics of Normative Arguing. Palgrave Macmillan. ISBN 978-3-319-96895-7. 
  2. ^ United Nations. "Cooperation with regional organizations", in Annual Report of the Secretary-General on the work of the Organization 1995, ch. 4

İleri okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Tanja A. Börzel ve Thomas Risse (2016), The Oxford Handbook of Comparative Regionalism. Oxford: Oxford University Press.
  • Rodrigo Tavares (2009), Bölgesel Güvenlik: Uluslararası Örgütlerin Kapasitesi . Londra ve New York: Routledge.