Pax Britannica

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Pax Britannica (Latince "İngiliz Barışı", Pax Romana'dan türetilmiştir.), 1815 Waterloo Savaşı'ndan sonraki İngiliz emperyalizminden denizaşırı İngiliz yayılmasına kadar giden döneme atfedilir. Terim, bu dönemde Avrupa'da oluşan görece barış ve İngiliz İmparatorluğu'nun önemli deniz ticaret yollarını kontrol etmesini ve karşı konulamayan deniz gücünün keyfini çıkarmasını kapsar. İngiltere denizaşırı ticarete hâkimdi ve gayriresmî sömürgecilik stratejisi olarak, Çin gibi piyasaları doğrudan sömürge yönetimi kurmadan kontrol ediyordu.

İngiliz Ordusu'nun global üstünlüğü ve ticari egemenliği, Avrupa'da güçlü ulus devletlerin eksikliği ve İngiliz Kraliyet Donanması'nın tüm dünya okyanusları ve denizlerinde bulunmasıyla garanti altına alınmıştı. 1905'te Kraliyet Donanması dünyada birleşmiş herhangi iki donanmadan daha üstündü. Bu korsanlık ve köle ticaretini durdurmaya yardım ediyordu. İngiltere aynı zamanda denizlerin ötesine gitti ve Evrensel Posta Sistemi'ni geliştirdi ve kurdu.

Bu, İngilizce, parlamenter demokrasi, teknoloji, İngiliz İmparatorluk Ölçü Sistemi, İngiliz genel yasaları tabanlı emtia pazarları kurallarının yayılmasına neden oldu.

Pax Britannica, Viyana Kongresi'nde tesis edilen kıtasal düzenin bozulması ve Fransız-Prusya Savaşı'nın ardından İtalya ve Almanya'da yeni ulus devletlerin kurulması neticesinde zayıfladı. Almanya ve Birleşik Devletler'in endüstrileşmesi de aynı zamanda 1870'lerin ardından İngiliz endüstriyel üstünlüğünün zayıflamasına katkıda bulundu. I. Dünya Savaşı, sonu getirdi ve kesinlikle dönemin sonu oldu.

Deyimin diğer kullanışları[değiştir | kaynağı değiştir]

Deyim, İngiliz yazar Jan Morris tarafından İngiliz İmparatorluğunun yükselişini ve düşüşünü anlatan bir üçlemenin 2. kitabının başlığı olarak kullanılmıştır. Kitap İmparatorlukta Kraliçe Victoria'nın 22 Haziran 1897'deki Elmas Jübile'si dönemini inceler. Üçlemenin ilk bölümü Cennetin Buyruğu ve son bölümü Trompetlerin Vedası dır.

Deyim Greg Costikyan'a ait 1985 Charles Roberts/Origins Ödülü-kazanan savaş oyunu adı olarak kullanılmıştır.

Endüstriyel müzik grubu Test Dept'in 1990'da çıkan albümünün adı Pax Britannica'dır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]