Auriga (takımyıldız)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Auriga
Takımyıldız
Auriga
Auriga takımyıldızının haritası
KısaltmaAur
TamlayanAurigae
SembolizmArabacı
Bahar açısı6
Yükselim+40
Alan657 derece kare (21.)
Parlak yıldızlar (3,00m'den)4
En parlak yıldızCapella (α Aur) (0.08m)
Göktaşı yağmurları
Çevreleyen
takımyıldızlar
En iyi Şubat ayı saat 21:00'de
+90° ve −40° enlemleri arasında görülebilir.

Auriga veya Arabacı takımyıldızı, 88 modern takımyıldız'dan birisidir; 2. yüzyıl astronomu Ptolemy tarafından listelenen 48 takımyıldızı arasındaydı. Göksel ekvator'un kuzeyindedir. Adı Latince "savaş arabacısı" anlamına gelir ve onu Erihthonios ve Myrtilus dahil olmak üzere çeşitli mitolojik varlıklarla ilişkilendirir. Auriga, Kış Altıgeni asterizmindeki yıldızlara sahip diğer beş takımyıldız gibi kuzey yarımküredeki kış akşamlarında en belirgindir. Kuzeydeki açısal uzaklığı nedeniyle, yalnızca 34° güneye kadar bütünüyle görülebilir; daha güneydeki gözlemciler için ufkun kısmen veya tamamen altında yer alır. En geniş takımyıldız olan Suyılanı takımyıldızının yarısı boyutunda, 657 derecelik bir alana sahip büyük bir takımyıldızdır.

En parlak yıldızı olan Capella, gece gökyüzündeki en parlak yıldızlar arasında yer alan alışılmadık bir çoklu yıldız sistemidirBeta Aurigae takımyıldızdaki ilginç bir değişken yıldızdır. Yoğun bir şekilde incelenmiş olan Epsilon Aurigae, alışılmadık derecede uzun bir süreye sahip yakın bir tutulma ikilisidir. Kış aylarında Samanyolu'na yakın konumu nedeniyle amatör gök bilimciler için popüler hedefler olan M36, M37 ve M38 dahil olmak üzere birçok parlak açık kümeye ev sahipliği yapar. Ayrıca, değişken yıldız AE Aurigae'yi çevreleyen Alevli Yıldız Bulutsusu (IC 405) adında önemli bir bulutsuya sahiptir.

Mitolojide Arabacı, arabanın bulucusu da sayılan, silahlar ve zırhlar üreten ateşler tanrısı Hephaistos veya oğlu Erechtheus olarak anlatılır.[1] Capella ise bebek Zeus'u emziren mitolojik dişi keçi Amalthea ile ilişkilidir.

Çin mitolojisinde Auriga'nın yıldızları, modern takımyıldızın en parlak yıldızlarından oluşan göksel imparatorların savaş arabaları da dahil olmak üzere çeşitli takımyıldızlara dahil edildi. Arabacı takımyıldızı; Aurigids, Zeta Aurigids, Delta Aurigids ve varsayımsal Iota Aurigids meteor yağmurlarına ev sahipliği yapar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Özel, M. Emin; Saygaç, Talat (1997). Gökyüzünü Tanıyalım. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu. s. 151. ISBN 975-403-072-3. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]