Arap aşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Arap aşı, jöle kıvamında soğuk hamur ile baharatlı ve etli çorbadan oluşan bir yemek. İlk defa Arap Yarımadası'nda yapılmış, yıllar geçtikçe dünyaya yayılmış ve bazı değişiklikler geçirmiş bir yemektir.

İlk yapıldığı devirde hurma unundan yapılan Arap aşı, artık günümüzde buğday unundan yapılmaktadır. İçine o devirde av eti ve deve eti konurken, günümüzde tavuk eti konmaya başlanmıştır. Çorba hazırlanırken kavrulmuş un kullanılır. Genellikle kışın içilen acı bir çorbadır. Jöle kıvamından biraz koyu olan pişmiş hamurla birlikte içilir. Hamurdan bir kaşık alınıp çorbaya daldırılır.

Rivayetlere göre bu çorba ilk Üveys El Karani'ye annesi tarafından pişirilmiştir. Uhud Savaşı'nda Muhammed'in dişi kırılınca Üveys el Karani tüm dişlerini çekmiştir. Dişleri olmadığı için katı yemek yiyemeyen Karani'ye annesi bu yemeği yapmıştı. Daha sonra bu yemeği Türkler öğrenerek Türk mutfağına kazandırmıştır. Ağırlıklı olarak Kayseri, Yozgat gibi İç Anadolu Bölgesi illerine ve Denizli ve Muğla gibi Ege Bölgesi illerine mahsustur. Ege Bölgesinde genelde mısır unundan yapılır. Bunun yanında bu yemeğin keklik etiyle yapılan başka bir türü de vardır.[kaynak belirtilmeli]