Arabaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arabaşı çorbası.
Arabaşı çorbasının içine katılmak üzere hazırlanan haşlanmış tavuk eti.

Arabaşı ya da Arabaşı çorbası, Türk mutfağının [Ege Bölgesi]'ya özgü çorbasıdır. Emirdag Belediyesi tarafından 2012 yılında Türk Standartları Enstitüsüne tescil ettirilmiştir[1][2] ancak Eskişehir, Karaman, Konya, Kayseri, Kırşehir, Afyon, Nevşehir gibi illerin mutfak kültüründe de yer alır.[3]

Arabaşı isminin nereden geldiği konusunda farklı rivayetler olmakla birlikte kesin bir bilgi yoktur. Çorbanın özelliği ekmek ile birlikte değil, beraberinde hamur yutularak yenmesidir. Çorbası ile hamuru birbirinden ayrılamaz bir yemek olan arabaşı çoğu yörede bir ritüeldir.

Yalnızca un, su ve biraz da tuz eklenerek pişirilen hamur, ilk örnekleri keklik etiyle, sonraki örnekleri horoz etiyle yapılan bu çorbayla yutularak tüketilmektedir. Eskiden çorbası aynı tastan ortak olarak içilirdi ve çorbaya hamuru ilk defa düşüren kişinin evinde bir sonraki Arabaşı yapılırdı.[kaynak belirtilmeli]

Türkiye'de bilindiği yöreler[değiştir | kaynağı değiştir]

Arabaşı, yaygın olarak İç Anadolu Bölgesi'nde görülür. Türkiye'de Çorum, Nevşehir, Ankara, Antalya, Burdur, Denizli, Muğla, Niğde, Sivas, Konya, Aksaray, Afyonkarahisar, Mersin, Eskişehir, Karaman, Kütahya, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Isparta ve Kayseri'nin Türkmen ağırlıklı ilçelerinde bilinir.

Bunların dışındaki illerin bazı ilçelerinde yapılır. Örneğin Afyonkarahisar'da Emirdağ civarında sıklıkla yapılırken bu ilçe ve yakın ilçeleri dışındaki kesimlerde pek bilinmez. Sivas'ta Yozgat ve Kayseri'ye yakın olan Gemerek ve Şarkışla ilçelerinde yapılır. Ankara'da Polatlı, Şereflikoçhisar ve Evren ilçelerinde yapılırken Kırıkkale'de ise Yozgat'la komşu ilçe Delice'de yapılır. Delice'nin hemen yanı başındaki Balışeyh'te ise bilinmez.Adana 'da Pozantı ilçesin de meşhurdur. ama diğer illerinde pek bilinmez.[özgün araştırma?]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Yozgat'ın vazgeçilmez lezzeti 'arabaşı'". http://www.trthaber.com/. Trthaber.com sitesi, 31 Ocak 2017. 1 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2017.  |website= dış bağlantı (yardım)
  2. ^ "Yozgat, "Arabaşı"nı tescil ettirdi". 20 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2014. 
  3. ^ Beyhan, Arife. "Arabaşı Kime Ait?". http://www.aktif.be/. Aktif.be sitesi, 2015. 1 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2017.  |website= dış bağlantı (yardım)