İçeriğe atla

Anison

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Anison (アニソン) – animelerde kullanılan şarkı ve müzik türü. Japonya'ya özgüdür. Terim "Anime" ve "song" kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Birçok müzik aletinin kullanılması, sözleri ve konusunun anime ile uyumlu olması görülür.[1] Anison 1970 yıllarından beri popülerlik kazanmaktatır.

Anison daha çok J-pop türüne yakındır. Çoğu zaman anime serilerinde bir bölüm için iki tür şarkı kullanılır: açılış şarkısı ve kapanış şarkısı. Açılış ve kapanış şarkıları animelerin OVA bölümlerinde de kullanılır.

Japonya'da birçok şarkıcının faaliyetinin büyük kısmı animeler için şarkı ve müzik bestelemekten ibarettir. LiSA, Konomi Suzuki, Nana Mizuki, Eir Aoi, Aimer, May'n, Kotoko, Yui, Asaka ve başkaları anison şarkıcılarıdırlar. Şarkıcılarla yanaşı müzik gruplarının anison türünde şarkı bestelemesi sık görülür. Kalafina, Asian Kung-Fu Generation, fripSide ve diğerleri. Hatta bazı gruplar sırf anison türünde şarkı bestelemek için kurulmuştur (Myth & Roid ve Egoist gibi). Bazen ise anison türündeki şarkılar animede karakterleri seslendiren kişiler tarafından bestelenir.

Anime müziklerinin CD şeklinde satışa bırakılması da sıktır. Anisona dayalı AMV hazırlanması oldukça popülyerdir.

Anison ve anison şarkıcıları anime fanları arasında çok popülyerdir. Japonya'da birçok anison festivali ve etkinliyi düzenlenilir. Böyle etkinliklerde 30 binden fazla katılımcının bile katıldığı görülmüştür.[2]

  1. ^ "7 Popular Japanese 'Anime Song' Artists". Manga Tokyo (İngilizce). 21 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2018. 
  2. ^ "THE GROWING ANISON SCENE". Web-Japan (İngilizce). 11 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2018.