Anadolu Kaplanları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Anadolu Kaplanları 1980'li yıllardan günümüze Türkiye ekonomisindeki ve sanayi üretimindeki payları dikkat çekici ölçüde ve hızda artan bir grup şehir ve bunların yakın bölgeleri için kullanılan bir tanımdır. Bu bölgelerden yetişen sanayici iş insanları ve bunların şirketleri için de kullanılır. Anadolu Kaplanları'nın liderliğini ve başkentliğini Denizli (20) yapmaktadır.[1]

Şehirler bazında ele alındığında, tanımın özellikle Denizli başta olmak üzere, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Balıkesir ve Konya için kullanıldığı görülmektedir.[2] Bazı kaynaklarda söz konusu ekonomik büyüme trendi içinde siyasî yankılar da aranmakta ise de terim öncelikle ekonomiktir.[3]

Merkez Şirket sayısı
Denizli 35
Gaziantep & Kayseri 32
Balıkesir 16
Konya 14
Kahramanmaraş 9
Çorum 8
Samsun 5
Ünye 4
Kütahya & Niğde
& Trabzon
3
Adıyaman & Afyonkarahisar
& Çankırı & Giresun
& Isparta & Karaman
& Malatya
2

Yönetim merkezleri en büyük şehirlerde yerleşik olan şirketler, üretim merkezlerinin nerede olduğuna bakılmaksızın, genellikle Anadolu Kaplanları tanımı içinde anılmamaktadır. Ancak, üretim operasyonlarını orta büyüklükteki şehir merkezlerinde gerçekleştiren büyük şehir şirketleri de hesaba katıldığında, tanımın kapsamı daha genişlemektedir.

Anadolu Kaplanları olgusu ve özellikle Denizli Sanayisi 2006 yılı içinde ABD kamu televizyon kanalı PBS'nin bir filmine konu edilmiş, uluslararası medyada çeşitli yazılarda olguya değinilmiş, uluslararası danışmanlık şirketlerinin araştırmalarında yer almıştır.[4][5][6]

İstanbul Sanayi Odası'nın Türkiye'nin en büyük bin şirketini derecelendiren yıllık araştırmalarından en yakın tarihlisi olan 2005 sıralamasına göre, Anadolu Kaplanları tanımına en iyi uyan merkezlerde yerleşik ve Türkiye'nin ilk 1000'i içinde yer alan şirketlerin sayısı tabloda yer almaktadır. Bu şirketlerin ardından başka büyük ölçekli şirketler ve çok sayıda KOBİ geldiği göz önüne alınmalıdır.[7]

İş dünyası içinde Anadolu Kaplanları tanımını veya varyantlarını kullanan ödüller, konferanslar ve kurumlar bulunmaktadır.

Anadolu Kaplanları, terim olarak, hızlı gelişen Doğu Asya ülkeleri için kullanılan "Asya Kaplanları" teriminden hareketle literatüre geçmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ömer Demir, Mustafa Acar, Metin Toprak. "Anatolian Tigers: Prospects and Challenges" (İngilizce). Middle Eastern Studies, Routledge. 30 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2007. 
  2. ^ Wendy Christianasen (1 Temmuz 1997). "New Faces of Islam" (İngilizce). Le Monde Diplomatique. 30 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ Pelin Turgut. "Anatolian Tigers: Regions prove plentiful" (İngilizce). Financial Times. 20 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2006. 
  4. ^ Jon Alpert, Matthew O'Neill. "Wide Angle: Turkey's Tigers" (İngilizce). PBS. 21 Mart 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2007. 
  5. ^ Jon Alpert, Matthew O'Neill. "Wide Angle: Turkey's Tigers" (İngilizce). Washington Post. 30 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  6. ^ ESI. "Islamic Calvinists: Change and Conservatism in Central Anatolia" (PDF) (İngilizce). European Stability Initiative, Berlin. 30 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2005. 
  7. ^ Istanbul Sanayi Odası: Türkiye'nin en büyük 500 ve ikinci büyük 500'ü içinde yer alan şirketler 23 Nisan 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..