Amul

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amul
آمل
Şehristan merkezi
İran üzerinde Amul
Amul
Amul
Şehrin İran'daki konumu
Ülkeİran İran
EyaletMazenderan Eyaleti
ŞehristanAmul şehristanı
BahşMerkezî bahşı
İdare
 • Belediye BaşkanıAmir Soleymani
Rakım76 m
Nüfus
 (2006)
 • Toplam197,470
Zaman dilimiUTC+03.30 (IRST)
 • Yaz (YSU)UTC+04.30 (IRST)
Alan kodu+98 121
Resmî site
[1]

Amul (Farsça: آمل, [ɒmol]), İran'ın Mazenderan Eyaleti'nde şehir.

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Haraz Nehri kıyısında kurulu kentin konumu: Hazar Gölü'nün 20 km güneyinde, Elbruz dağları'nın 10 km kuzeyinde, başkent Tahran'a 180 km, eyalet merkezi Sari'ye ise 60 km uzaklıktadır. Orta Doğu'nun en yüksek noktası olan Demavent Dağı da bu kent yakınlarında bulunur.

Nüfus ve idari yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

İdari olarak eyaletin Amol şehristanı'nda bulunur ve bu şehristanın yönetim merkezidir. 2006 yılı resmi verilerine göre kentin nüfusu 198.470 kişidir.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Amol, geçmişi Amardlar'a kadar uzanan eski bir şehirdir. Amardlar, Aryanlar'ın İran'a gelişinden önce bu bölgede yaşayan insanlardı. Pek çok bilim adamına göre kentin adı Amard isminden (Pehlevi dilinde Amui) gelmiştir. Tarihsel literatüre göre Amol, Sasani İmparatorluğu devrinden başlayarak Moğol İmparatorluğu'nun İlhanlılar hanedanı dönemine kadar Mazanderan bölgesinin merkeziydi.

Amul

Geçmişte bazı tarihçiler Pishdadians ve Kianians ve Ashkanians dönemlerinde de Amol'un kurulu olduğunu belirtir. Tarihi eserler ve bu bölgede bulunan eski paralardan anlaşıldığına göre Amol, Sasani döneminde de bu bölgenin başkentiydi. Şehir Abbasiler döneminde Müslümanlar tarafından alınınca halk da müslüman oldu. Fakat Moğol işgalinden sonra, kent büyük bir yıkıma uğradı ve Mazanderan bölgesinin merkezi Sari kenti oldu.

Gezi[değiştir | kaynağı değiştir]

Amol kentinde çoğunluğu tarihi birçok turistik yer bulunmaktadır. Mezarlar ve başta Amol Cami olmak üzere çeşitli tarihi nitelikli dini eserler, diğer yandan doğal mağaralar, şelaleler ve nehirler bulunmaktadır.