İçeriğe atla

Mâzenderan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Mazenderan Eyaleti sayfasından yönlendirildi)
Mazenderan Eyaleti
استان مازندران / Ostān-e Mazenderan
Konum
Mazenderan Eyaletinin İran'daki konumu.
Bilgi
Yönetim merkezi:: Sari
Alan : 23.701 km²
Nüfus(2006):
 • Nüfus yoğunluğu :
2.920.657
 123.2/km²
İl sayısı: 17
Zaman dilimi: IRST (UTC+03.30)
  -Yaz (Yaz saati uygulaması): IRST (UTC+04.30)
Diller: Mazenderanca
Farsça
Gilanice

Mazenderan, (Farsça: استان مازندران, Ostān-e Mâzandarân), İran'ın 31 eyaletinden birisidir. Hazar Denizi'nin güney kıyısında yer alan eyalet, saat yönünde Gülistan, Simnan, Tahran, Kazvin ve Gilan eyaletleriyle komşudur. Eyaletin 15'inci yüzyıla kadar ismi, Taberistan'dır.

Mazandaran Eyaleti, İran'ın en kalabalık eyaletlerinden birisidir ve çeşitli doğal kaynakları, petrol ve doğalgaz rezervleriyle stratejik öneme sahiptir. Eyaletin en büyük beş şehristanı sırasıyla Sari, Behşehr, Babol, Amul ve Gaimşehir'dir. Eyalet 1937'de kurulmuştur. Eyaletteki önemli iş kolları balıkçılık, turizm ve inşaat sektörüdür.

Hazar Denizi kıyısı boyunca uzanan Elbruz Dağları'nın engebeleştirdiği bir araziye sahip eyalette nüfus Hazar kıyısındaki ard bölgede toplanmıştır. Orta Doğu'nun en yüksek noktası olan Demavend dağı da bu eyalet sınırları içindedir.

Bölgede insan yerleşimi en az 75.000 yıl öncesine aittir. Goher Tepe'deki arkeolojik kazı alanından elde edilen bilgilere göre 5.000 yıl öncesinde bölge kentleşmeye başlamıştır. Bölge bu açıdan İran tarihinde önemi olan bir merkezdir. Mazanderan'ın yerli halklarını Mazanderance dilini konuşan Gilakiler ve Sangiseriler oluşturur.

İdarî bölünüş

[değiştir | kaynağı değiştir]

Eyaletin idarî bölünüşünü gösteren harita aşağıda yer almaktadır.