Amiral (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Amiral
Адмиралъ
Filmin özgün sinema afişi
Yönetmen Andrey Kravçuk
Yapımcı Janik Faysiev, Konstantin Ernst
Senarist Zoya Kudrya, Vladimir Valutsky
Oyuncular Konstantin Khabensky, Elizaveta Boyarskaya, Sergey Bezrukov, Anna Kovalchuk
Müzik Gleb Matveychuk
Görüntü yönetmeni Igor Grinyakin, Aleksei Rodionov
Kurgu Tom Rolf
Cinsi Sinema filmi
Yapım yılı 2008
Çıkış tarih(ler)i 9 Ekim 2008
Süre 124 dk
Ülke Rusya Rusya
Dil Rusça
Fransızca

Amiral (Rusça: Адмиралъ), yönetmenliğini Andrey Kravçuk'un yaptığı, Rusya İç Savaşı sırasında Bolşevik karşıtı Beyaz Ordu komutanı olan donanma komutanı Aleksandr Kolçak'ın hayatının, I. Dünya Savaşı ve Rus İç Savaşı sırasındaki kesitini anlatan 2008 yapımı sinema filmi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1916-1920 yılları arasında, Rusya İmparatorluğu'nun çöküşü ve Rus İç Savaşı'nın atmosferinde geçen filmde Amiral Kolçak'ın, karısı ve Anna Timiryova arasında yaşadığı aşk üçgeni anlatılır. Film, 1964 yılında Mosfilm Stüdyoları'nda Tolstoy'un dev eseri Savaş ve Barış'ın çekimleri ile başlar. Figüran olarak çekimlerde yer alan yaşlı kadının (Anna Timiryova) geçmişini ortaya çıkaran filmin siyasi komiseri, filmin yönetmeni Sergey Bondarçuk'tan kadını işten çıkarmasını ister. Bu arada yaşlı kadın elindeki gençlik fotoğrafına bakar.

Film, bu sahneden sonra, 1914'te, Amiral Kolçak'ın gemisinin, Baltık Denizi'nde, Alman zırhlı kruvazörü SMS Friedrich Carl'dan kaçarken onun önüne deniz mayınları dökmesiyle devam eder. Almanların kaçış yollarını kapadığını fark eden Kolçak, askerlerine kaçmanın tek yolunun Almanları, döşedikleri mayınların üzerine çekmek olduğunu söyler. Mayınların arasından başarıyla geçen Ruslar kadar şanslı olmayan Almanlar tuzağa düşer ve mayına çarpan SMS Friedrich Carl infilak ederek batar.

Tümamiralliğe terfi ettirildiği Finlandiya'da astlarından biri olan Sergey Timiryova karısı Anna Timiryova ile tanıştırılır. Her ikisi de evli olan ikili arasında giderek bir çekim başlar. Kolçak daha sonra bizzat Çar tarafından koramiralliğe getirilerek, Sivastopol'daki Karadeniz Filosu'nun komutanlığına atanır. Şubat Devrimi ile birlikte Kronstadt Deniz Üssü'ndeki subaylar silahları alındıktan sonra infaz edilmeye başlanır, Sergey ise Anna ile zar zor canını kurtarabilir. Aynı anda bir grup asker Sivastopol'da Kolçak'tan teslim olmasını ister. Kan dökülmesini istemeyen Kolçak, subaylarıyla birlikte silahlarını bırakır ve teslim olur, kılıcını ise denize atar.

Daha sonra, geçici hükümetin başkanı Aleksandr Kerenski tarafından Petrograd'a çağırılan Kolçak'a savunma bakanlığı önerilir. Kerenski ile sert bir tartışmaya giren Kolçak, ordu içinde artan disiplinsizliğe dikkat çekerek, eski uygulamaları hayata geçirmek ister. Ancak Kerenski tarafından sürgün sayılabilicek bir kararla, Türk boğazlarına yapılacak bir saldırının hazırlıkları için ABD'ye gönderilir.

Ekim Devrimi'nden sonra, Kolçak'ın Rusya'ya dönerek Omsk'ta anti-komünist Beyaz Ordu'ya ait bir müfreze birliğine komuta ettiğini duyan Anna, Sergey ile birlikte ona ulaşmak için yola çıkar. Yolculuk sırasında Anna Sergey'i terkeder ve hemşire olarak Beyaz kuvvetlere katılır. Bu arada Kolçak Kızıl Ordu'nun, Beyaz güçler içideki sempatizanları sayesinde Omsk'ta avantajlı duruma geçtiğini öğrenir. Danışmanlarının tüm tavsiyelerine rağmen Omsk'un tahliyesine karar verir ve anti-komünist Rus hükümetinin merkezinin İrkutsk'a taşınmasını emreder.

Omsk'un tahliyesi sırasında bir Beyaz Ordu subayı Anna'yı tanır ve Kolçak'a haber verir. Onu bir kez terkerdek hata yaptığını fark eden Kolçak bir daha Anna'yı terk etmeyecektir. Trenleri İrkutsk'a doğru hareket ederken Kolçak, Anna'ya Paris'te yaşayan karısından boşanmak istediğini bildirdiğini söyleyip evlilik teklif eder. Anna ise evlenmeden beraber yaşamak istediğini söyler.

Bu arada, İrkutsk Fransız General Maurice Janin ve Çekoslovak Lejyonu'nun denetimindedir, ancak güçleri giderek dağılmaktadır. Kızıl Ordu onlara Kolçak'ın teslim edilmesi karşılığında kendilerine dokunulmayacağı taahhüdünde bulunur. Bunun üzerine General Janin, Kolçak'ı Kızıl Ordu'ya teslim eder. Beyaz kuvvetler İrkutsk'a yönelik olarak saldırı başlatırlarken, Amiral Kolçak Çekler tarafından tutuklanıp Kızıl'lara teslim edilir. Gelişigüzel bir yargılamadan sonra idama mahkûm edilen Kolçak'ın cezası, donmuş haldeki Angara Nehri'nin kıyısında yapılır.

Anna ise Kolçak'a olan aşkı yüzünden yaşadığı yaklaşık 30 yıllık bir esaret döneminden sonra ancak 1950'lerde özgürlüğüne kavuşabilecekti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]