Anna Timiryova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Anna Timiryova
Anna Timiriova 1954.jpg
Timiryova (1954)
Kendi dilinde adı Анна Васильевна Тимирёва
Doğum Anna Safonova
18 Temmuz 1893 (1893-07-18) (126 yaşında)
Kislovodsk, Rus İmparatorluğu
Ölüm 31 Ocak 1975 (81 yaşında)
Moskova, Sovyetler Birliği
Defin yeri Vagankovo Mezarlığı
Milliyet Rus
Vatandaşlık Sovyet
Okulu Anna Obolenski Okulu
Meslek Şair, yazar, ressam
Evlilik
Sergey Nikolayeviç Timiryov (e. 1911–1918)
Aleksandr Kolçak (e. 1918–1920)
Vsevolod Kniper (e. 1923)
Çocuk(lar) Vladimir Sergeyeviç Timiryov
Ebeveyn(ler) Babası: Vasili Safonov
Aile Kardeşleri:
Olga Safonova
Elena Safonova

Anna Timiryova (RusçaАнна Васильевна Тимирёва), (18 Temmuz 1893; Kislovodsk, Rus İmparatorluğu - 31 Ocak 1975; Moskova, Sovyetler Birliği), Rus-Sovyet şair, yazar, ressam.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Anna Timiryova'nın babası besteci ve orkestra şefi Vasili Safonov. (1906)

Anna Timiryova, 1893 yılında Anna Safonova adıyla Rusya'nın Kislovodsk şehrinde dünyaya geldi. Babası Moskova Konservatuvarı müzisyeni ve yöneticisi olan besteci ve orkestra şefi Vasili Safonov idi. Kislovodsk, Kafkasya'nın kuzeyinde bulunan Stavropol Krayı'na bağlı olup kaplıcaları ile ünlü bir şehirdir. Rejimin bir başka kurbanı olan Aleksandr Soljenitsin (1918 - 2008) de burada doğmuştur. 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başlarında Kislovodsk şehri, birçok sanatçı, müzisyen ve Rus soylularını barındırıyordu. Anna Timiryova, bu ortamda büyüme şansı buldu.[1]

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1906 yılında Safonov ailesi Sankt-Peterburg'a taşındı, orada Prenses Anna Obolenski Okulundan sertifika aldı ve Zeidenberg ile çizim ve resim öğrendi, Fransızca ve Almanca dillerini de akıcı biçimde konuşmayı öğrendi.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1911 yılında 19 yaşını sürerken (daha sonra amiral olacak olan) Deniz Kuvvetleri subayi Sergey Nikolayeviç Timiryov (Сергей Тимирев, 1875-1932) ile evlendi. 1914 yılında Vladimir adında bir oğulları oldu.[2] 1915 yılında eşinin komutanı ve en yakın arkadaşı olan Amiral Aleksandr Kolçak ile tanıştı. Kolçak'ın da kendi ailesi olmasına rağmen, gizli bir ilişki yaşadılar. 1917'de Timiryova kocasını Amiral Aleksandr Kolçak için terk etti. 1918 yılında boşanarak sevgilisi ile evlendi.[1]

Rus İç Savaşı ve hapis kaldığı yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

1918-1919 yılları arasında Timiryova, Kolçak'ın Sibirya'daki komünizm karşıtı hükûmeti bünyesindeki bir ajans olan Bakanlar Kurulu İşletme Servisi'nin tercümanı olarak çalıştı. Timiryova'nın evliliğinin henüz ikinci yılında, 1920 yılında Amiral Kolçak infaz edildi. Ardından Anna Timiryova birkaç kez tutuklandı. Zira Amiral Kolçak Rus İç Savaşı sırasında Bolşevik karşıtı Beyaz Ordu komutanlığı yapmış, 1918 yılında Beyaz Ordu Mareşalleri arasına girmiş[3] ve Rus İç Savaşı sırasında gerçekleşen Beyaz Terör'ün en önemli komutanı olmuştu. Kolçak Bolşevikler'e teslim edildikten sonra Anna Timiryova Bolşeviklere "Beni tutuklayın, ben onsuz yaşayamam" demişti. Sonuç olarak, İrkutsk'ta tutsak edildi ve ancak Kolçak'ın Şubat 1920'deki infazı sonrasında, çıkarılan bir af kapsamında serbest bırakıldı. Bununla birlikte, Haziran 1920'de, Omsk çalışma kampına zorunlu çalışma için gönderildi. Serbest bırakıldıktan sonra Timiryova, yerel makamlara Harbin'deki ilk kocasınin yanına gitmek için izin başvurusunda bulundu. Talebi reddedildi ve ek bir yıl hapis cezasına çarptırıldı. Üçüncü hapsi 1922'de, dördüncü mahkeme hapsi 1925'te gerçekleşti. Resmî suçlamalarda "yabancılarla ve eski Beyaz Ordu subaylarıyla istenmeyen ilişkiler kurmakla suçlandığı" ifadeleri yer aldı. Bu kez de 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.[1]

Amiral Kolçak'ın idamını izleyen yıllarda Timiryova, onun anısına adanmış çok sayıda şiir kaleme aldı.[1]

Sonraki hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Anna Timiryova'nın Sovyet polisi tarafından tutuklanması sirasinda alinan parmak izleri. (1950)

1923 yılında demiryolu mühendisi Vsevolod Kniper ile son evliliğini gerçekleştirdi. 1935 ilkbaharında "geçmişin gizlenmesi" gibi bir suçlama nedeniyle tekrar tutuklandı ve bir çalışma kampına gönderildi. Daha sonra Vişni Voloçek ve Maloyaroslavetler'de iç sürgüne çevrildi. Sokaklarda dikiş, örme ve süpürme yoluyla hayatını kazandı. Bu dönemi 1938 yılında altıncı kez tutuklaması izledi. Yakın aile üyeleri ile temas kuramıyordu. 24 yaşındaki oğlu sanatçı Vladimir Sergeyeviç Timiryov 17 Mayıs 1938 tarihinde vurularak idam edildi. 1938'de NKVD tarafından tutuklanan Vladimir Timiryov'un tutuklanma nedeni bir arkadaşı tarafından yapılan isimsiz bir ihbardı. İhbar, Vladimir'in, zamanın Sovyet propagandasında şeytanlaşan, Amiral Kolçak'ın üvey oğlu olduğu gerçeğinden ibaretti. Mahkeme tarafından kabul edilen iddianameye göre 1934 yılında Vladimir Timiryov, Alman istihbaratı ile ilşki kurup casusluk etmesi nedeniyle suçlandı. Sanık olarak sorgulanan Vladimir Timiryov casusluk faaliyetleri ile ilgili suçlarını kabul etti.[4]

II. Dünya Savaşı'nın sona ermesinden sonra serbest bırakıldı.

Üçüncü eşi Vsevolod Kniper 1942 yılında kalp krizi sonucu öldü.

Hâlâ Moskova'da yaşama iznine sahip değildi ve Yaroslavl Oblastı'na bağlı Şerbakov'a (bugünkü adıyla Rıbinsk) taşındı. Buradaki yerel drama tiyatrosunda sahne yönetimi teklif edildi. Timiryova'nın Rıbinsk'te yaşadığı yıllarda, Amiral Kolçak'ın yeğeni Olga da orada yaşıyordu. Birkaç kez Timiryova onunla görüşmeye çalıştı ise de Olga onu reddetti. Bir açıklamaya göre, "amcasının ailesini yıkan" kadınla tanışmak istemiyordu, başka bir görüşe göre ise Olga gizli polisten korkuyordu.

1949 yılının sonunda Timiryova oblastın merkez şehri Yaroslavl'da 9 ay hapis cezasına çarptırıldı ve sınır dışı kararıyla birlikte mahkûm olarak Yeniseysk'e gönderildi. Timiryova'nın drama tiyatrosunun aktörleri olan iş arkadaşları tarafından zan altında bırakıldığı olduğu söylendi. Onu Anti-Sovyet propagandasını yaymakla suçlamışlardı.

Timiryova serbest bırakıldıktan sonra Rıbinsk drama tiyatrosuna döndü. 70'li yaşlarında olmasına rağmen çalışmaya devam etti.

Timiryova çok yönlü bir ve oldukça yetenekli bir insandı. Tiyatro çalışmalarının, şair ve yazarlığının yanı sıra, gençken özel stüdyosunda resim yapmış ve sürgünde iken oyuncak boyama eğitmeni ve grafik tasarımcısı olarak çalışmıştır. Boyama altın yaldız emdirilmiş kağıtlardan güzelce oyulmuş yaldızlı, gerçekmiş gibi görünen çerçeveler yaptı. Tiyatro performansında, sahnede büyük bir vazo vardı. Ayak şortlarında bir elmas gibi parlıyordu. Tiyatro elemanlarının sözlerine göre, vazoyu telden ve teneke kutulardan kendisi yapmıştı.

31 Ocak 1975 tarihinde Moskova'da hayatını yitirdi. Birçok ünlünün de bulunduğu Vagankovo Mezarlığı'na defnedildi.[1]

Kon Belyy (Beyaz At) adlı 1993 Rusya yapımı dizide Anna Timiryova'yı canlandıran Veronika Izotova.
Amiral filminde Anna Timiryova'yı canlandıran Elizaveta Mikhailovna Boyarskaya.

Günümüz kültürüne etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

1993 yılında Rusya yapımı Kon Belyy (Beyaz At) adlı 50'şer dakikalık 10 bölümden oluşan bir mini TV dizisi çevrilmiş ve başrollerden biri olan Anna Timiryova'yı Veronika Izotova adlı Rus oyuncu canlandırmıştır.[5]

2008 yapımı Amiral adlı sinema filminde de yine başrollerden biri olan Anna Timiryova'yı Rus oyuncu Elizaveta Mikhailovna Boyarskaya canlandırmıştır.[6][7] Amiral filminin ana orijinal şarkısı Anna adlıydı. Rus şarkıcı Victoria Dayneko tarafından icra edildi. Şarkının müziği Igor Matvienko tarafından bestelenmiş ve sözleri de bizzat Anna Timiryova tarafından Amiral Kolçak'ın anısına yazılmıştır.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Josef Stalin'in Büyük Temizlik operasyonunun kurbanı olan Vladimir Sergeyeviç Timiryov'un annesidir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e f "Kolçak'ın son aşkı" (İngilizce). Omsk Friends Club. 4 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Fleming, Peter (1967). Le Destin de l'amiral Koltchak (Fransızca). Paris: Plon. s. 265.  "Peter Fleming " yazısı görmezden gelindi (yardım)
  3. ^ "İllustrated Oxford Encyclopaedia". World History from 1800 (Rusça). 3 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2017. 
  4. ^ Lipkov, Аleksandr (2005). "Я к вам травою прорасту". Rus Kalın Dergisi. Moskova: russ.ru, 123. Erişim tarihi: 5 Ocak 2018. Vladimir Sergeyeviç Timiryov'un suçlanmasıyla ilgili 5038 numaralı soruşturma davasından 
  5. ^ IMDb'de Kon Belvy
  6. ^ "Amiral filminin resmî sitesi" (Rusça). 16 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  7. ^ IMDb'de Amiral

İleri okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

  • T. F. Pavlova; F. F. Perchenok; İ. K. Safonov, (Edl.) (1996). Sevgili, sevilen Anna Vasilyevna ... (Милая, обожаемая моя Анна Васильевна ...) (Rusça). 
  • SSCB'de siyasi terör kurbanları (Жертвы политического террора в СССР) (Rusça). Elektronik Albüm. 2005.