Amerika Birleşik Devletleri İstihbarat Topluluğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amerika Birleşik Devletleri İstihbarat Topluluğu
United States Intelligence Community (IC)
İstihbarat Topluluğu arması
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi4 Aralık 1981[1]
Üst kuruluşAmerika Birleşik Devletleri federal hükûmeti
AdresWashington, ABD
Yönetici(ler)
Web sitesiwww.intelligence.gov

Amerika Birleşik Devletleri İstihbarat Topluluğu (İngilizceUnited States Intelligence Community (IC)), Amerika Birleşik Devletleri'nin dış ilişkilerini ve ulusal güvenliğini desteklemek amaçlı istihbarat faaliyetlerini yürütmek üzere ayrı ayrı ve birlikte çalışan 16 ayrı devlet kurumunun oluşturduğu bir topluluktur.[2] Bu topluluğa üye örgütleri arasında istihbarat teşkilatları, askerî istihbarat ile federal yönetim bakanlıklarına bağlı sivil istihbarat ve analiz büroları bulunmaktadır. İstihbarat Topluluğu'nun başında doğrudan Amerika Birleşik Devletleri başkanı'na karşı sorumlu olan Ulusal İstihbarat Direktörü (DNI) bulunmaktadır.

İstihbarat Topluluğu terimi ilk olarak CIA Direktörü Korgeneral Walter Bedell Smith döneminde (1950-1953) kullanılmıştır.[3]

Üye örgütler[değiştir | kaynağı değiştir]

17 üyenin arması

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Executive Order 12333". Cia.gov. 20 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2017. 
  2. ^ Agrawal, Nina. "There's more than the CIA and FBI: The 17 agencies that make up the U.S. intelligence community". latimes.com. 2 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2017. 
  3. ^ Michael Warner; Kenneth McDonald. "US Intelligence Community Reform Studies Since 1947" (PDF). CIA. s. 4. 30 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 2 Eylül 2017. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]