Ali Kılıç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Süleyman Asaf Emrullah
Suleyman Asaf.jpg
Takma adı Kılıç Ali
Doğum 1889
Antep
Ölüm 14 Temmuz 1971
İstanbul
Bağlılığı Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı (1909-1919)
Türkiye Türkiye (1919-1926)
Hizmet yılları 1909 - 1926
Rütbesi Miralay
Savaşları/Çatışmaları I. Dünya Savaşı
Kurtuluş Savaşı
II. Dünya savaşı
Madalyaları İstiklal Madalyası
Sonraki işi Milletvekili

Ali Kılıç, asıl adı Süleyman Asaf Emrullah (d. 1889 - ö. 14 Temmuz 1971), Türk asker ve siyasetçi. Çoğunlukla Kılıç Ali olarak bilinir. Ali Kılıç Beşiktaş Jimlastik Kulübü kurucu üyesidir.

İstanbul Gedikli Küçük Zabit Mektebi'ni bitirdikten sonra, gösterdiği yararlılıklarla binbaşılığa kadar yükseldi. I. Dünya Savaşı'na katıldı; Çanakkale Savaşlarına da katılan ve orada yaralanan Ali Kılıç, Kafkas İslam Ordusu'nda Nuri Paşa'nın yaverliğini yaptı.

Kurtuluş Savaşı'nda Maraş, Antep yöresinde milli kuvveti kurmakla görevlendirildi. Bu göreve giderken de Mustafa Kemal'in önerisiyle, Beşiktaş'ta oturduğu mahalleden hareketle, sonradan adı yerine geçecek olan kod adını (Kılıç Ali) aldı.[1] Karayılan ve Şahin Bey ile birlikte çıkan ayaklanmaları ve Kırşehir İsyanı'nı bastırdı. Keferdiz (Sakçagözü) ağası Hurşit Ağa'nın konağını karargâh olarak kullandı ve Hurşit Ağa'nın 200'den fazla silahlı adamının askeri taktiklerini koordine etti. Yine Hurşit Ağa'nın kişisel servetiyle aldığı silahların ve cephanenin bölgedeki direnişçilere ulaşmasını sağladı. Ağrı İsyanı sırasında kurulan İstiklal Mahkemeleri'nde üyelik yaptı.

1920-1938 yılları arasında Antep milletvekilli olarak TBMM'de bulundu. Hurşid Ağa'nın Hatay'ın anavatana katılması için Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen'e verdiği desteğin devletle koordinesini sağladı.[2] 1961'de Yeni Türkiye Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı.

14 Temmuz 1971'de İstanbul'da yaşamını kaybeden Kılıç'ın naaşı Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedildi.

Cumhuriyet tarihinin ilk kadın seramikçisi Füreya Koral ile evlenmiştir. Türk futbolcu ve teknik direktör Gündüz Kılıç, köşe yazarı Altemur Kılıç, Fahir Kılıç ve Keskin Kılıç'ın babasıdır.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Hatıralarını Anlatıyor (1955)
  • Atatürk'ün Hususiyetleri (1955)
  • İstiklal Mahkemesi Hatıraları (1955)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Füreya" - Ayşe Kulin, s. 46, Remzi Kitabevi, İstanbul, 2004
  2. ^ Hatay'ın Kurtuluşu İçin Harcanan Çabalar - Tayfur Sökmen / Tarih Kurumu Yayınları - 1992