Lütfi Müfit Özdeş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lütfi Müfit Özdeş
Lütfi Müfit Özdeş.jpg
Doğum 1874
Kırşehir, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 18 Nisan 1940 (66 yaşında)
Heybeliada, Türkiye
Bağlılığı  Osmanlı (1901-1920)
 Türkiye (1920-1923)
Hizmet yılları 1901-1923
Rütbesi Binbaşı
Çatışma/savaşları Balkan Savaşları
I. Dünya Savaşı
Türk Kurtuluş Savaşı
Ödülleri Kırmızı şeritli İstiklâl Madalyası
Sonraki işi TBMM Kırşehir Milletvekili

Lütfi Müfit Özdeş (1874, Kırşehir - 18 Nisan 1940, İstanbul), Türk asker ve siyasetçi.

Mustafa Kemal ve Ali Fuad Bey gibi subaylarla yakın ilişkiler kurdu. Bu arkadaşlarıyla beraber gizli bir gazete çıkarma girişiminde bulundu. Girişimin cezası olarak rütbesinin geri alınmasını beklerken, Mustafa Kemal ile birlikte Şam'a sürgün edildi.

Mustafa Kemal ile İstanbul'da başlayan dostlukları Şam'da gelişti. Şam'da tanıştıkları, siyasetle ilgilendiği için İstanbul'dan uzaklaştırılan tıp öğrencisi Mustafa Efendi, düşüncelerine yeni unsurlar ekledi. Bu üç arkadaş düşüncelerini gerçekleştirmek amacıyla örgüt kurmaya karar verdiler. Vatan ve Hürriyet Cemiyeti'ni oluşturdular. Mustafa Efendi'nin dükkânı gizli örgütün karargahıydı. Lütfi Müfit, Mustafa Kemal'in yanında yer alarak Türk Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcından sonuna kadar cephelerde görev yaptı. Savaştan sonra Kırmızı şeritli İstiklâl Madalyası ile taltif edildi.

1923 yılında binbaşı rütbesindeyken emekli oldu. TBMM II. (Ara seçim), III., IV. ve V. dönem Kırşehir milletvekilliği, II. Dönem Şark İstiklâl Mahkemesi Üyeliği yapmıştır. Bu süre içinde bir ara Şehremaneti müfettişliği görevini yaptı. 1940 yılında İstanbul'da öldü.[1]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Lütfi Müfit Özdeş". 11 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2011.