Akvaryum hastalıklarının listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Japon balığında Dropsi rahatsızlığı

Akvaryum hastalıkları, akvaryum balıklarında görülen çeşitli rahatsızlık ve vücutlarındaki çeşitli fonksiyon bozukluklarıdır. Bir hastalığa yaş, DNA, hatalı besleme, çevre, bakteri veya virüslere bağlı enfeksiyonlar neden olabilir. Hastalıkların teşhis ve tedavisi bazı durumlarda çok zor olabilir. Teşhis için en önemli araç iyi bir gözlemdir.

Akvaryum balıklarında görülen tipik hastalıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca balığın vücuduna başka bir canlının yerleşerek rahatsızlık vermesi nedeniyle oluşan rahatsızlıklar için; Parazitler maddesine bakınız.[1]

Karantina[değiştir | kaynağı değiştir]

Akvaryum balığı hastalıklarında karantinanın büyük önemi bulunmaktadır. Karantinanın asıl amacı ana tank içerisinde bulunan diğer balıklara hastalığın geçmesi ve yayılmasının önlenmesidir. Aynı zamanda mümkün olduğu takdirde yeni alınan balıklar da karantina akvaryumuna alındığı takdirde, balığın davranış süreci daha yakından izlenebilir. Karantinaya alınan balıklar sürekli olarak gözlem altında bulundurulmalı ve doğru hastalık teşhisi yapılmasının ardından aşırıya kaçmadan gerekli ilaç takviyeleri ile balığın hastalığı giderilmelidir. Bu şekilde balığın hastalığının yayılması önlenerek, balığın tedavisi daha kolay bir şekilde yapılır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Hastalıklar Kategorisi". theaquariumwiki. 13 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2013. 
  2. ^ "Akvaryum balıkları ve omurgasızları nasıl karantinaya alınır?" (İngilizce). aquariumslife. 24 Mart 2009. 15 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]