Afacan Köpek Beethoven

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Afacan Köpek Beethoven
Beethoven
Film Afişi
YönetmenBrian Levant
YapımcıJoe Medjuck
Michael C. Gross
YazarEdmond Dantès
Amy Holden Jones
Oyuncular
MüzikRandy Edelman
Görüntü yönetmeniVictor J. Kemper
KurguWilliam D. Gordean
Sheldon Kahn
StüdyoNorthern Lights Entertainment
DağıtıcıUniversal Pictures
Çıkış tarih(ler)i3 Nisan 1992 (1992-04-03) ( ABD)
28 Ağustos 1992 (1992-08-28) ( Türkiye)
Süre87 dakika[1]
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Hasılat147,2 milyon $
Devam filmiAfacan Köpek Beethoven 2

Beethoven, Brian Levant tarafından yönetilen ve Charles Grodin ve Bonnie Hunt'ın George ve Alice Newton rollerinde oynadığı 1992 yapımı Amerikan aile komedi filmidir. Beethoven film serisinin de ilk filmidir.

Film, John Hughes (Edmond Dantès takma adıyla) ve Amy Holden Jones tarafından yazılmıştır. Hikaye, adını aynı adlı Alman besteciden alan ve Newton ailesine ait bir St. Bernard köpeğine odaklanıyor. Ryce Newton rolünde Nicholle Tom, Ted Newton rolünde Christopher Castile, Emily Newton rolünde Sarah Rose Karr, Vernon rolünde Stanley Tucci, Harvey rolünde Oliver Platt ve Dr. Herman Varnick rolünde Dean Jones rol alıyor.

Hikayesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir grup köpek yavrusu, iki hırsız tarafından bir evcil hayvan dükkanından çalınır. Bir St. Bernard yavrusu kaçar ve Newton ailesinin evine gizlice girer. İşkolik baba George, köpek sahibi olma sorumluluğunu istemez ama karısı Alice ve çocukları Ryce, Ted ve Emily onu ikna eder. Emily, Ludwig van Beethoven'ın 5. Senfonisi'nin bir bölümünü piyanoda çalarken, köpeğin havlayarak eşlik etmesinden ötürü köpeğe "Beethoven" adını verirler.

Beethoven tamamen büyümüş, yetişkin bir köpeğe dönüşür ve Ryce, Ted ve Emily'nin sorunlarının üstesinden gelmesine yardım eder: Ryce'ın aşık olduğu bir çocukla konuşmasına yardım eder, Ted için zorbaları korkutur ve sorumsuz bir bebek bakıcısının yüzme havuzuna düştüğünde Emily'nin hayatını kurtarır. Beethoven'ın gördüğü sevgiyi kıskanan George, ailesi ona ilgi gösterdikçe kendini ihmal edilmiş hisseder. Maskaralıkları, yatırım yapmak ve onu araba kokusu firmasıyla dolandırmak isteyen nahoş risk sermayedarları Brad ve Brie Wilson için düzenlediği barbeküyü mahveder.

Newton'lar, Beethoven'ı rutin bir tıbbi muayene ve aşılar için Dr. Herman Varnick adlı bir veterinere götürür. Veterinerin etik dışı ve ölümcül hayvan deneylerine bulaştığının farkında değillerdir. George'a, St. Bernard'lar arasında onları insanlar için potansiyel olarak tehlikeli hale getiren sözde bir zihinsel dengesizlikten bahseder ve ona herhangi bir gaddarlık belirtisi için Beethoven'ı yakından izlemesini tavsiye eder. Aslında bir cephane testi için St. Bernards gibi büyük kafataslı köpeklere ihtiyacı vardır.

Dr. Varnick, Beethoven üzerine bir takip sınavı yapma kisvesi altında Newton'un evini ziyaret eder. Koluna sahte kan sürüp, gömleğinin kollarını kesip yırtar ve üstüne atlayana kadar Beethoven'a vurur. Acı çekiyormuş gibi davranarak George'u Beethoven'ın saldırgan olabileceği ve ötenazi yapılması gerektiği konusunda uyarır, yoksa dava açmaktan başka seçeneği kalmayacaktır. Dr. Varnick'in kendisine vurduğunu gören Emily, saldırının sahte olduğunu söyler, ancak ailesinin güvenliğinden korkan George, onu isteksizce Dr. Varnick'in ofisine götürür. George, yolda ona olan sevgisini keşfeder: babasının ötenazi için köpeğini veterinere götürmesi gerektiğini ve bunun için onu asla affetmediğini hatırlamıştır. Beethoven'ı ötenazi için götürdüğü için ailesinin şimdi ondan nefret edeceğinden korkar. Boş tasmayla eve döndüğünde ailesinin onunla kalmak yerine yemek masasından ayrılması korkularının gerçek olduğunu kanıtlar.

Newton'lar üzüldükten sonra Dr. Varnick'in ofisine giderler, ancak o onlara Beethoven'ın çoktan ötenazi yapıldığını söyler. Ancak George, Dr. Varnick'in resepsiyon görevlisinin ona Beethoven'ın ertesi güne kadar ötenazi yapılmayacağını söylediğini hatırlar. George daha sonra Dr. Varnick'in kolunda ısırık izi olmadığını fark eder ve ona saldırır. Newton'lar onu antrepoya kadar takip eder. Beethoven serbest kalır, ancak Alice polisi ararken Dr. Varnick'in iki arkadaşı Harvey ve Vernon tarafından yeniden yakalanır. Dr. Varnick, Beethoven'ı vurmaya hazırlanırken George çatı penceresinden içeri atlar. Bu sırada Dr Varnick, tutsak bir Jack Russell Terrier'in onu kasığından ısırmasıyla havaya ateş eder. Ted bunu duyduktan sonra arabayı kapıdan geçirir ve Dr. Varnick'e çok sayıda şırınga fırlatır ve onu sakinleştirir. Newton'lar Beethoven ile yeniden bir araya gelip tüm tutsak köpekleri serbest bırakırken, Harvey ve Vernon'un kaçmaya çalıştıklarını fark ederler ve köpekleri peşlerinden gönderirler. Bir hurdalığa kaçarlar, ancak onu koruyan bir grup Doberman tarafından saldırıya uğrarlar.

Dr. Varnick, Harvey ve Vernon hayvanlara kötü muameleden tutuklanır. Haberlerde Newton'lar kahramanlar olarak övülür ve George, Beethoven'dan yeniden hoşlanmaya başlar. Ryce ayrıca aşık olduğu kişiden bir telefon alır. Newton'lar daha sonra Beethoven'a ve ana yatak odasında uyuyan kurtardıkları tüm köpeklere iyi geceler diyerek uykuya dalarlar.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmde yer alan köpekler Eleanor Keaton'a ait ve kendisinin eğittiği köpeklerdir.[2] Beethoven'ı Chris isimli bir köpek canlandırmaktadır ve çekimler sırasında da 12 köpek dublörü olarak kullanılmıştır.[3] Filmin çekimleri 1 Mayıs 1991'de Los Angeles, California'da başlamıştır.

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Film eleştirmenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, eleştirmenlerden karışık eleştiriler alsa da izleyiciler tarafından beğeni topladı. Rotten Tomatoes'da, 28 eleştirmenden alınan incelemelere göre ortalama 10 üzerinden 4,6 puanla %29 onay puanına sahiptir. Eleştirel fikir birliği, "Kabarık ve uslanmaz, Beethoven daha iyi bir filmi hak eden iyi bir çocuk." [4] CinemaScore tarafından anket yapılan izleyiciler Beethoven'a A notu verdi.[5]

Chicago Sun Times'tan Roger Ebert filme dört üzerinden iki buçuk yıldız verdi ve incelemesinde şöyle yazdı: "Köpeklerle ilgili bir film, film sayfalarını umutsuzca araştırdığım türden bir eğlence değil. Yapımcıların başrol için takdire şayan bir köpeği seçtiklerini ve neredeyse her zaman eğlenceli olan Charles Grodin'in huysuz babayı oynamaktan büyük keyif aldığını kabul etsem de "Beethoven"da özellikle yeni bir şey bulamadım."[6]

Gişe[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, Kuzey Amerika'da 57.114.049 $ ve diğer bölgelerde 90.100.000 $ hasılat yaparak dünya çapında toplam 147.2 milyon $ hasılat elde etti.[7][3][8]

Övgüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Genesis Ödülleri

In 1993, The Humane Society of the United States nominated Beethoven for Best Feature Film.[9]

Yıl Aday gösterilen çalışma Ödül Sonuç
1993 Best Feature Film Kazandı
Genç Sanatçı Ödülleri

1993'te, Sarah Rose Karr, Nicholle Tom, ve Christopher Castile filmdeki rollerinden ötürü aday gösterilmiştir.[10]

Yıl Aday gösterilen çalışma Ödül Sonuç
1993 Sarah Rose Karr Best Young Actress Under Ten in a Motion Picture Adaylık
Best Family Motion Picture Adaylık
Nicholle Tom Best Young Actress Starring in a Motion Picture Adaylık
Christopher Castile Best Young Actor Starring in a Motion Picture Adaylık

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin müzikleri 15 Aralık 1992'de bir albümde toplanarak yayınlandı.

No. BaşlıkŞarkıcı Süre
1. "Opening"  Randy Edelman 4:20
2. "Discovering the Neighborhood"  Randy Edelman 2:24
3. "Ciao, Baby"  Randy Edelman 0:40
4. "Ted and the Bullies"  Randy Edelman 2:36
5. "Beethoven to the Rescue"  Randy Edelman 2:10
6. "A Stroll Through Town"  Randy Edelman 1:41
7. "Puppy Snatchers"  Randy Edelman 3:01
8. "The Dog Has to Go"  Randy Edelman 2:03
9. "Table Spin"  Randy Edelman 0:49
10. "Sparkie's Chase"  Randy Edelman 1:53
11. "George Gets Turned On"  Randy Edelman 1:29
12. "Family In Pursuit"  Randy Edelman 1:38
13. "The Break-In"  Randy Edelman 1:51
14. "Our Heroes"  Randy Edelman 2:19
15. "The Dogs Let Loose"  Randy Edelman 1:25
16. "A Sad Return"  Randy Edelman 2:19
17. "Ryce's Theme"  Randy Edelman 1:30
18. "Roll Over Beethoven (Sözlerini Chuck Berry yazmıştır)"  Paul Shaffer ve The World's Most Dangerous Band 4:43
Toplam süre:
38:51[11]

Devam filmleri ve bağlantılı yapımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmi, Beethoven adını ve bir St. Bernard köpeği kullanan ancak Newton ailesi gibi önceki karakterlerden bahsetmeyen dört devam filmi ve üç bağımsız film izledi. Afacan Köpek Beethoven 2, 1993'te sinemalarda gösterime girdi. Kalan devam filmleri doğrudan videoya çekilen filmlerdi: Afacan Köpek Beethoven 3 (2000), Afacan Köpek Beethoven 4 (2001), Afacan Köpek Beethoven 5 (2003), Beethoven's Big Break (2008), Beethoven's Christmas Adventure (2011) ve Beethoven's Treasure Tail (2014). 1994'te gösterime giren filmlerin etrafında bir animasyon dizisi de yaratıldı. Dean Jones, filmde Dr. Herman Varnick'i oynadıktan sonra George Newton'u seslendirdi ve Nicholle Tom, Ryce Newton'u seslendirerek rolünü yeniden canlandırdı. Devam filmlerinde veya bağlantılı yapımların hiçbirinde Hughes'a yer verilmedi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "BEETHOVEN | British Board of Film Classification". 1 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2018. 
 2. ^ Galloway, Doug (21 Ekim 1998). "Eleanor Norris Keaton". Variety. 22 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2018. 
 3. ^ a b Wilmington, Michael (3 Nisan 1992). "MOVIE REVIEW : 'Beethoven': Lightweight Tail-Wagger". Los Angeles Times. 7 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2011. Wilmington, Michael (April 3, 1992).
 4. ^ "Beethoven (1992)". Rotten Tomatoes. Fandango Media. 10 Kasım 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2022. 
 5. ^ "Cinemascore :: Movie Title Search". 20 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2018. 
 6. ^ Ebert, Roger (3 Nisan 1992). "Beethoven". RogerEbert.com. 4 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2018. 
 7. ^ Wilmington, Michael (7 Nisan 1992). "Weekend Box Office : 'White Men' Outjumps 'Basic Instinct'". Los Angeles Times. 7 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2011. 
 8. ^ "Beethoven (1992)". Box Office Mojo. IMDb. 3 Aralık 2002 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2011. 
 9. ^ "Genesis Awards: 1993 Winners". IMDb. 5 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2018. 
 10. ^ "Young Artist Awards: 1993 Awards". IMDb. 5 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2018. 
 11. ^ "Beethoven Soundtrack". The OST. 30 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]