Kahvaltı Kulübü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kahvaltı Kulübü
The Breakfast Club
Film Afişi
Yönetmen John Hughes
Yapımcı John Hughes
Ned Tanen
Senarist John Hughes
Oyuncular Emilio Estevez
Anthony Michael Hall
Judd Nelson
Molly Ringwald
Ally Sheedy
Müzik Keith Forsey
Kurgu Dede Allen
Stüdyo A&M Films
Channel Productions
Dağıtıcı Universal Studios
Türü Dram, Gençlik, Komedi
Yapım yılı 1985
Çıkış tarih(ler)i 15 Şubat 1985
Süre 97 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe $1,000,000
Hasılat $51,525,171

Kahvaltı Kulübü 1985 yapımı John Hughes'ın yazıp yönettiği komedi-dram filmidir. Başrollerinde Emilio Estevez, Anthony Michael Hall, Judd Nelson, Molly Ringwald ve Ally Sheedy yer alır. Hikâye aynı lisede okuyan ama birbirlerini tanımayan, farklı arkadaş ortamları olan 5 öğrencinin cumartesi günü beraber cezaya kalmalarını ve bir günü birlikte geçirmelerini anlatıyor. En başta birbirleriyle dalga geçip tartıştıktan sonra konuşmaya başladıkça aslında birbirlerinden çok da farklı olmadıklarını anlayacaklardır ve birbirlerine saygı duymaya, bağlanmaya başlayacaklardır. Ortak noktaları olan aile baskısı, okuldaki gruplaşmalar, öğretmenlerin tavırları onları birleştiren şeyler olacaktır.

Sonuç olarak Hughes'ın en unutulmaz filmi aynı zamanda tüm zamanların en mükemmel lise filmi olarak kabul edilmiştir. Medya 5 başrol oyuncusuna Brat Pack adını takmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

24 Mart 1984'te Cumartesi sabahı Chicago Shermer,Illinois Shermer Lisesi'nde 5 öğrenci cezaya kalırlar. "suçlu" John Bender (Nelson), "atlet" Andrew Clark (Estevez), "beyin" Brian Johnson (Hall), "akıl hastası" Allison Reynolds (Sheedy) ve "prenses" Claire Standish (Ringwald). Birbirlerini tanıyana kadar tamamen farklı gruplardan, görünürde hiç ortak noktaları olmayan 5 kişiler. Okul kütüphanesinde gözetmen öğretmenleri Richard Vernon (Gleason)'ın gözetiminde hiç konuşmadan, yerlerinden bile kımıldamadan oturmak zorundadırlar. Vernon orada kalacakları 8 saat süresinde kim olduklarıyla ilgili her birinden 1,000 kelimelik bir deneme yazmalarını ister. Bender sürekli Vernon'a karşı gelir, kuralları görmezden gelir ve diğer öğrencileri rahatsız eder. Andrew ve Brian'la alay eder, Claire'i taciz eder. Başlangıçta sessiz olan Allison ise sonradan patlar.

Öğrenciler tartışarak ve Bender'ın dolabından aldıkları otu içerek zaman geçirir.Teker teker en kişisel sırlarını ortaya dökmeye başladıklarında, Allison'ın elinde olmadan yalan söylediğini, Andrew'un babasından nefret ettiğini, John'ın ağzı bozuk bir aileden geldiğini, Brian'ın intihara kalkıştığını ve Claire'ın bakire olduğunu öğrenirler. Aynı zamanda zorla takılmak istemediği arkadaşlarla takıldıklarını ve aileleri yüzünden hata yapmaktan korktuklarını fark ederler. Ancak gelişen bu arkadaşlıkların ceza bittikten sonra biteceğinden ve kendi arkadaş gruplarına dönüp birbirleriyle bir daha asla konuşmayacaklarından korkarlar.

Günün sonunda Brian Vernon'ın istediği denemeyi yazmıştır. Brian yazının başında Vernon'ın onları kendi istediği gibi gördüğünü ve onları tanımadan yargıladığını yazmıştır (atlet, akıl hastası, prenses ve suçlu). Brian denemeyi Kahvaltı Kulübü adına imzalar ve gitmeden Vernon'ın okuması için masanın üstüne bırakır. Okuldan çıktıklarında farklı yollara gitmeden önce Andrew Allison'la, Claire ise John'la öpüşür.

Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Film Müzikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. "Don't You (Forget About Me)" – Simple Minds
  2. "Waiting" – E.G. Daily
  3. "Fire in the Twilight" – Wang Chung
  4. "I'm the Dude" (instrumental) – Keith Forsey
  5. "Heart Too Hot to Hold" – Jesse Johnson, Stephanie Spruill
  6. "Dream Montage" (instrumental) – Gary Chang
  7. "We Are Not Alone" – Karla DeVito
  8. "Reggae" (instrumental) – Keith Forsey
  9. "Didn't I Tell You?" – Joyce Kennedy
  10. "Love Theme" (instrumental) – Keith Forsey

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]