Antrepo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Antrepo'da paletlerin sıralandığı raflar ve taşıma koridoru
Automatisches Kleinteilelager.jpg

Antrepo ya da Ardiye, gümrük vergisine konu olup da henüz vergi ve resimleri ödenmemiş malların korunduğu, gerekiyorsa küçük tamamlayıcı işlemlerin yapıldığı gümrük binalarına yakın olan bir tür ticari depodur. Antrepolar, imalatçılar, ithalatçılar, ihracatçılar, toptancılar, perakendeciler, nakliye işletmeleri vb. tarafından kullanılır.

Ulusal lojistik Antrepo kelime olarak Fransızca’dan Türkçeye geçmiştir ve kelime anlamı olarak gümrüklere gelen ticari eşyanın konulduğu, korunduğu yer, ardiye anlamlarına gelmektedir. Antrepo gümrük gözetimi altında bulunan eşyanın konulması amacıyla kurulan ve kuruluşunda aranılacak koşulları ve nitelikleri yönetmelikle belirlenen yerlere denir. Ayrıca antrepolar eşyanın gümrük mevzuatında düzenlenen şekilde konulması halinde süresiz kalabildiği ve eşyanın antrepoda kaldığı süre içerisinde eşyaya terettüp eden vergilerin ödenmediği bir gümrük rejimidir.

Antrepolarda genellikle malları kamyonlara yüklemek ve boşaltmak için yükleme peronu bulunur. Bazen antrepolar, malların doğrudan demiryollarından, havaalanlarından veya deniz limanlarından yüklenmesi ve boşaltılması için tasarlanır. Malları taşımak için genellikle ISO standart paletlere yerleştirilen ve ardından palet rafı'na yüklenen vinçler ve forkliftler bulunur. Ürünlerin devriyesi zamanı fiş, makbuz, fatura, pro forma, irsaliye, nakliye faturası, çeki listesi gibi belgeler kullanılır.

Antrepo Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Antrepolar; gümrük gözetimi altında bulunan eşyanın veya izin verildiği durumlarda ihraç eşyasının konulduğu genel ve özel antrepolar olmak üzere ikiye ayrılır[1] . I. Özel Antrepo: Sadece antrepo işletmecisine ait eşyanın konulabildiği gümrük antrepolarıdır. Özel antrepolar C, D, E Tipi olmak üzere kendi arasında 3’e ayrılır. II. Genel Antrepo: Eşyanın konulması için herkes tarafından kullanılabilen gümrük antrepolarıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "GÜMRÜK YÖNETMELİĞİ madde 328-329". Resmi Gazete [Sayısı: 27369 (Mükerrer)]. 7 Ekim 2009. 17 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2013.