İçeriğe atla

Adli kimya

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Adli kimya, kimyanın ve onun alt alanı olan adli toksikolojinin yasal bir ortamda uygulanmasıdır. Bir adli kimyager, suç mahallinde bulunan bilinmeyen malzemelerin tanımlanmasına yardımcı olabilir.[1] Bu alandaki uzmanlar, bilinmeyen maddeleri tanımlamaya yardımcı olacak çeşitli yöntemlere ve araçlara sahiptir. Bunlar, yüksek performans sıvı kromatografisi, gaz kromatografisi-kütle spektrometrisi, atomik absorpsiyon spektroskopisi, Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi ve ince tabaka kromatografisini içerir. Bazı aletlerin yıkıcı doğası ve bir olay yerinde bulunabilecek olası bilinmeyen maddelerin sayısı nedeniyle farklı yöntemlerin aralığı önemlidir. Adli kimyagerler, kanıtları korumak ve hangi yıkıcı yöntemlerin en iyi sonuçları vereceğini belirlemek için önce tahribatsız yöntemleri kullanmayı tercih ederler.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Adli kimyagerlerin analizleri, araştırmacılara yol gösterebilir ve şüphelerini doğrulayabilir veya çürütebilir. Olay yerinde bulunan çeşitli maddelerin tanımlanması, müfettişlere aramaları sırasında nelere bakmaları gerektiğini söyleyebilir. Yangın incelemeleri sırasında, adli kimyagerler benzin veya gazyağı gibi bir tutuşturucunun kullanılıp kullanılmadığını belirleyebilirler; eğer öyleyse, bu, yangının kasıtlı olarak çıkarıldığını gösterir.[2]

Adli kimyagerler, şüpheli listesini suçta kullanılan maddeye erişimi olan kişilere de indirgeyebilir. Örneğin, patlayıcı araştırmalarında, RDX veya C-4'ün tanımlanması, bu maddeler askerî sınıf patlayıcılar olduğundan askerî bir bağlantıya işaret eder.[3] Öte yandan, TNT'nin tespit edilmesi, ordunun yanı sıra yıkım şirketleri tarafından da kullanıldığı için daha geniş bir şüpheli listesi oluşturacaktır.[3]

Zehirlenme soruşturmaları sırasında, belirli zehirlerin tespiti, dedektiflere potansiyel şüphelilerle görüşürken nelere bakmaları gerektiği konusunda bir fikir verebilir.[4] Örneğin, risin üzerine bir araştırma, araştırmacılara risinin öncüllerini, hintyağı bitkisinin tohumlarını aramalarını söyleyecektir.[5]

Adli kimyagerler ayrıca uyuşturucu veya alkol vakalarında müfettişlerin şüphelerini doğrulamaya veya çürütmeye yardımcı olur. Adli kimyagerler tarafından kullanılan aletler çok küçük miktarları tespit edebilir ve cezaların başladığı veya arttığı belirli kan alkol içeriği kesintileri olduğundan, etki altında araç kullanmak gibi suçlarda doğru ölçüm önemli olabilir. Şüpheli aşırı doz vakalarında, kişinin sisteminde bulunan uyuşturucu miktarı, aşırı dozun ölüm nedeni olduğunu doğrulayabilir veya ortadan kaldırabilir.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "A Simplified Guide to Forensic Drug Chemistry" (PDF). National Forensic Science Technology Center. 21 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2015. 
  2. ^ Stern, Wal (November 1995). "Modern Methods of Accelerant Analysis". Southeast Asia Fire and Security. 3 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2015 – T.C. Forensic vasıtasıyla. 
  3. ^ a b "Common Explosives". The National Counterterrorism Center. 13 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2015. 
  4. ^ Halford, Bethany (6 Şubat 2012). "Tracing a Threat". Chemical & Engineering News. 90 (6). ss. 10-15. doi:10.1021/cen-09006-cover. 21 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2016. 
  5. ^ Goldstein, Joseph (7 Haziran 2013). "Woman from Texas is Charged in Ricin Case". The New York Times. 8 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2016. 
  6. ^ "Toxicology Screen". The New York Times. 22 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2016.